Asteroid’ler dünyayı tehdit ediyor

Bilim adamları asteroid’lerin Dünya’ya çarpmasını engellemenin yollarını araştırıyorlar

Dört yıl önce Rusya’nın bir kentine düşen ve daha önce tespit edilmemiş bir asteroid, bilim adamlarını harekete geçirdi. Farkındalığı artırmak içim BM de, 30 Haziran’ı Asteroid Günü ilan etti.

Bundan yüz yıl sonra, NASA'nın teleskoplarından birinde zaman geçirirken, amatör bir gökbilimci kaygıyla bir şey görecektir - Dünya'ya doğru yaklaşan büyük bir asteroid. Neyse ki, bu asteroid on yıllar önce bir grup yıldız gözlemcisi tarafından keşfedilmiştir ve bir uzay aracı gönderilir, nesne yolumuzdan çekilir.
30 Haziran Asteroid Günü, Birleşmiş Milletlerin onayladığı bir etkinlik olup asteroid’lerin riskleri konusunda farkındalık yaratmak ve gözleri uzaydaki yeryüzüne yakın nesneler üzerinde çalışan insanlara çevirmek için tasarlandı. NASA, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Japon Uzay Araştırmaları Ajansı (JAXA) gibi kuruluşların katılımıyla bu yıl 190 ülkede 700'den fazla etkinlik ve 24 saat canlı yayın yapılması planlandı. Yukarıdaki senaryo karşımıza çıkacak olursa, hazırlıklı olduğumuz için Asteroid Günü'ne teşekkür edebiliriz.

Burada nihai hedef, gezegenimizi gelecekteki asteroit etkilerinden korumak. Organizasyonun yöneticileri bunun, ancak küresel topluluğun bilim ve uzay görevlerini birlikte finanse ederlerse başarılabileceğini söylüyorlar.

2014'te, Grig Richters ve diğer kurucular – aralarında Queen’in gitaristi Brian May de var, o aynı zamanda bir astrofizikçidir - Asteroid Günü bildirgesi için ünlü bilim insanları ve sanatçılardan 200'den fazla imza topladılar. Aralık 2016'da da Birleşmiş Milletler Uluslararası Asteroid Günü'nü "asteroid’lerin etkisi konusunda halkın bilinçlenmesini sağlamak için" onayladı.

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER