Ana sayfa Haber Arka bahçenizde nükleer bomba patlatan vakıf: Outrider.org

Arka bahçenizde nükleer bomba patlatan vakıf: Outrider.org

0

Yeni çevrimiçi simülator Outrider.org, dünya üzerinde istediğiniz konumda nükleer bomba patlatıp sonuçları görmenize imkan sağlıyor. Daha önceki uygulamalardan farkı olmadığını ilk anda düşüneceğiniz bu uygulama aslında çok farklı bir hedefe yöneliyor. Patlamaya değil sonrasına odaklanan sistem, bir anda ne kadar insanın öldüğünü, ne kadar insanın yaralandığını ve bunun ne kadar olası olduğunu sizlere göstererek silahların korkunçluğunu fark etmenizi, nükleer silahsızlanmayı desteklemenizi istiyor.

Wisconsin, ABD’de eğitim alanında faaliyet gösteren bir vakıf olan Outrider Foundation, patlama simülatörünün halk için bir farkındalık yaratma projesi olduğunu söylüyor. Uygulamaya giriş yapan çok sayıda insanın ilk tepkisi “bir yıkım simülatörü için fazla güzel” olmasına karşın bu korkunç cihazların içi insanlarla dolu bir şehri yeryüzünden silebilecek güçte olduğu gerçeği direkt olarak yüzümüze çarpıyor. 

University of New Mexico’da Nükleer antropoloji alanında doktora adayı olan Martin Pfeiffer, grafikler ve uygulama ile ilgili bunları söylüyor: “Güzel grafiklerle sizi bir dereceye kadar çekerek ayarlamaları tamamlamanıza teşvik ediyorlar. Her şey tamamlanınca bir tuşa basıyorsunuz ve @!?!&%… 50 bin insan, bir kalp atışı kadar sürede yok oldu.” Bu durumu şimdiye kadar gösterilen nükleer silah denemeleri ve o çekici mantar bulutuna bağlayan Pfeiffer, insanların bunu sahip olunması gereken bir güç olarak görmek üzere şekillendirildiğini ifade ediyor. Halbuki nükleer silahların üretiliş amacı insanları öldürmektir ve bunu yapmışlardır da. 

İnsanların nükleer silahlar tarafından kendilerine de zarar verilebileceğini anlamaları için başlatılan bu etkinlik, dehşet verici bilgiler ortaya koyuyor. İstanbul örneğinden ilerleyecek olursak düşürülecek en küçük bomba bile binlerce hayata mal olmakla kalmayıp daha fazlasına da kalıcı hasar veriyor. Daha büyük bombalara ilerledikçe ise tüm şehrin yok olduğunu, çevre şehirlerden de kayıplar verildiğini görmek, insana ne kadar korumasız ve aynı zamanda acımasız olduğunu hatırlatıyor.

Sisteme girip butona bir de kendiniz bastığınızda ne olacağını görmek isterseniz buradan sayfaya gidebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here