Ana sayfa Yazılım Arayüz Pencereleri

Arayüz Pencereleri

0

FL Studio programına geçen sayıda yaptığımız hızlı girişten sonra bu sayıda, FL Studio”nun kolay kullanımının vazgeçilmez öğeleri olan ara yüz pencerelerine değineceğiz.

Beş ana pencereden oluşan arayüz kuşkusuz FL Studio”yu diğer DAW”lardan ayıran en önemli unsur.
Bunlar:
1- çalma Listesi (Playlist)
2- Kanal Penceresi (Channel Window) 
3- Piyano Tablosu (Piano Roll) 
4- örnek Gezgini (Sample Browser) 
5- Miksaj (Mixing – Mixer) 
 

 

 

 

Pencerelere hızlıca ulaşabilmeniz için araç cetvelinde (Toolbar) bulunan kısayol  panelinde, (Shortcut Panel) her bir pencereye karşılık gelen ve simgelendirilmiş kısayollar vardır.

Klavyedeki fonksiyon tuşları bakımından ise çalma Listesi (Playlist) F5 tuşu ile, Kanal Penceresi (Channel Window) F6 tuşu ile,  Piyano Tablosu (Piano Roll) F7 tuşu ile,  örnek Gezgini (Sample Browser) F8 tuşu ile,  Miksaj (Mixing- Mixer) F9 tuşu ile görevlendirilmişlerdir. 

1. Playlist:

F5 tuşuyla veya kısayol panelinin ilk simgesiyle ayrıca “View” menüsüyle ulaşılan bu pencere FL Studio hakkında bilinmesi gereken en önemli noktalardan biridir.

“Track” ve “Pattern” listeleri olarak ikiye ayrılmıştır ve sıraya konulmuştur.

Track” listesi; ses dosyalarını, (.wav – .mp3 vs…) otomasyon kliplerini, yapılandırılmış öğeleri, etki ayarlarını ayrıca MIDI kayıtları ve notaları gerekli şekilde dizmeye, düzenlemeye kısacası çalışmamızı derlemimize yarar.

FL Studio 9 sürümü ile eski sürümlere nazaran daha şık bir görüntü kazandırılmıştır.
“Pattern” listesi ise Piyano Tablosu veya Kanal penceresi ile oluşturulmuş MIDI kayıtlarını veya notaları ayrıca yapılandırılmış öğeleri (Edit Events) yerleştirip, düzenlemenize yarar. Görev olarak daha az işlem yapıyor olsa da kullanım bakımından son derece işlevseldir.

“Pattern” listesinde herhangi bir “Pattern”e tıkladığınızda, o “Pattern”in aktif hale geldiğini görebilirsiniz.

 

 

2. Channel Window:

FL Studio”nun kendine has penceresidir. Aslında kullanım kolaylığının en büyük nedeni sayılabilir.Programın içinde kullanacağınız hemen hemen her öğe bu pencerede açılır. Sadece öğeleri açmakla kalmaz, onları yapılandırabilen çok amaçlı bir penceredir.
İleriki makalelerimizde, bu pencere hakkında daha detaylı bilgiyi bulabileceksiniz. Zira bu pencerenin görevlerini anlamak, FL Studio”yu anlamak açısından en önemli etken olduğundan, konusu çok geniştir.

3. Piano Roll

“Channel Window”da listelenmiş her öğe üzerinde, yapılandırma veya notasyon çalışmaları için kullanılan penceredir. “Piano Roll” “Channel Window” vasıtasıyla, üzerinde çalışılacak öğeye sağ tıklama ile açılabilirken; yukarda belirtilen kısa yollarla da açılabilir. Bu pencereyle; MIDI kaydı düzenleyebilir, öğe yapılandırabilir, ses ve pan ayarlaması yapılabilir ayrıca Mouse ile nota çizilebilirsiniz. On (10) oktavlık dikey bir piyano görüntüsündedir. (C0 – C10) Mouse ile tuşların üzerine tıkladığınız zaman tuşların ışıdığını görebilirsiniz.

4. Sample Browser:

Daha önceki makalede değindiğim gibi, bilgisayarınızdaki alakalı dosya veya klasörlere hızlı ulaşım sağlayan bir penceredir. Yeri değiştirilebilmekle birlikte, genelde ekranın en sağında yer alır. özellikle FL Studio”nun kurulu olduğu dizindeki dosya ve klasörler üzerine yoğunlaştırılmıştır. Ancak bu pencerenin en üst ve en sağında bulunan; aşağıya dönük ok işareti ile simgelenmiş, “Bowser Options” tuşuna basarak, açılan menüden “Configure Extra Folders” seçeneğini kullanarak, çalışmalarınızda işinize yarayacak dosyaların bulunduğu klasörlerin de bu listede yer almasını sağlayabilirsiniz.
 

Program ilk olarak açıldığında, bu kategori veya klasörler daraltılmış haldedir. üzerlerine tıklayarak, alt menüleri veya dosyaları görebilirsiniz.  Genişlettiğiniz listeyi tekrar daraltmak için yine, “Sample Browser” penceresinin en üstünde bulunan ve yukarı bakan ok işareti ile simgelinmiş, “Collapse Structure” tuşunu kullanabilirsiniz.

 

 

Pencerenin kısa yolu, araç cetvelinde dördüncü sıradadır.

5. Mixer:

FL Studio”da gerçekleştirilen bir çalışmanın başlangıcı ve bitişi çoğu programda olduğu gibi mikserde vuku bulur. “FL Studio Mixer”i, doksan dokuz giriş, dört “Send” ve bir adet “Selected” kanalından oluşmaktadır. Tüm sesleri indirgemek, birleştirmek, etki (efekt) eklemek, düzey ayarlamak ayrıca “Mastering” ayarları yapmak için kullanılır.

“Mixer” penceresinden, bilgisayarınızın ses kartına bağlı olarak, kullanacağınız giriş veya çıkışları da ayarlayabilir; tüm kanal ve mikser ayarlarını kaydedip, hazır ayarları “Mixer” penceresinde kullanabilirsiniz. Ses dosyasını veya dalgasını, “Mixer”de işleyebilmek için önce, “Channel Window” penceresinde listelenen öğeye sol tıklayıp; açılan, “Channel Settings” penceresinin “FX” bölümünden, öğeyi, “Mixer”in belirli bir kanalına atamanız gerekir.  Bu noktada bilmeniz gereken bir diğer pencere de bahsini ettiğimiz, “Channel Settings” (Kanal Ayarı) penceresidir. Ancak “Channel Window” penceresi altında çalıştığı için ayrı bir başlık olarak değerlendirilmemesi gerektiği kanaatindeyim. özetlemek gerekirse; bu pencere, FL Studio”da kullandığınız öğenin ince ayarlarını yapmaya yarayan, öğenin gerekli bilgilerini gösteren bir penceredir.

“Channel Window” penceresinde listelenen öğenin üzerine sol tıklama ile ayrıca “View” menüsüyle de açılabilen bir penceredir.

Bunlara ek olarak, FL Studio 9 sürümü ile programa dahil edilen “Hint Bar” penceresi de bir projenin veya dosyanın açılma ya da hazır hale gelme sürecini grafiğe döken bir görsel öğedir. Araç cetvelinin boş bir kısmına sağ tıklanarak; açılan menüden işaretlenerek, sürekli aktif hale getirilebilir. Aksi halde, sadece gerekli anlarda ekranın sol alt tarafında açılan bir öğe olacaktır.

FL Studio”nun ana ve yardımcı pencereleri üzerinde yapacağınız çalışmalar konuyu kafanızda daha da netleştirecektir.
İyi çalışmalar diliyorum…

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here