Ana sayfa Donanım Asus 4K ekranlı ve Intel Core i9 işlemcili hafif bilgisayarını tanıttı!

Asus 4K ekranlı ve Intel Core i9 işlemcili hafif bilgisayarını tanıttı!

0

Asus’un yeni tanıttığı Zenbook Pro 15, daha çıktığı ilk günde Zenbook serisinin en özel ürünü olmayı başardı. Cihazın sahip olduğu Intel Core i9’a uzanan işlemci seçenekleri, 4K’ya çıkan 15,6 inçlik dokunmatik ekran, Nvidia GTX 1050 gibi donanımlar, tam bir ustalıkla bir araya getirilmiş olacak ki tüm bu paketin ağırlığı sadece 1,86 kg seviyesinde kalsın.

Intel’in yeni süper güçlü işlemcisi Core i9, şuan için sayılı laptopta yer alıyor. 6 çekirdekli bu canavarı beslemek için gereken pil ve donanımlar genellikle büyük oyun laptoplarında yer alabiliyor fakat Zenbook Pro 15 bu konuda bir istisna. 

Farklı konfigürasyon seçenekleri olan bilgisayar, işlemci olarak dört çekirdekli Core i5-8300H, altı çekirdekli Core i7-8750H ya da Core i9-8950HK olarak kişiselleştirilebiliyor. Bunun yanında ekran da aynı şekilde 1080p ya da 4K olmak üzere değiştirilebiliyor. Ekranların her ikisi de IPS kalitesinde ve Adobe RGB renk spektrumunun tamamını kapsıyorlar. 

Tasarım olarak cihaz farklı renk seçenekleri ve keskin bir tasarımla geliyor. özellikle çarpıcı olan Derin Deniz Mavisi (Deep Dive Blue), pembe altın aksanlara sahip. Cihazda yer alan harici grafik kartı Nvidia GTX 1050, 4GB’lık GDDR5 grafik hafızasıyla geliyor. 8GB ve 16GB’lık RAM seçenekleri, 1TB’a kadar PCIe 3.0 x4/NVMe SSD ile destekleniyor. 

Böylesine canavar donanıma sahip olan ince bir laptopta soğutma ne kadar başarılı çalışacak şimdilik bilemiyoruz fakat Asus bu konuda önlemini alarak üçlü ısı borusu ve ikili fan sistemini kullanmış. Benzer bir sistem Macbook Pro modellerinde de karşımıza çıkıyor. Cihazın portlarına baktığımızda Asus’un çok iyi bir denge yakaladığını görebiliyoruz. İki adet Thunderbolt 3 portuna sahip laptop, iki tane de USB-A tipinde 3.1 Gen 2 portuyla geniş bir yelpazeye hitap ediyor. Tam boylu HDMI portu, MicroSD kart okuyucu, ses jakı ve şarj girişi de unutulmamış. Cihazın zayıf özellikleri arasında olan VGA kamera her ne kadar çoğunluk için az kullanılsa da 71 Wh Li-Poly batarya, böylesine güçlü bir donanımla her ne kadar verimli olsa da uzun süre dayanamayacaktır. Asus’un açıklamasına göre pil ömrü en fazla 9,5 saat fakat bu rakamın abartıldığını daha şimdiden rahatlıkla söyleyebiliriz. 

Fiyatları henüz açıklanmayan yeni Zenbook modelleri, şüphesiz bir şekilde üst seviye bir ücretle ortaya çıkacaklardır. Zenbook serisinin şuan bile diğer laptoplardan daha pahalı olduğunu fakat hak ettiğini dikkate alırsak, cihaz satışa çıktığında ilgilenenler için güzel bir ürün olacaktır.

Cihazın resmi sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here