Ana sayfa Donanım Asteroid işletim sistemi üzerinde çalışan ilk akıllı saat: Connect Watch

Asteroid işletim sistemi üzerinde çalışan ilk akıllı saat: Connect Watch

0

AsteroidOS, Google”ın  “Android Giyilebilir işletim sistemi”ne alternatif olarak geliştirilmiş, açık kaynaklı bir platform. Söz konusu işletim sistemi Linux çekirdeği üzerinde çalışıyor ama, kullanıcı arayüzü, Qt5 iskeleti kullanılarak yeniden tasarlanmış.

AsteroidOS ile çalışacak ilk akıllı saat ise yakında Avrupa”da ön siparişlerine başlanacak olan “Connect Watch” olacak. Henüz fiyatla ilgili olarak bir bilgi verilmemiş olmakla birlikte, ConnectWatch”un kitle fonlandırma platformu olan “Ulule” üzerinden satışa çıkacağını biliyoruz.

1.39 inch AMOLED ekran, 400×400 pixel çözünürlüğe sahip olacak olan saat,720p HD video kaydı yapabilen 2-megapixel kamera ile geliyor.

Telefonla eşleştirmeye ihtiyaç duymayan saat, 3G bantları destekleyen (4G LTE desteği yok) bir nano-SIM kart ile bağımsız olarak çalışabiliyor. İç aksamlardan söz edecek olursak; 1.39GHz MediaTek işlemciye sahip olan saatin iki versiyonu olacak. Bir versiyonunda 4GB dahili hafıza ve 512MB RAM, diğer versiyonunda ise 8GB hafıza ve 1GB RAM bulunuyor.

Tekil bir ürün olarak faaliyet gösteren saat, aramaların yapılabilmesini sağlayan bir adet tuş ekranı da bulunduruyor. ConnectWear”ın bildirdiğine göre saat, tek şarjda yaklaşık 4 gün şarj etmeden çalışacak.

Kullanıcıların faydalanabileceklerini düşündüğümüz diğer özellikler ise şöyle: Kronometre, geri sayım saati ve kalp atışı sensörü. Saatin bir uygulama mağazası dahilinde çıkacağı bekleniyor fakat, henüz mevcutçok fazla AsteroidOS uygulaması olmadığı için projenin yapımcısı olan ekip şu sıralar geliştiricileri, uygulamalarını yeni işletim sistemine taşımaya davet ediyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here