Ana sayfa Haber Artık felçliler yürüyebilecek!

Artık felçliler yürüyebilecek!

0

Araştırmacılara göre görselde gördüğünüz yapay kort, felçli insanların problemlerini çözecek. Şimdilik yürüme engeline karşı geliştirilen kort, ilerki zamanlarda diğer vücut fonksiyonlarına göre tekrar tasarlanıp ayarlanacak. Yaklaşık 6 yıldır üzerinde çalışıyorlar, zarar görmüş kasları, hücreleri ve fonksiyonları düzenleyerek sadece felçliler için değil başka bedensel problemler yaşayan insanlar için de geliştiriliyor. 

e-Dura implant olarak isimlendirilen yapay, vücuta esnek elektrod yollayarak kas yapılarının faaliyetlerini geri kazandırıp özellikle ayaklarına felç inmiş insanları tekrar yürümeye geri döndürüyor. En azından bu döneme kadar yapılan oda araştırmalarına ve denekler üzerinde başarılı olduğu iddia ediliyor.

;Böyle bir çözüm bulunmasına rağmen araştırmacılara göre halen çözüm bu değil. Yani, “felç konusunda çözüm bulduk” dedirtecek bir hamle değil. Yan etkiler düşünülüyor, hastanelere yaratacak ekonomik yük düşünülüyor, kişilerde oluşabilecek diğer zararlı belirtiler düşünülüyor. çünkü bu yapayın epilepsi ve parkinson hastalıkları konusunda tetikleyici olabileceği araştırma sırasında ortaya çıktı. Felçe kısmen çözüm getirebiliyor ancak bazı kronik hastalıklarla arası pek iyi değil.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here