Ana sayfa Haber Asırlık bir yasa SpaceX”in uzay yayınına taş koydu

Asırlık bir yasa SpaceX”in uzay yayınına taş koydu

0

Falcon 9’un 30 Mart’ta yaptığı kalkışın çekimleri esnasında yapılan yayın 9. dakikadan itibaren aniden kesilmişti. SpaceX yetkilileri yasal zorunluluk nedeniyle böyle davranmak zorunda kaldıklarını açıklamışlardı. Oldukça tuhaf, değil mi? Daha da kötüsü, modası geçmiş, asırlar öncesinde hazırlanmış bir yasanın şimdi aniden uygulamaya konuluyor olması.

Yıllardır SpaceX’in yaptığı web yayınları sayesinde roketlerin dünya atmosferinden geçip gidişlerini hayranlıkla izliyorduk. Fakat firma, geçtiğimiz ayın sonlarında Dünya’nın alt yörüngesine 10 yeni Iridium uydusu gönderirken yaptığı video yayını aniden karartılmıştı. 

“NOAA (Ulusal Okyanus ve Atmosfer Yönetimi)’nın getirdiği bazı kısıtlamalar nedeniyle SpaceX, motorun durdurulmasından önceki ikinci aşama yayınını bilinçli olarak kesmek zorunda kalacak” şeklinde bir açıklama yapmıştı SpaceX’te mühendis olarak görev yapan Michael Hammersley, web yayını esnasında. “Yörüngede yapılan çekimlerin canlı olarak aktarılabilmesi için NOAA ile bu kısıtlamaların kaldırılmasına yönelik görüşmeler yapıyoruz” diyerek devam etti sözlerine Michael.

SpaceNews’in de belirttiği üzere bu kısıtlamalar 1992 yılında Ulusal ve Ticari Uzay Programı Yasası’na dayandırılarak getiriliyor. Yasaya göre uzaydan görüntü ve video yayını yapmak isteyen tüm özel firmaların lisans almaları erekiyor. işte NOAA’ da nedendir bilinmez, yıllardan sonra bu yasayı uygulamaya koymaya karar vermiş. Bu yüzden Falcon 9’un 30 Mart’ta gerçekleştirdiği kalkış esnasında kullanılan, roketin ikinci aşama kameralarının ‘Uzak alan algılama sistemi’ kategorisine girdiği, bu nedenle SpaceX’in geçici lisans alması gerektiği bildirilmişti NOAA tarafından. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here