Ana sayfa Haber Araştırmaya göre yüzlerce mesajlaşma uygulaması kolayca hacklenebiliyor

Araştırmaya göre yüzlerce mesajlaşma uygulaması kolayca hacklenebiliyor

0

Kişisel bilgilerimizin güvenliği şu sıralar hiç olmadığı kadar gündemde. Bağımsız güvenlik kuruluşu Appthority’nin yaptığı açıklama için Android ve iOS için yaklaşık 700 mesajlaşma uygulaması kişisel bilgileri isteyenlerin çok kolay ulaşabileceği kodların içerisinde tutuyor. 

Eavesdropper adı verilen bir exploit aracılığıyla gerçekleştirilen testlere göre 180 milyon Android ve bilinmeyen bir sayıda iOS cihaz bu durumdan etkilenmiş ve kullanıcısının kişisel bilgilerini sızdırmış olabilir. Twilio Rest API ya da SDK adlı uygulama tabanı, Android geliştiricilerinin kendi iletişim protokollerini yazmadan bu tür uygulamalar oluşturabilmelerine imkan sağlıyor. Malesef bu tabanı kullanan yazılımcılardan bir kısmı, kullanıcıların mesajları, telefon numaraları ve diğer kişisel bilgilerini yazılıma gömülü şekilde bırakıyor -yani üşengeçlik yapıyor- ve isteyen ve yazılım bilgisine sahip olan kişilerin kolayca ulaşabilmesine zemin oluşturmuş oluyorlar. 

Araştırmacıların Twilio hakkında derinleştirilmiş çalışmaları, bu sistemin bir çok iş iletişimi uygulamasında kullanıldığını ve bu sebeple hassas şirket bilgilerinin de sızdırılmaya açık olduğunu ortaya çıkardı. Firmanın araştırma sonuçlarını yayınlamasının ardından bu güvenliksiz uygulamaların sayısı App Store’da 102’ye, Google Play’de ise 85’e kadar düştü. Appthority malesef uygulamaların tam adlarının yer aldığı bir liste yayınlamadı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here