Ana sayfa Haber Arttırılmış gerçeklik teknolojisinin şimdiye kadarki en iyi kullanımı: Google Haritalar

Arttırılmış gerçeklik teknolojisinin şimdiye kadarki en iyi kullanımı: Google Haritalar

0

Güvenilir navigasyon sistemi Google Haritalar, akıllı telefonların donanımlarının gelişmesi ve gittikçe ağırlık verilen AR teknolojisi ile birlikte artık adım adım gerçek hayattaki görüntülerin üzerine oklar yerleştirerek navigasyonu basitleştirecek.

I/O konferansında ARCore tabanlı olarak sunulan oyunların yanında herkesin dikkatini çekmeyi başaran Google Haritalar navigasyon sistemi, basitçe telefon kamerasından anlık olarak alınan görüntülerin üzerine eklenen oklar ve navigasyon öğeleriyle birlikte yolunuzu bulmayı kolaylaştırıyor. Şuan hala ilk günlerinde olan teknoloji geliştirilmekle birlikte Google tarafından buna hala çok miktarda yatırım yapılması gerekiyor. 

Sokak Görünümü uygulamasının gerçek zamanlı hali olarak düşünebileceğimiz yeni navigasyon sistemi, ekranın büyük çoğunluğunda kameradan alınan görüntüyü ve üzerine sanal olarak eklenen objeleri gösterirken altta bir daire parçası içerisinde de harita görünümü gösterlerek nerede olduğunuzu kaybetmemeniz sağlanıyor. Araçla seyahat dikkate alındığında bu kadar görselliğe dayalı bir teknoloji her ne kadar işe yaramayacak olsa da şuan için gelişen HUD (Heads-Up Display) ya da diğer adıyla şeffaf ekranlar, bu tür bir yazılımı çok daha kullanışlı hale getirebilir. 

Şuan için hala geliştirme aşamasında olan Google Haritalar AR, çok fazla hassas noktaya sahip. Bunlardan en büyüğünü düşünecek olursak Sokak Görünümü fotoğraflarının çoğunlukla hatalı olması, yazılımın çalışmasına engel olacaktır zira sistemin doğru yanıt verebilmesi için en büyük gereklilik tüm parçaların yerine “cuk” oturması. 

Google’ın navigasyon konnusunda doğru yolda ilerlediğini görmek hepimizi sevindiriyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here