Ana sayfa Haber Arçelik HomeWhiz ile IoT platformuna giriş sağladı

Arçelik HomeWhiz ile IoT platformuna giriş sağladı

0

Arçelik, HomeWhiz isimli teknoloji platformunu bugün duyurdu. Platform çerçevesinde, akıllı telefonlar, tabletler, akıllı TV’ler, beyaz eşyalar, ev aletleri, üstelik mini ev aletlerine kadar her cihaz internete bağlanarak aynı dili konuşabiliyorlar ve birbirileriyle ileitşim halinde kalarak tam bir iletişim ağı oluşturabiliyorlar.  Lansmanda konuşmayı Arçelik A.Ş Genel Müdürü Hakan Bulgurlu yaptı, IoT platformlarına karşı bakış açılarını değerlendirirken Arçelik’in bu sektör içerisinde neler yapmayı blanladığını da paylaştı. özetle Arçelik, bulaşık makinesinden; tost makinesine kadar her şeyi internete bağlanabilir hale getirerek kullanıcıyla iletişim halinde tutmayı istiyor. 

Tüketicilerin akıllı teknolojilerden sağlayacağı faydaları en üst seviyeye taşımak amacıyla ortak protokol geliştirmeyi önemsediklerini belirten Bulgurlu şu bilgileri aktardı: “Bu amaçla 2015 yılında, dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinin oluşturduğu AllSeen Birliği”nin premier üyesi olduk. Bugün Türkiye”yle bir ilk olarak tanıştırdığımız HomeWhiz”i bu yolculuğun başlangıcı olarak görüyoruz. HomeWhiz bizi akıllı ev teknolojilerinde hayal gücümüzü zorlayacak yeni ufuklara taşıyacak. Bu alanda geliştirdiğimiz ürünler, gelecekte Allseen Birliği”ndeki diğer üreticilerin milyonlarca farklı ürünüyle de aynı dili konuşacak.”

Makine ayarları, uzaktan özellik seçimi ve çalıştırma, otomatik bildirimler, enerji ve su tüketimi bilgisi ve program süresinin kontrolleri HomeWhiz”in ilk aşamasında sunulan özellikler arasında yer alıyor. Arçelik”in sürekli olarak geliştireceği HomeWhiz dünyası, kullanıcılara sadece oturdukları yerden, ürünleri kolayca kontrol etme imkanı sağlamayacak. Birbirileriyle iletişim içinde olan ürünler, tüketiciler için en iyi çözümü bulmaya odaklanacak. örneğin, çamaşır makinesi kumaşın cinsine göre en uygun yıkama programını seçtikten sonra, kurutma makinesine en doğru kurutma seçeneğini öneriyor. Bu sayede enerji ve su verimi sağlanırken, tüketici en iyi yıkama ve kurutma performansına da ulaşabilecek. Yakın gelecekte mutfaktaki beyaz eşyalar birbirleriyle iletişime geçerek mevcut malzemelerle hangi yemeğin pişirebileceğini belirleyebilecek. Yemek tariflerine online olarak erişen fırınlar, en uygun pişirme programlarını seçebilecek. Güncel yazılımlarla uzaktan erişilen beyaz eşyalar ve ev aletleri, olası arızalar öncesinde tüketicileri uyarabilecek. Akıllı enerji yönetimi ve özel kullanım programlarıyla, tüketiciler ürünleri tercihlerine göre kişiselleştirme fırsatına sahip olacak.

Arçelik’in IoT platformunu yöneten mobil uygulama iOS için App Store’dan ve Play Store’dan ücretsiz olarak indirilebilir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here