Ana sayfa Makale AR/VR nereye gidiyor?

AR/VR nereye gidiyor?

0

Apple’ın ARKit‘i, geliştiriciler ve medyanın ilgisini ve hayal gücünü yakalarken, şu anda dünya çapında AR cihazlarına sahip 700 milyon iPhone sahibinin bulunduğu tahmin ediliyor. ARKit, AR”nin (artırılmış gerçeklik) gelişiminin gelecek dönemi için aşamayı belirliyor ve şimdi Google da, Android geliştiricilere yönelik olarak ARCore ile mücadeleye katılıyor. Yine de AR teknolojisi henüz emekleme aşamasında. Gerçek bir sektör olgunluğuna ulaşabilmesi için, gerçek anlamda etkileyici deneyimlere olanak tanıyan temel teknolojilerin geliştirilmesi için birleşik bir çaba gösterilmesi gerekiyor.

 

Gelecekteki AR / VR kullanıcı deneyiminin nasıl olacağı ve oraya nasıl gelineceği konusundaki tüm tartışmalarda, önümüzdeki 1-2 yıl içinde tüm sektörü ileriye götürecek dört ayrı kategori ön plana çıkıyor: Ekranlar, genişleyen ağ bant genişliği, derin öğrenme ve etkileşimli iletişim.

Bu dört teknolojik kategori, AR içeriği oluşturmak için daha fazla geliştiriciyi çeken, daha inandırıcı, kapsamlı bir kullanıcı deneyimi yaratmak için birlikte çalışır. Bu AR’nin tavuk ve yumurta durumunu çözmeye en yakın olduğumuz noktadır: önce hangisi gelir, teknoloji mi geliştiriciler mi?

 

Ekran
Akıllı telefonlar, tüketicilere AR deneyimlerinden zevk almak için gereken hassas ekran özellikleri ve bilgi işlem gücü seviyesini zaten sağlıyor. örneğin Google, sadece Daydream başlık setline değil, Daydream başlık ile uyumlu OLED ekranlı (Pixel gibi) telefonlara da yatırım yapıyor.

Bununla birlikte, gözlük gibi giyilebilir cihazlarda teknoloji hala deneniyor. Güncelleme işleminde, görüş alanı, tasarım, yoğunluk ve genel stilin tümünün hesaba katılması gerekir. İlk nesil AR gözlükleri döneminin ortasındayız ve tüm teknoloji gibi gelecekteki cihazlar daha güçlü ve şık olacaklar. Bunu göz önünde bulundurarak, önümüzdeki yılda üreticiler ve servisler arasındaki entegrasyonun artmasını gözden kaçırmayın, böylece daha kapsamlı bir başlık yaratılacaktır.

 

Bant genişliği
Ağ bant genişliğini genişletmek, “Nesnelerin Interneti” endüstrisinin ilerlemesinde önemli bir etkendir, bir cihazın bir ortamla bağlanmasında da anahtardır. Şans eseri, şebeke operatörleri, ağ yeteneklerini yükseltmek için bir çözüm üzerinde çalışıyor ve 5G şebekeleri, kısa sürede sadece yüksek performanslı AR uygulamaları için altyapıyı oluşturmakla kalmıyor, aynı zamanda gerçek bir mobil geleceği de oluşturuyorlar. Bu nedenle, AR başarıya ulaşacaktır: Başarı, diğer sektörlerin iyileştirmek için çalıştıkları aynı teknolojideki gelişmelere bağlıdır. Otonom araçlar, ilk müdahale bağlantısı ve gerçek zamanlı oyunların her biri dünya verilerine güveniyor ve onların atılımları AR”ın atılımı olacaktır. AR endüstrisi için bu, içinde bulunulacak muazzam bir konum.

 

Derin öğrenme
Yazılımın, örnek tanımayı kullanarak beynin düşüncenin oluştuğu bölümünü taklit etmeye çalıştığı, makine öğrenmesinin bir alt kategorisi olan derin öğrenme, şimdiden tüm teknoloji endüstrisinin yetenekleri üzerinde büyük bir etkiye sahiptir ve AR endüstrisinin ilerlemesinde de temel bir bileşendir. Bilgisayarlar, görevleri insanların yakalayamayacağı bir hızda gerçekleştirir, ancak insanların bilgileri işleme ve sıralama şeklini hiçbir zaman yakalayamaz.

AR alanında, kamera temelli izleme işlemindeki algılama problemini çözmek için derin öğrenme uygulanmaktadır. Bu önemlidir, çünkü gelecekte tüketiciler, akıllı telefonların ötesindeki cihazlarda izleme kameralarına sahip olacaklar. Artırılmış nesneler, değişik yönlendirme, ölçek ve ışık koşulları gibi çeşitli görüntüleme koşullarında üretildiğinden, birden fazla üreticinin sensörleri ile sorunsuz bir şekilde entegre olabilecek derin bir öğrenme kitine ihtiyaç duyulmaktadır.

Derin öğrenme, gerçek zamanlı görüntü tanımayı beslemede ve artırılmış nesnelerin izlenmesinde temeldir, onlara gerçek konumsal veri ve özellikler sağlar. Buna karşılık, bir akıllı telefon ekranının üzerine yerleştirilen 3D modelleme, Pokémon Go’da gördüğümüz şeydir. Derin öğrenmenin potansiyel kullanım durumları, 3D modellemelerden çok daha fazladır.

Derin öğrenmenin ana konu olmasına giden yol, üst düzey bir bakış ile Apple’ın ARKit’ini destekleyen temel teknoloji olduğu düşünülen SLAM”dir (Eşzamanlı Lokalizasyon ve Eşleme / Simultaneous Localization and Mapping). özellikle, VIO (Visual Inertial Odometry), ARKit’in fonksiyonlarından daha kesin bir şekilde sorumlu olan basit bir SLAM sistemidir. SLAM, bir alanın dijital taslağını oluşturmak ve nesnelerle ilişkili bir telefonun konumunu izlemek için bilgisayar görüşünü kullanıyor. İşleme teknolojisi daha uygun fiyatlı hale geldiğinde ve Moore Yasası devrede olduğunda, SLAM’ın yetenekleri gelişecektir. Ancak işin gizli yanı, önde gelen şirketlerin performansı artırmaya odaklandığı yazılım geliştirmede yatıyor.

 

Etkileşim
Son olarak etkileşimdeki gelişmeler, gerçekliğimizin sanal dünyayla mükemmel şekilde harmanlandığı gerçek üç boyut deneyimleri oluşturmak için önemlidir. Nesnelerle dijital olarak kendimize özgü bir şekilde etkileşime girerek, kendimizi karma gerçeklikte buluyoruz.

Akıllı telefonlarla etkileşime giren teknolojiden en uzak kişileri etkileme şekline benzer şekilde, dokunmatik ekranların da kullanıcıların AR / VR nesneleri ve ortamlarıyla etkileşim kurmalarının kolay ve doğal bir yolunu sunması, tüketicilerin teknolojiyi benimsemesinde önemli bir rol oynayacaktır. AR uygulamaları şu anda etkileşim için akıllı telefonların dokunmatik ekranlarını kullanıyor, ancak bu sadece başlangıçta merdivenin ilk adımı.

Bir sonraki teknolojik devrimi yaratacak olan görsel-uyarıcı etkileşim üç grupta toplanıyor:
1.    Hareketlerle iletişim: El sallama, göz kırpma vs.
2.    Dolaylı idare: Bir ortamı değiştirmek için çekiç veya fırça gibi bir alet kullanma.
3.    Doğrudan idare: Sanal bir bileşene “dokunmak” ve onu idare etmek için ellerinizi ya da ayaklarınızı kullanma.

 

Bir oyun pad”i, yukarıda belirtilen etkileşim şekillerinden herhangi birine izin verme özelliğine sahip değildir, ancak 3D el izlemesi bu üçünü mümkün kılar. Bir AR / VR cihazı ile birlikte 3D el izleme, sanal bir dünyayla tam, denetleyicisiz bir etkileşim sağlar. Mobil AR / VR durumunda, daha az donanım, düşük maliyet anlamına gelir ve daha yüksek oranda benimsenmeye yol açar. Bir telefonun ekranına etkileşim için dokunmak, “denetleyicisiz” etkileşimin ilk yöntemiydi, ancak sanal nesnelerle doğal ve gerçek hissedecek şekilde etkileşime girme özelliği, tüketicinin daha fazla ilgisini çekecektir.

Tüketiciler, kullanılabilirlik, giyilebilirlik, mobilite ve uygun fiyat açısından geliştirilmiş ürünlerle, AR”ın potansiyelini gerçekleştirmek için dört ana noktanın iyileştirilmesi açısından uyumlu bir çabanın nihai faydalanıcıları olacaktır. Toplu olarak bu, herkesin çeşitli cihazlardan edinebileceği gerçek anlamda üç boyutlu sanal deneyimler getirmektedir. Gerçekten artırılmış gerçekliğin geleceği için hâlâ endüstri genelinde gelişmeler sağlanmak zorundayken, büyük şirketler ve zihinler hayallerimizi gerçeğe dönüştürmek için birlikte çalışıyorlar.

 

AR kullanımı
Google Glass kötü bir başlangıçtı. Kısmen fazlaca herkese açılmış gerçekten harika bir teknolojiydi. Günümüzde Google Glass, nitelikli bir çalışanın daha fazla iş yapmasına yardımcı olan artırılmış gerçeklik platformu olarak görülüyor. Boeing, GE ve sağlık servisleri,  genelde cihazı eller serbest olarak bilgi işlem erişimi sağlamak amacıyla kullanıyorlar. Ve bu sadece bir başlangıç.

Microsoft, 2015 yılında Hololens AR platformunu sunduğunda, sadece demolar vardı, ama bunlar çalıştılar. Ortada bir uzaylı istilacıları vurma oyunu ve Mars Rover fotoğraflarını kullanarak yapılan bilim araştırması vardı.

O günden bu yana, AR’ın çalışma tarzını nasıl değiştirebileceğini açıklamak için, dünya çapında bir sanal yardımla uçak motorlarındaki çalışma örnekleri kullanıldı. Tabii ki, Boeing bunu yapmak için Glass Enterprise Edition kullanıyor. Şirket, AR sistemini kullanarak işçilerin kablo demetlerini yüzde 25 daha hızlı bağlayabildiğini keşfetti.

 

Apple, Google ve Facebook, biraz da farklı gündemler ve uygulamalar olsa da AR alanına yatırım yapıyorlar, ancak burada en büyük rol Microsoft’un olabilir. Şirket birden fazla beta sundu, yavaş yavaş üçüncü parti geliştiricileri çekti ve “Karma Gerçek” (Mixed Reality) markası için Hololens adını kullandı. Acer, ASUS ve Dell şu anda ön sipariş alıyorlar.

Dell Visor, geçen ay 349.99 dolardan satışa çıktı. Diğer başlık setlerine çok benziyor, ancak içeride 90Hz yenileme oranıyla gözlerinizin her birine 1440 x 1440 piksellik görüntü sağlayan, 2.89 inçlik iki adet LCD paneli bulunuyor. Şirket, Visor’u oyuncular için lanse etmekle birlikte, donanım neredeyse şu noktada: Şimdi yazılım çözümlerine yatırım yapmanın zamanı geldi – sayısız şirkette eğitim, öğretim ve iletişim için olan çözümler de dahil.

AR, mutlaka başlık takmayı gerektirmez. Bir çok uygulama için bir telefon o işi görecektir.  örneğin iPhone 8 için yapılan açıklamada, Apple yıldızların tanımlanması ve takımyıldızların izini sürmek için telefonun nasıl kullanılabileceğini gösterdi.

Bu tür işlevler örneğin gayrimenkullere de uygulanabilir. Konumunuzu ve yöneliminizi bilerek, telefonunuzu herhangi bir eve yönlendirebilir ve anında son satış fiyatını arayabilirsiniz. Bir apartman dairesini işaret ederek,  konumunu ve kat planlarını da görebilirsiniz. Bu, bir tüketici uygulamasıdır ve emlakçıların işlerini yapış şekilleri üzerinde çok etkili olacaktır.

 

Samsung ve Dell”den Karma Gerçeklik
Microsoft’un Windows Karma Gerçeklik (Mixed Reality) ekosistemiyle, Dell ve Samsung gibi şirketler VR yarışına katılabilir ve VR pazarına gerekli bir rekabet katabilirler.

Her ürünün piyasaya sürülmeden önce kaçınılmaz olarak sızdırılacağını bir kez daha kanıtlayacak şekilde, Samsung’un karma gerçeklik başlığının fotoğrafları Twitter’da ortaya çıktı. Sızdırılan fotoğraflara göre, kulaklık şu anda PC VR alanına hâkim olan HTC Vive ve Oculus Rift’in güçlü bir rakibi olabilir. PC VR alanındaki öncülerden öğrenen Samsung gibi bir şirket, nihayetinde gerçek bir rekabet görebileceğimiz anlamına geliyor. Microsoft’un Windows Karma Gerçeklik ekosisteminin bir parçası olarak, Samsung başlık seti büyük olasılıkla kurumsal odaklı Hololens’de kullanılan teknolojiyi ödünç alacak.

Dell Karma Gerçeklik başlık seti Dell Visor, karma gerçeklik ortamını oluşturmak için kullanılabilecek iki cepheye bakan algılayıcılara sahip. çoğu insan için Windows Karma Gerçeklik’in gerçekte neler yapacağını pek bilmiyoruz, ancak bu iki başlık arasındaki benzerlikler bize önümüzdeki Windows ekosisteminden bekleyebileceğimiz şeylerin perde arkasını gösteriyor.

 

Google”ın yeni Daydream View”u
Yeni bir Google Daydream View, daha geniş bir görüş alanı sayesinde orijinalinden daha iyi bir VR deneyimi sunacağını taahhüt ediyor. Google’ın Android akıllı telefonlarıyla çalışmak üzere tasarlanmış bir sanal gerçeklik kulaklığı olan Daydream View’u sunmasından bu yana yaklaşık bir yıl geçti. Şirket şimdi yeni Google Pixel 2 ve Pixel 2 XL‘nin yanı sıra bir halef çıkardı. Yeni Daydream View orijinaline oldukça benziyor, aslında bir tasarım yenilenmesinden başka bir şey olmadığı iddia edilebilir.

Teknik düzeyde, Daydream 2.0, 1.0’dan çok daha zengin ve görsel olarak daha ayrıntılı deneyimler vaat etmektedir. Project Seurot adlı yeni bir işleme tekniği, Daydream 2.0 başlıklara masaüstü sınıfı grafikler getirmeyi amaçlıyor. Google”ın, I/O’da yaptığı açıklamaya göre, 50 milyon köşeli bir sahneyi 72.000’e kadar bir sahneye kalite açısından çok az veya hiç kayıp vermeden sıkıştırabiliyor ve neredeyse gerçek hayat gibi görünen sahneler üretiyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here