Ana sayfa Yazılım Artıları ve Eksileriyle iOS 7

Artıları ve Eksileriyle iOS 7

0

Beta versiyonu için son haliyle deneyimlediğimiz iOS7″yi tüm artıları ve eksileriyle mercek altına aldık.
 

Apple”ın yeni nesil mobil işletim sistemi platformu iOS”un en son versiyonunun public yani genel haliyle sunumuna sayılı zaman kaldı. Bizlerde editörlerimizle birlikte en son haliyle tüm artıları ve eksileriyle iOS7″yi mercek altına aldık.

“Feedback” zamanı
Bilindiği üzere iOS 7, Beta versiyonu şeklinde yakın zaman önce geliştiricilerin kullanımına sunulmuştu. Bu sunum; bir yazılımın test sürecinde olup son düzenlemelerinin geri bildirimlerle beraber yapılması olarak özetlenebilir. iOS geleneği olarak uzun yıllardır gerçekleştirilen “feedback” temelli bu süreç her defasında ortalama dört ayı buluyor. iOS”lar her defasında 6 veya 7 geliştirilmiş versiyonla tekrar tekrar kullanıcılara sunuluyor ve nihai hali için son şekillendirmeler yapılıyor.
 


 
Bir heykeltraşın nezaketi
Adeta bir heykeltraşın son rötuşlarındaki o benzersiz nezaketi tüm detaylarında yaşıyor iOS geliştirme süreçleri. En ince noktasına kadar dokunan bir işletim sistemi bir bakıma ve sonuçta tüm dünyanın kullanmaktan keyif alacağı yazılımın Apple tarafından sunulması hedefleniyor. Milyonlarca iPhone, iPad ve iPod touch”ın yeni yüzü olacak olan iOS 7″nin ne denli titizlikle hazırlanabileceğinin tezahürünü anlayabilmek oldukça zor. Ancak iOS”un en güncel şeklinin belirttiğimiz gibi büyük bir titizlikle hazırlandığı aşikar.

 

Sayılı zaman
Tahhmini olarak Ekim ayı içerisinde iOS 7″nin en son hali gözler önünde olacak. Kapsamlı bir lansman olabileceği gibi Apple”ın resmi web sitesi üzerinden (muhtemelen Türkiye için bir gece vaktinde) iOS 7″nin indirilmeye hazır olduğu duyurulabilir. Bu zaman dilimi ayrıca sürprizlere de gebe. Olası bir iPhone lansmanı da söz konusu olabilir. Elbette Mac işletim sistemi MAC OS X Mavericks içinde “final” denebilir. Yani hem App Store hem de Mac App Store”da hareketliliğe az kaldı. Gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz, sizlerde bizi takip etmeye devam edin.

Ve iOS 7 Beta macerası
Yeni mobil işletim sistemi iPhone 4, iPhone 4S, iPhone 5, iPod touch 16 GB, iPod touch 32 GB / 64 GB, iPad 2, yeni iPad, iPad 4 ve iPad mini tarafından destekleniyor. Şimdiye kadar ki izlenim şu şekilde evet stabilite muazzam derecede arttı ama bazı eksikler hala var. Developer sürümünü yükleyip denediğimiz ve incelediğimiz iOS 7 ile ilgili en son görüşlerimizi derleyip toparlayarak sizlere sunuyoruz.
 


 
Baş hareketi ile kontrol özelliği
Kullanım kolaylığını bir adım daha ileriye taşıma amacındaki akıllı telefon üreticileri son dönemde hareket ile kontrol çözümleri üzerinde yoğunlaşmaya başladı. Sonbaharda final sürümünü yayınlanacak olan iOS 7′de baş hareketleriyle kontrol özelliğine de yer verecek.Şirketin geçtiğimiz günlerde sunduğu ve beraberinde iPad desteğini de getiren iOS 7 Beta 2 güncellemesinde ortaya çıkan özellik, aynı zamanda ilerleyen dönemde Apple cihazlarında hareket ile kontrol seçeneklerinin artabileceğine de işaret ediyor.

iOS 7″nin 2. Güncellemesi sonrasında “Erişebilirlik” sekmesi altında yer alan özellik başınızı sağa veya sola döndürerek cihazınızı kontrol etmenizi sağlıyor. Şimdilik sadece iki yönlü tanımlanan özellik, “Home” tuşunun yeteneklerine sahip. Yani kullanıcılar başlarını döndürerek ana sayfaya gidebiliyor, Siri”ye ulaşabiliyor ya da cihazın sesini açıp kapayabiliyor. Aynı zamanda uygulamalar arasında geçiş yapıp, Bildirim Merkezi”ni görüntüleyebildiğiniz baş hareketleri kullanıcılara düzenlemeye imkan sağlıyor. İsterseniz hangi harekette nasıl bir eylemin gerçekleştirileceğini kendiniz belirleyebiliyorsunuz. Apple”ın Erişebilirlik seçenekleri altında yer verdiği hareketle kontrol özelliği, önümüzdeki dönemde şirketin engelli kullanıcılara daha çok önem vereceğinin de ilk sinyallerinden biri olabilir.

 

Daha derli toplu arayüz
iOS 7’de, mobil işletim sisteminin arayüz düzeni önemli ölçüde korunmuş durumda. Zaten dünyanın en kolay kullanılan ve en derli toplu işletim sistemi algoritmalarına sahip olan Apple”ın mobil harikasında beklentiler ciddi bir değişime dair imarelet taşımıyordu. Bununla birlikte simgeler, animasyonlar, geçiş efektleri ve birçok çekirdek uygulama daha güçlü bir görsellik temelinde yenilendi. Apple’ın iOS arayüzüne yıllardır alışanları şaşırtacak yeni tasarımda Kontrol Merkezi, en önemli yeniliklerden biri. Bu sevindirci yeniliğin taşıdığı anlamlardan biri daha pratik ve daha hızlı erişilen sık kullanılan uygulamalar şeklinde.
 

 
Komuta merkezi
iPhone, iPod touch ve iPad’de yukarı sürükleyerek çağırabildiğiniz Kontrol Merkezi, cihazınızla ilgili birçok ayarı ekrana getiriyor. Bu ayarlar arasında hücresel bağlantı hariç internet bağlantı ayarlarına erişim, AirPlay”e giriş yapabilme, düşey yön kilitleri, kamerayı açma, çalan müziği kontrol etme, hesap makinasını açma, ekran parlaklığını ayarlama, bağlantıları açıp kapama, feneri açıp kapama ve fazlası var. Bu yenilikler daha önce “ayarlar”a girilip oldukça zahmetli şekilde uygulanıyordu. Ayrıca Android işletim sisteminde bu kısa yol algoritmaları uzun süredir vardı. Apple, böylelikle yeni mobil işletim sistemindeki çok önemli bir eksikliği ortadan kaldırmış oldu.Bu kısımda eleştiriye en açık unsur, 3G ve hücresel veri aktif-inaktif kısmına yer verilmemiş olması. Bu özellik günümüzde en sık kullanılan ayarlar arasında ve iOS 6″da olduğu gibi ayarlar içinde yer alıyor.

Filtreli kamera
Kamera uygulamasında uzun zamandır önemli değişiklikler yaşanmıyordu. Kamera uygulaması açıldığında üstte flaş, yanında seçenekler ve yanında ön-arka kamera opsiyonu ve altta da fotoğraf-video geçisi, deklansör butonu ve rehbere erişim şeklindeki derli toplu arayüzü beğeniyle kullanan milyonlarca iOS”cu için kamera radikal şekilde değişti. Tasarımı tamamen elden geçirilen kamera özelliği tamamen farklı bir biçime büründü. 4 farklı modla iOS 7″nin en ilgi çekici yapı taşlarından biri halini alan kamera uygulamasında video, fotoğraf, kare ve pano modları bulunuyor. Ayrıca birçok filtre özelliği de gelen kamera modunda bu filtreleri fotoğrafları çektikten ya da çekmeden önce uygulamak mümkün. Instagram”a artık gereksinim duymayacak mıyız yoksa? Yoksa App Store”un uçsuz bucaksız kamera efektlerine dair uygulamaları daha gelişmiş halleriyle mi bizlerle olacak? Gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz…

 

Sadelik ikonları da çevreliyor
Uygulama ikonları artık 3 boyutlu etkisi sahip değil. Daha sade bir görüntüye sahipler. Uygulamaların sadeliğinin yanı sıra bazı Apple uygulamalarında çok daha radikal düzenlemelere gidildi. örneğin Müzik, artık turuncu yerine kırmızı bir fona sahip içindeki nota tasarımı da beyaza dönüştü. Mail uygulamasında mektubun arkasındaki fondaki mavi üzerine beyaz bulutlar iOS 7″de artık yok. Harita”da ikon yoğun bir şekilde değiştirildi. Bu değişimler Apple”da sadelik kavramının geldiği düzeyi de gözler önüne sermeye yeterli oldu.
 

 
Güncellemeli mi güncellememeli mi?
Hayatın her anı otomatik, mobil işletim sisteminiz neden olmasın? iOS kullanıcılarının en önemli sorunlarından biri olan uygulama güncelleme sıkıntısı iOS 7 ile birlikte ortadan kalkıyor. Böylelikle bundan sonra uygulama güncellemeleri otomatik olarak yapılacak. Bu geliştirmenin üşengeç iOS kullanıcılarını daha güncel tutacağı aşikar. Bununla beraber klasik sever iPhone kullanıcıları da yeni iOS”lara alışmak zorunda kalacak. Otomatik güncelleştirme yerine iOS yükseltmelerinin bir tercih olarak kalması bizce daha doğru olabilirdi.

iTunes Radio
iOS 7 ile birlikte gelen iTunes Radio uygulaması ile radyo keyfi iOS’da da resmi olarak geliyor. Uzun zamandır tartışılan konunun Apple tarafından hemen her alanda bir “özerklik” kavramının hedef alındığını gösterdiği aşikar. iTunes Radio, Apple”da uygulama mağazalarındaki radyo uygulamalarına bir darbe vuracak mı yoksa Haritalar gibi hayal kırıklığımı yaratacak? Bekleyip göreceğiz. Son bir anekdot olarak bu özellik iOS, Apple TV ve Mac işletim sistemi ile entegre olarak çalışabilecek.

 

Daha kolay bir tuş kilit hareketi
Kilit hareketleri dendiği zaman bir ikon söz konusuydu. iPhone”da iOS 6″da ekranın soldan sağa doğru bir parmak hareketiyle açılmasından söz ediyoruz. Ne keyifti o 3.5cm boyunca yapılan kaydırma hareketi. Ancak artık bu parmak hareketi tarih oluyor. iOS 7″de tuş kilidini açmak için ekranın en altındaki yapılan bu sürükleme hareketi artık ekrandaki herhangi bir yerden yapılabilecek. Böylelikle parmağınızı belirli bir alanda konumlandırmak gibi ilginç konsantrasyon gerekliliklerine gerek kalmayacak. Bizce genel kitlenin yanı sıra özellikle yaşlı iOS kullanıcıları açısından bu yenilik çok ama çok önemli.

Aramalar ve Mesajlar
Aramalarda artık yanıtlamak daha eğlenceli. Daha kolay bir slide hareketiyle yanıtlama yapabiliyorsunuz. Ayrıca arama sırasında direkt arayan kişiye mesaj gönderebiliyorsunuz. Bu oldukça faydalı bir yenilik durumunda. Mesajlarda da klavye daha kullanışlı ve tuşlar daha fazla “dokunulabilir” noktaya getirilmiş durumda.
 


 
Dinamik IOS”a dinamik duvar
Şu hareket eden duvar kağıtları ne eğlenceliydi. İlk olarak Android”li akıllı telefonlarda karşımıza çıkmıştı bu sağa sola, çevreye, her yere hareket eden, ekranda farklı bir hareketlilik unsuru olarak var olan görsellik. Ancak pili de hızla tüketiyordu. Artık dinamik duvar kağıtları iOS”un görsel gücüne de katılıyor.

Haberci artık saydam
Bildirim Merkezi”de yeniliklerle donatıldı. örneğin klasik keçeli gri fon yerini saydam bir tasarıma bırakıyor. Ayrıca ilgili fonda bulanıklık efekti de söz konusu. Günlük, tümü ve cevapsız aramaların bulunduğu yeni Bildirim Merkezi”nde, gelen bildirimlerin gruplara ayrılarak sınıflandırılması da yenilikler arasında.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here