Ana sayfa Oyun ArmA 3

ArmA 3

0

Gerçeklikte sınır tanımayan savaş simülasyonu Arma serisinde yeni dönem başlıyor.
 

Bohemia Interactive’in en yeni savaş simülasyonu ArmA 3’ü detaylı bir şekilde inceliyoruz.ArmA serisini simülasyon seven herkes bilir ve oynamıştır. Seri ilk oyundan bu yana sürekli gelişmekte ve üzerine her yönden yenilikler katarak yoluna devam etmektedir. Geçtiğimiz ay ArmA 3 biz oyun severlerle buluştu. ünlü dijital oyun platformu Steam üzerinden satışa sunulan oyunu zaman geçirmeden satın aldık ve sizler için bu yapımı her yönüyle inceledik. Yeni oyun Altis & Stratis adı verilen gerçek dünyada yer alan irili ufaklı 2 Akdeniz adasında geçiyor. Bu adalar gerçeğe en yakın şekilde tasarlanmış durumda. Altis adası 270 km2, Stratis 20 km2 gerçek alan üzerine kurulmuş. Bu ada üzerinde gerçek bir sanal savaş ve askeri oyun deneyimi yaşıyoruz. Otantik bir dünya ve çeşitlilik dolu açık dünya haritasıyla gerçekten güzel bir iş başarılmış. Bu büyük haritanın üzerinde birbirinden farklı 50 köy ve kasaba yer alıyor.
 

 
İçinde bulunduğumuz olay aslına bir savaş değil ve 2030 yılı ortalarında geçiyor. Yakın gelecekte olası bir savaş bizleri bekliyor.İran’ın ABD ve Avrupa’ya sürekli olarak kafa tutması nedeniyle Orta Doğu’da İran yanlısı bir güç doğmakta.Bu duruma kayıtsız kalamayan NATO, Altis & Stratis adalarına güçlerini yerleştiriyor.Adaya yerleştirilen NATO askeri güçlerinin amacı Ege Denizi hava sahasını ABD üsleri ve Avrupa ülkeleri için korumak.Kısaca İran’ın füze ve askeri operasyonlarından korkuluyor.

Oyunun senaryo modunda ilk olarak saldırıyı düşman kuvvetleri başlatıyor ve yeniliyoruz.Ardından NATO operasyonu için Start veriliyor.Oyunda kimi zaman sıradan bir askeri, kimi zaman bir komutanı, kimi zaman ise kendi askeri grubumuzun kaptanını canlandıracağız ve bize verilen görevleri yerine getireceğiz.Sızma görevleri ve tek kişilik özel görevler de oyunun içinde yer alacak.Oyunu denediğimiz Alpha sürümünde kısıtlı senaryo görevinde yer alıyoruz ve bu konuda nasıl bir gelişme yaşanacak bilmiyoruz.

 

Bilinen bir çok silahın yanı sıra 30’a yakın özel askeri aracı kullanacağız.Bu oyunda göreceğimiz araç yenilikleri ise insansız hava araçları, topçu ve hava desteği olarak göze çarpıyor.Ayrıca çok geniş bir silah yelpazesi olacağının duyumları gelmeye başladı. 50 ila 100 arası piyade, operasyon, özel amaç silahı oyunda olacak. Ayrıca bu silahlara eklenti takarak savaş alanında daha iyi bir sonuç almak için uğraşabileceğiz.Bu eklentiler taktik dürbün, lazer, bomba atar vb. gibi şekillerde karşımıza çıkabilir.Oyunu denediğimiz anda zaten bu eklentileri silahın üzerinde gördük.Oyunun çoklu oyuncu kısmı bu konuda daha detaylı olacaktır.

Oyunun grafikleri ArmA 2’ye göre oldukça değişmiş ve iyileşmiş durumda. Artık gelişen teknolojiyide arkasına alan Bohemia Interactive bomba gibi bir oyun yaratmış gözüküyor. Işık efektlerine hayran kaldığımızı söylemek gerekiyor. Ayrıca oyunaki gece – gündüz döngüsü sayesinde sabah saatlerinde başladığımız bir operasyonu akşam saatlerinde tamamlayacağız. Bu şekilde gerçekçilik kat be kat artmış gözüküyor. Oyunun Alpha kısmında bu dengeyi görmek mümkün.Senaryo modunda gece ve gündüz operasyonları bulunuyor.
 


 
Oyun motorunun bizlere sağlayacağı diğer artıları da paylaşarak incelememizin sonuna gelelim.DirectX 10 ve DirectX 11 destekleyen oyunda 20 km görüş mesafesi bulunuyor.Oyun Ragdoll fizik motorunu kullanıyor.çevre nesneleri ve araç kullanım detayları PhysX 3 sayesinde arttırılmış.Sualtı ortamlar, su altı araçları ve dalış seçenekleri gelişen teknoloji sayesine oyuna eklenmiş ve güzel bir detay olarak karşımıza çıkıyor.Hacimsel bulutlar gerçekçiliği her zamanki gibi etkiliyor.önceden bahsettiğimiz gibi hava durumu anlık olarak değişecek ve bir döngü şeklinde olacak.Dokular tam anlamıyla gerçeğe yakın tasarlanmış. Yönettiğimiz karakterler insanlara özgü bir çok hareketi ( animasyon ) yapabilecek. Ve en çok merak edilen konu olan hava araçlarının kullanım gerçekçiliği gene Bohemia Interactive’in sevilen uçuş simülasyonu Take On Helicopters’den oyuna entegre edilmiş durumda.

Kısaca ArmA 3 çok güzel gözüküyor.önceki oyunlarına göre bir çok yenilikle karşımıza çıkacak oyunu şimdiden uygun bir fiyatla satın alabilirsiniz.Oyun şuan 32.99$ fiyat etiketiyle Steam ve Bohemia Interactive Store üzerinden satılıyor.Tam not verdiğimiz yapım tam sürüm olarak piyasaya sürüldüğünde bu fiyatın artacağını hatırlatalım.Bu sebeple elinizi çabuk tutmanızda fayda var.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here