Ana sayfa Haber Artık MacBook Air yok!

Artık MacBook Air yok!

0

Apple, yeni nesil MacBook ve iPad Pro modelleriyle mobil PC’lerindeki yeni vizyonunu tamamladı. 2015’in bahar dönemlerinde tanıtılan bu iki yeni model, aslında Apple‘ın mobil PC’lerinde uygulayacağı stratejisinin başlangıç noktasıydı. Bundan sonra ise, günlük kullanımdan daha çok iş için kullanılacak veya diğer profesyonel amaçlara yönelik kullanılacak olan cihazlar. MacBook’un şimdiye kadar talep oranı MacBook Air’ı geçmeye başladı ancak MacBook Air’ın uzun yıllarca kullanılır olması nedeniyle ve kullanıcılar tarafından da tanınarak güvenirliğini kazanan bir PC. Bu nedenle MacBook Air’ın, MacBook satışlarını gölgede bırakabileceği düşünülüyor. Apple MacBook Air‘daki mesele iPhone’ların “Plus” versiyonlarında ve iPad’lerde de gerçerli. 

MacBook Air’ların yerini iPad Pro‘lar almaya başladı. Sık sık MacBook ile karşılaştırılsa da, dünyanın her bölgesindeki Apple Store’larda satıcıların MacBook Air‘a alternatif olarak iPad Pro’yu sunmaları, aslında MacBook Air’ın sonunun yaklaştığını işaret ediyor. İşin pazarlama, ticaret tarafından bakacak olursak Apple’ın iPad Pro‘dan para kazanabilme ihtimalinin, diğer MacBook Air’dan daha fazla olduğunu da düşünelim. iPad Pro ile sunulmakta olan ve sunulacak olan aksesuarlar bu cihazın fiyatını epeyce artırırken, MacBook Air‘da bu fiyatlandırma sadece segment farklılığına göre değişiklik gösteriyor. 

iPad konusuna bakacak olursak, Apple, tablet piyasasında iPhone 6 Plus nedeniyle iPad’ler konusunda düşünmeye başladı. iPhone 6 Plus‘ların bu iPad mini modellerini gölgede bıraktığı görülürken iPhone “Plus”larda bir ısrarcı olmaları nedeniyle bu iPad yelpazesinde bir daralma söz konusu olabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here