Ana sayfa Haber Artık bilgisayarlar resimleri tanıyıp tarif edebiliyor

Artık bilgisayarlar resimleri tanıyıp tarif edebiliyor

0

“Bir grup genç insan frizbi oynuyor.” 

Biz bir fotoğrafı gördüğümüzde, beynimiz fotoğraftaki şeyi aynen bu gibi cümlelerle algılar ve tarif eder. 

Fotoğraf tanıma teknolojileri, uzun süredir, arama motorlarından güvenlik kameralarına, süpermarketlerden akıllı telefonlarımızın eğlencelik uygulamalarına kadar bir çok alanda kullanılıyordu. Ancak bugüne kadar yapılan, elde edilen bir görüntünün ya da gösterilen bir fotoğrafın, başka bir şeye benzeyip benzemediğini karşılaştırmak ve benzeme oranına göre çeşitli işlemler yapmaktı. 

Ancak araştırmacılar, bu konuda bir devrime imza attı. Google ve Stanford üniversitesi mühendisleri, bilgisayarlara ilk kez “gördükleri” fotoğraflarda ne olduğunu “tarif ettirmeyi” başardı.

Yani bu şu demek; bilgisayara gerçekten de frizbi oynayan bir grup gencin olduğu bir fotoğraf yüklediğinizde, size bu fotoğrafı aynı yukarıdaki cümle gibi tarif edebiliyor.

Kullanım alanları çok geniş; ister arama motoru teknolojisinde, isterse görme engellilerin internet kullanımında ya da kitap, gazete okumalarında… 

Teknoloji iki aşamadan oluşuyor. öncelikle bir yazılım, yüklenen ya da çekilen görüntüdeki nesneleri tek ten analiz ederek, neler olduklarınız tanıyor. 

Yine yukarıdaki örnekten devam edersek; insanları, sahayı, frizbiyi tek tek “tanıyan” yazılım, daha sonra bunları anlamlı cümlelerle tarif ediyor.

Basit gibi görünse de aslında çok karmaşık olan bu teknoloji, biliminsanlarının uzun yıllarını almış.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here