Ana sayfa Donanım Asus Eee Pad Transformer Prime

Asus Eee Pad Transformer Prime

0

Asus dönüşümü başlatıyor!
 

Asus tablet bilgisayar piyasasını çok sevdi gibi görünüyor. Eee Pad serisine eklediği ürünlerle sık sık Newtech’in inceleme sayfalarına da konuk olan Asus, şimdi de Transformer Prime adlı tablet bilgisayarı ile konuk oldu. Transformer Prime’ı ilgiyle incelemeye başlarken, ürün hakkında internette konuşulan özelliklerin gerçek hayata ne denli başarılı yansıtılabildiğini görmek için sabırsızlanıyorduk. ürünü kutusundan çıkardıktan sonra bizleri ince bir tablet bilgisayar karşıladı. Tıpkı Zenbook gibi, Transformer Prime da 8.3 mm’lik inceliğiyle kullanıcıyı kendisine çekmeyi başarıyor. Zenbook’a benzeyen tasarım anlayışı, Transformer Prime’ın üzerine tam oturmuş. Asus bu açıdan ilk artı puanımızı da almış oluyor. Zira kağıt üzerinde böylesine güçlü özelliklere sahip olan bir tablet bilgisayarın bu denli ince ve hafif olmasını sağlamak kolay bir şey değil.
 
asus tablet pc
 
Transformer Prime kağıt üzerinde güçlü özelliklere sahip dedik. Peki ya gerçekte nasıl? İşe multimedya özellikleriyle başlayalım. Asus Eee Pad Transformer Prime, 8 megapiksellik kameraya sahip. Bu kamera ile çektiğiniz fotoğrafları Google+, Picasa, Gmail gibi ortamlarda paylaşabiliyor, ayrıca Bluetooth ile kısa mesafe aktarım yapabiliyorsunuz. Transformer Prime, 8 MP kameranın hakkını vermeyi başarıyor. Güçlü kamera özelliklerinin arasında 1080p Full HD video kaydı yer alıyor. 1080p haricinde 720p HD, 480p VGA video kayıtları mümkün. 1080p video kaydının görüntü kalitesi, bir tablet bilgisayara göre ciddi anlamda başarılı. çektiğimiz videoları YouTube’a anında yükleyebiliyoruz.

10.1 inç ekran boyutu, HD film izlemeye son derece müsait. Ekranın çözünürlüğü 1280×800. Super IPS+ teknolojisi, kapasitif ekranın capcanlı renklere sahip olmasını ve göze daha da hoş görünmesini sağlamış. İki stereo ses çıkışına sahip Transformer Prime, 3.5 mm jack girişine de sahip. MicroSD ve USB girişleri ise Transformer Prime’a veri aktarmanızı sağlayan diğer girişler. Test merkezimize gelen Transformer Prime’ın Android sürümü Honeycomb 3.2.1’di. Fakat yakın zamanda cihazın Android 4.0 güncellemesi sunması muhtemel.

 

Dock şovu başlıyor!
Transformer Prime’ın bir de klavyesi mevcut. Zaten Asus, asıl şovuna klavyeden sonra başlıyor. Tableti başarılı bir şekilde klavyeyle entegre ettikten sonra karşınızda artık bir tablet bilgisayar değil, Android yüklü bir netbook duruyor. Nasıl mı? Şöyle ki, hepimizin aşina olduğu Android arayüzünü artık klavyedeki touchpad’in faresiyle de kontrol edebiliyor oluyoruz! üstelik fiziksel QWERTY klavye ile birlikte bilgisayarlardan alışık olduğumuz her türlü kontrol, Transformer Prime’a hükmetmemiz için emrimize amade oluyor. Bu, son derece zorlu bir görev. Zira firmalar, ürünlerine işlevsellik katacağım derken kontrolü imkansıza yakın ürünlere imza atabiliyor. Asus ise bu görevin altından başarıyla kalkmayı başarmış. İşlevsellik, pratik kullanım ile birleşmiş. Bu da son kullanıcının bir üründe aradığı en önemli özelliklerin başında geliyor.
 
tablet pc
 
Dahili olarak 32 ya da 64 GB kapasiteye sahip Transformer Prime’a ayrıca microSD ile 32 GB daha eklenebiliyor. Cihazda 3G desteği bulunmaması ise iyi olmamış. Umuyoruz Asus’un konuyla ilgili önemli bir savunması vardır. Bizim aklımıza ilk gelen; USB üzerinden 3G modem takılabiliyor olması. Tabii Asus’un çeşitli güncellemelerle kullanıcıların bu yöntemle 3G üzerinden internete çıkmasını desteklemeli. öte yandan cihazda ilginçtir ki Wi-Fi dışında Wi-fi Hotspot desteği bulunuyor. Yani Transformer Prime, bağlı olduğu Wi-Fi’ı 5 farklı cihaza dağıtarak küçük bir ağ kurmamıza olanak sağlıyor.

 

Biraz da donanımdan bahsedelim. Transformer Prime, bünyesinde dört çekirdekli Tegra 3 barındırıyor! Bu güçlü işlemciyi, 8.3 mm incelikte bu denli yüksek performansta çalıştırmayı nasıl başardıklarını bir kenara bırakırsak, dört çekirdekli 1.3 GHz Cortex-A9 işlemci ile birlikte Tegra 3’ün Transformer Prime’ı nasıl bir performans canavarı haline getirdiğini deneyimlemek hiç de zor değil. üstelik 1 GB bellek bu işlemcilere eşlik ederken…
 
asus eee pad transformer prime
 
Transformer Prime’ın performansı ciddi anlamda piyasadaki birçok tablet bilgisayarı geride bırakmayı başarıyor. Stabil olması ise sistemin bir diğer önemli avantajı.
http://www.asus.com.tr/

Fiyatı: 749$+KDV (32 GB, dock + klavye)
Genel Puan: 95
Tasarım: 5
Kullanım: 4
Performans: 5

Artıları:
• çoklu işlevsellik
• Performans
• Pratik kullanım

Eksileri:
• Klavyeye alışması zaman alıyor

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here