Ana sayfa Donanım Arturia Wurlitzer V

Arturia Wurlitzer V

0

Wurlitzer”in en ünlüsü şüphesiz ki WurlitzerElectricPiano. Koleksiyoncuların rağbet ettiği bu efsane model tam tarih olup gitti derken Arturia onu ölümsüzleştirmek için bir adım attı.

Wurlitzer denince nedense tüylerim hep diken diken olur, heyecanlanırım. Nedendir biliyorum. Belki de çocukluğumda Almanya”dayken bu ismi hep ulaşılamaz birşey olarak duyduğumdan kafamda efsane haline getirmişimdir.Wurlitzer isminin çıkış noktası RudolphWurlitzerCompany firmasıdır ve müzik enstrümanlarından daha çok efsaneleşmiş Jukebox”larıile ünlenmişlerdir. Keşke mekanik müzik kutularının ömürleri daha uzun olsaydı. Pek bilinmez ama Wurlitzer yaylı enstrümanlarda üretmiştir.Wurlitzer”in en önemli enstrümanı daha doğrusu en ünlüsü şüphesizki WurlitzerElectricPiano. Bu piano 1955-1982 yılları arasında Country, Jazz, funk özellikle soul müzikte çok duyulan bir klavye idi. 1985 senesinde Wurlitzer ozamanlar Amerika”nın en büyük piyano üreticisi olan BaldwinPianoCompany tarafından satın alındı.Baldwin ise Wurlitzer ismini sadece akustik piyanolarda devam ettirmeye çalıştı amaBaldwin”i2001 senesinde bildiğimiz efsane gitar üreticisi Gibson satın aldı. Ne hikaye ama…
 
Arturia Wurlitzer V
Şahsen WurlitzerElectricPiano 200A modeli bana inanılmaz tarz görünüyor. Bir mobilyayı anımsatan tasarımı,ben çocukken hep bir yetişkin eşyası gibi görünürdü ve bu enstrümanı sadece büyükler kullanır gibi hissederdim. Deriden bir sehpa şeklinde olan 200A modeli birçok sanatçı tarafından kullanılmış; özellikle 60″lar ve 70″lerde çok tanınan bir ses olmuştu.

 

Koleksiyoncuların rağbet ettiği bu efsane model tam tarih olup gitti derken Arturia onu ölümsüzleştirmek için bir adım attı. Yani bir emulasyonunu geliştirdi. Kısacası dijital ortamda bu elektrik piyanosimule edildi. Klasik özelliklerine bağlı kalarak sadece sample paketi ürettiler diyemeyiz. Arturia burada gerçekten büyük bir sorumluluk göstererek çok detaylı bir yapım çıkarmış ortaya.ArturiaWurlitzer V” de beni en çok etkileyen klasik özellikler ve teknolojinin çok orantılı olması. 1960″lardaki piyanonun aynısını yapsalardı bilgisayarteknolojisini kullanmadılar yazık oldu derdik, ama günümüz teknoloji ve synthesizer özelliklerini abartarak kullansalardı da bu bambaşka bir synthesizer oldu derdik. Herşeyden öte kullanması bukadar basit olan bir sistemi zorlaştırmak olurdu bu.
 
Wurlitzer V hem klasik piyanonun özelliklerini taşıyan ama aynı zamanda PhysicalModeling sistemini kullanan bir synthesizer haline gelmiş.Sistemdeki en enteresan özellik ise 70″li yılların çeşitli amfi ve pedallarının bulunması.Modüler bir sythesizer gibi sinyalinizi bu amfi ve pedallardan geçirebiliyorsunuz. Bu sayede bugün oldukça trend olan yüksek kalitede Vintagesoundelde edebiliyorsunuz.Wurlitzer V aslında preset dolu bir synthesizer” dan daha çok ses modulasyonuna dayalı bir cihaz olmuş. Mesela Fender Deluxe ReverbBlackface, FenderTwinReverbBlackface, FenderBassman, Marshall Plexive klasik hoparlör sistemi olan Leslie gibi cihazları kullanabiliyoruz. Ayrıca ses kaydı yapmak için yine Shure SM57, Sennheiser MD 421 ve Neumann U 87simule edilmiş.

 

Teknolojinin geldiği nokta inanılmaz! Bir amfinin önünemikrofon yerleştiriyorsunuz ve mikrofonun açısını ayarlıyorsunuz. Amfi 50 yıl önceki bir model ve mikrofonda zaten fiziksel olarak var olan bir cihaz. Sistem her iki aletinde seslerini gerçeğe yakın şekilde programlayabiliyor. Düşündüğümüzde uçsuz bucaksız bir dünyada buluyoruz kendimizi.Wurlitzer V” de en önemli özelliklerden birisi efektler:Phaser, Flanger, WahWah, Compressor, Overdrive, Autowah, Vocal-Filter, Pitch-Shifter, Chorus, Reverb veDelay gibi aklımıza hemen gelen klasik efektler içine entegre edilmiş. Kullanacağınız tüm hariciefektler bir çantanın içerisinde ve piyanonun altında duruyor. İstediğinizde bunları toparlayıp piyanonun altına sürebiliyorsunuz. Ortalık biraz daha derli toplu görünüyor.
 

çalışma ortamı için hemen hemen herşey düşünülmüş. Halı deseninden piyanonun üzerindeki kaplamaya kadar bir çok detayı kontrol edebiliyorsunuz. Oldukça etkileyici birEQ”ya sahip. Synthesizeropsiyonları oldukça yalın bırakılmış. Bunun avantajı müzikten kopmadan teknolojinin tadını çıkarabiliyorsunuz. Aslında Wurlitzer V”de teknoloji bir yana işin eğlencesinin farkına varmak çok daha önemli. Tam anlamıyla bir vintage ortamda çalışmak istiyorsanız herşeyi ile sizi oraya götürecektir.
 

ArturiaWurlitzerV”i hem standalone hemde VST, AU,RTAS protokolü ile bir host içerisinde kullanabilirsiniz. Hem PC hem Mac platformunda 64 bit desteği bulunuyor. 120 Euro”ya sahip olabileceğinizsythesizer için www.compel.com.tr“den detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here