Ana sayfa Donanım ARM, “Trillium” projesi ile akıllı şehirler kurmanın peşinde

ARM, “Trillium” projesi ile akıllı şehirler kurmanın peşinde

0

Mobil Dünya Kongresi öncesinde Project Trillium üzerindeki perdeyi kaldıran ARM, yapay zeka dünyasını hayata geçirecek bir dizi yeni işlemci yaptı bugüne değin. Project Trillium, makine öğrenimini her yerde ve her an kullanılabilir hale getirmek için tasarlanmış bir ürün setinden oluşuyor. 

Project Trillium üç aşamalı bir proje: Yeni bir ML işlemci 2018 yılı ortalarında cihaz üreticisi ve ortaklara gönderilmesi birinci aşama, yılın bu çeyreği sonunda hayata geçirilecek olan yeni bir nesne tespit işlemcisi çıkarılacak ve yeni bir ‘nöral ağ’ yazılım seti bugünden itibaren geliştiricilerin kullanımına sunulacak. 

Yeni ML (Machine Learning)’in ve obje tespit çiplerinin mimarisiyle ilgili tüm detayları yayınlamayan ARM, mevcut CPU ve GPU’ların yapabilecekerinin ötesinde işlemciler geliştirdiklerini iddia ediyor. Firmanın yaptığı açıklamaya göre özellikle makine öğrenimini ilgilendiren iş yüküne çözüm getirmek için yapılan ML işlemcisi, çok fazla güç harcamadan işlem görme performansı sunabilen yeni bir akıllı hafıza sistemine sahip. Nesne tespiti işlemcisi saniyede 60 kareye kadar gerçek zamanlı olarak video kaynağını işleyebilme kapasitesine sahip. Aynı zamanda 50-60  piksel kadar küçük kare boyutlarında nesne tespiti de yapabiliyor. 

ML çipi, akıllı telefonlar, otonom araçlar ve IoT olarak adlandırılan ‘Bağlı Cihazlar’ın da bulunduğu mobil pazarı hedefliyor. ML çipinin nesne tespit işlemcisiyle bir araya getirildiğinde yapabileceği şeyler, belki de daha da korkutucu olanı. ARM güvenlik kameraları ve akıllı şehirlerde saklı yatırım imkanları öngörüsünde bulunuyor. Bütünüyle yeni bir akıllı kamera sınıfı ile yüz tanımlama ve mimik algılama desteğinden, ML ile çalışan tahmine dayalı analizler ve psikolojik analiz gibi bir çok alanda kullanım imkanına sahip bu yeni sistem. 

ARM’den Davies’e göre AI nesne tespit sistemi akıllı şehirlerde trafik sıkışıklığı tanımlama, yaya güvenliğiyle ilgili durumların tespiti, kayıp çocukların bulunması ve hatta temizlik zamanı gelen çöp alanlarının tespitinin sağlanması gibi konularda kullanım potansiyeline sahip.

ARM aynı zamanda yapay zeka işlemcilerinin akıllı telefonla bağlantılı AR/VR kullanımlarında da etkin olabileceğini düşünüyor. Bu noktada arttırılmış scuba diving maskesi örneğini veren Davies, yüzeyden 30 metre aşağıda yüzen bir dalgıcın kullandığı maske ile hayvanların, bitkilerin ve bitki örtüsünün tespitinin yapılabileceğini söylüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here