Ana sayfa Donanım ART Pro VLA2 Dual Compressor

ART Pro VLA2 Dual Compressor

0

Tasarımı gerçekten çok şık ve etkileyici olan ART Pro VLA2 Dual, mercek altında…
 

ART Pro VLA2 Dual Compressor’ün ağabeyi olan ilk versiyon ART Pro VLA, dünyanın en çok satılan kompresörü olarak kendisini bizlere tanıtmıştı ancak cihazdaki bazı eksik doneler, kullanıcı geri dönüşleri de göz önünde bulundurularak yeniden tasarlandı ve eksikler giderildi. Ortaya çok daha şık ve yetenekli bir cihaz çıktı. Bazı temel fonksiyonlar aynı kalsa da genel olarak oldukça köklü değişiklikleri ile karşımıza Pro VLA 2 çıkmış oldu.
 
erol çağatay zımba
 
Cihaz Dual yapıda birbirinden bağımsız iki kanala sahip,iki kanalın tam olarak match edilmiş olduğu belirtilmiş olsa da bu çok uzun ve zahmetli bir uğraş gerektirdiği için biz ona %97-98 gibi bir doğruluk payı ile yaklaşıyoruz çünkü analog ekipmanlarda %100 eşleşme yapılan cihazlar oldukça pahalı fiyatlara satılıyor. VLA 2’nin başarılı bir revizyondan geçtiğini belirtmiştim. Göze çarpan ilk değişiklik, attack ve relase zamanlamalarının buton yerine knob’lar ile değiştirilmesi olmuş. 0,25ms ile 0,50ms arası attack zamanlaması,150ms ile 3s arası release zamanlamasını kendiniz belirliyorsunuz. önceki versiyonda bu mümkün değildi. Ayrıca iki adet analog VU metrenin arasında devamlı suretle çıkış sinyalini gösteren bir led VU metre de mevcut. üstelik hold özelliği sayesinde en üst seviye sinyaliniz 2sn kadar gecikme ile sönüyor ve sinyal seviyenizi devamlı olarak takip edebiliyorsunuz.

 

Birçok üst seviye kompesörlerde dahi bulunmayan çok şık bir özellik var bu cihazda. Beni çok cezbetti, ne mi? Tüm sinyal seviyelerinizi eş zamanlı olarak bir arada görebilme şansına sahipsiniz VLA 2′ de. Nasıl mı? Giriş sinyalinizi analog VU metrede, gain reduction (kazanç azaltma) analog VU metrenin hemen altındaki led VU metrede, çıkış seviyenizi de analog VU metrelerin arasında her birini ayı ayrı aynı zamanda takip edebiliyorsunuz. Bunun rahatlığı şudur. Manuel olarak stereo sinyalini tam olarak eşleştirmenizi kolaylaştırıyor. Ben cihazın göstergelerini VU metrenin altında bulunan ve bir düz tornavida ile ayarlanan meter trimpot’undan -16Dbfs 1khz ile 0dB’ ye kalibre ederek kullandım. çok başarılı ve rahatça ayarlandığını söyleyebilirim.
 
art pro vla2 dual compressor
 
Cihazın ön yüzeyinde sol başta Power Swich’i bulunuyor. Input Threshold seviyesi -30 ile +20 dB arasında oldukça rahat kullanımlı ve adımlı potansiyometrelere sahip,hemen yanındaki Ratio knob’u 2:1 den 20:1 oranına kadar adım adım dolaşmanıza müsaade ediyor ancak başlangıç seviyesinin 1,1:1 olmasını ve yavaş yavaş artmasını isterdim. Optik tabanlı bir kompresör için 2:1 çok küçük görünse dahi aslında büyük bir başlangıç oranı,yani işe başlarken mevcut sinyalinizin yarısı ile başlıyorsunuz. Output Level aynı zamanda cihazınızın ana çıkış seviyesini belirleyen knob. Alt sıradaki attack ve relase knob’larından zaten bahis etmiştik. VU meter source butonu, analog göstergenin istenirse hem giriş hem de çıkış seviyesini gösterebilmesi için düşünülmüş. BYPASS ile işlemlediğiniz her şeyi devre dışı bırakarak işlenmemiş sinyalinizi duyabiliyorsunuz. Cihazın tam ortasında alt kısımda bulunan LINK butonu ile cihazı stereo modda sadece birinci kanalın kontrolleri ile iki kanalı birden kullanabiliyorsunuz. (ikinci kanalı, ilk kanalın simetriği olarak).Tüm kontroller zaten aynı.

 

Sinyal kuvvetlendirme katında kullanılan devrede RUBY 12AT7 model elektron tüpü kullanılmış. İsterseniz beğendiğiniz bir başka marka ile değiştirme şansınız var. Ben üzerindekini beğendim,oldukça sıcak ve yumuşak bir etkisi var. Optik tabanlı çalışması bakımından üzerinde oluşan baskı aşırı olmadıkça tapkimesi çok kararlı olan bir kompresör VLA 2. Ancak bu durum biraz hız kaybetmesine sebebiyet veriyor. çok hızlı tepkime zamanlarına ulaşmakta biraz güçlük çekiyor ancak devrede olduğunu hiç hissettirmemesi de çok başarılı. Yani kısaca şöyle denilebilir: Hızlı çalışmam ama karda yürürüm izimi belli etmem! Zaten de bir kompresörde en çok isteten özellik kendini belli etmemesidir yani transparan olmasıdır. Yerine göre ben kendisini belli eden kompresörleri de kullanmayı tercih ediyorum ancak çok istisnai durumlarda oluyor bu tercih. Birçok tarzda, birçok seviyede, bir çok çeşit sinyali bu cihazı kullanarak işledim ve çok memnun kaldım. Her türlü sinyali işlemeye çok müsait bir yapısı var VLA2’nin. üzerinde olmasını isteyeceğim özelliklerden birisi de KNEE opsiyonu olurdu sanıyorum. Devreye girip çıkma sertliğini de ayarlayabilseydik gerçekten çok iyi olacaktı. VLA3’te üretici firma, umarım bu opsiyonu da ekleyecektir.
 
compressor
 
Piyasaya çıktığından bu yana çok büyük bir satış grafiğine sahip olan ART Pro VLA2, Amerika’nın en çok satılan kompresörü olma ayrıcalığını elinde bulunduruyor. Kolay ve lezzetli kullanımı sayesinde ister ev stüdyosu olsun isterse profesyonel kayıt stüdyosu olsun her bulunduğu yerde fiyatına göre oldukça başarılı bir performans sahip. Ayrıca oldukça da şık bir görünümde. Kayıtta ve mix’te kullanmak sizlere oldukça fayda sağlayacaktır. Cihazın arka yüzeyinde bulunan giriş çıkış terminallerinin konektörlerinin tamamı, Neutric marka ve terminal bağlantı noktaları ana karta direkt olarak bağlı. Cihazın içerisindeki işçilik de gerçekten hiç fena değil. Kablolar, soketler, komponentler oldukça yerli yerinde. ART’nin fanları internet üzerinden kendi geliştirdikleri bir takım modifikasyon devre şemalarını yayınlıyorlar ve bilgi paylaşımında bulunuyorlar. örneğin trafo ve regülatörleri özel üretim olanlarla değiştirdiklerinde çok daha yüksek verimlere ulaştıklarını ifade ediyorlar. Bu cihazı edinip modifikasyonla verimini arttırmak tamamen sizin isteğinize kalmış ancak standart hali bile size fazlasıyla yetecek. Her türlü sinyal işleme ihtiyacınıza oldukça tatminkar cevaplar verecek. Türkiye distribütörü Akalın Müzik olan cihazın satış fiyatı 499 Dolar +KDV. Fiyatı oldukça makul olan bu cihazın tüm kardeşleri de Akalın Müzik stoklarında mevcut.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here