Ana sayfa Donanım Artık sadece Apple iOS 8 ile güvendesiniz

Artık sadece Apple iOS 8 ile güvendesiniz

0

Her gün yeni bir güncelleştirme veya teknolojik buluşla uyanıyoruz; ancak bizler yani kullanıcılar için güvenlik oldukça önemli. Bunu fark eden firmalarda işi sıkı tutuyor. Apple ise iOS 8‘de yaptığı bir değişiklikle MAC adresinden kaynaklanabilecek bir güvenlik riskini ortadan kaldırdı. MAC adresinin Apple‘ın Mac‘leriyle herhangi bir ilgisi olmadığını biliyorsunuzdur. “Media Access Control“, ağa bağlı her cihazın sahip olduğu 48-bit’lik bir tanıtım numarası.

 

 

Artık sadece Apple iOS 8 ile güvendesiniz

 

 

Apple ise iOS 8‘de yaptığı önemli değişiklikle MAC adresinden kaynaklanabilecek önemli bir güvenlik riskini ortadan kaldırdı. MAC adresleri değişmediği için, cihazınızın internete veya ağa bağlı olduğu IP adresi değişse de tanınmanıza izin veriyor. Yeni bir keşfe göre iOS 8, Wi-Fi ağlarına bağlanmadan önce kendisine rastgele bir MAC adresi atıyor. Sadece ağa bağlanmak için “Bağlan” düğmesine dokunduğunuz da MAC adresiniz paylaşılacak.

 

Böylece Wi-Fi açıkken etrafınızdaki cihazlar, MAC adresinizi pasif olarak takip edip, kayıt altına alamamış oluyor. Başta zararsız gibi görünse de üç sene önce Londra’daki çöp kutularının MAC adreslerini topladığına dair bir tartışma ortaya çıkmıştı.

 

 

Artık sadece Apple iOS 8 ile güvendesiniz

 

 

 

Böylece her gün nereye gittiğiniz algılanabiliyor, size ilgi alanınıza giren reklamlar gösteriliyordu.  Bu garip de olsa masum bir kullanım sayılabilir; ancak biraz hayal gücüyle MAC adresleri toplu izleme gibi endişe verici amaçlarla kullanılabilir. iOS 8‘in yeni işlevi, çöp kutularının artık bizleri izleyemeyeceği anlamına geliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here