Ana sayfa Haber Araştırma haberi: 4K dikkat arttırıyor!

Araştırma haberi: 4K dikkat arttırıyor!

0

Sony, Philips, LG, Samsung… Firmalar, ürettikleri teknolojilerin yanısıra, ürettikleri prototip ve “geleceğin teknolojisi” başlıklarıyla duyurdukları cihazlarla da PR ve reklam hamlelerini gerçekleştiriyorlar. Türkiye’de, 4K denince akıla Sony, LG ve Samsung gibi firmaların gelmesiyle beraber, bu teknolojide aslında gerçekten söz sahibi olan firmalar, bu 4K teknolojisini önceden konser organizasyonları gibi büyük organizasyonlarında kullandıkları için, yıllar önce bu 4K teknolojisiyle tanışmıştık.

Kamuoyundaki, 4K teknolojisinin hazır olmadığı düşüncesi de tamamen firmalardan kaynaklı bir durum. üreticiler, daha önce yaşanan pazarlama ve sağlık problemleri gibi sorunlarla karşılaşmamak adına bu konuda geçmişe oranla daha çok dikkatli davranıyorlar. 4K cihazların değil, 4K teknolojisinin tanıtımlarının yapılması, halkın bu teknolojiyle ilgili bilgi sahibi olmaları üreticilerin, 4K cihazların “tamamen” hazır olana kadar zaman kazandıracak. Bu hamleyle birlikte, 4K teknolojisi hem kullanıcının hem de firmaların tam olarak hazır olmasıyla ev ve iş yerlerine girecek.

Görüntü teknolojileri, firmalar tarafından ilk olarak sağlık olarak ele alınır. çünkü, LED ekranların bilimsel olarak epileptik rahatsızlıklara neden olduğu daha önce kanıtlanmıştı. LED üreticileri böylece, bu ekran teknolojisini tekrar gözden geçirmek zorunda kalmıştı. Bununla birlikte, konserlerde kullanılan LED ekranlarda halen bunun gibi problemler görülse de, organizatörler bu konuda oldukça hassas. 

Haftalar öncesinde Technotoday.com.tr editörü  olarak katıldığım, Sony 4K ev sinema sistemlerinin lansmanında, ilgili kişiye, 4K’nın epileptik hastalıkları tetikleyebilme ihtimalini sormuştum. İlgili kişi, daha önce böyle bir şikayet olmadığını, fakat yöneticilere soracağını iletmişti. Bu konuyla ilgili, detaylı bir araştırma yaptım ve raştırma sonuçları, tecrübelerimle beraber beni de oldukça şaşırttı; 4K teknolojisi, kişilerin dikkatini arttırıyor!

 

4K, çözünürlük olarak değil, çalışma prensibinde de oldukça farklılıklar sunuyor. Görüntünün işlenmesi sırasında, ilk olarak Hz hızıyla ölçülen görüntü işlemeleri uygulandı. 50 Hz, 100 Hz ve 200 Hz olmak üzere, izleyicilere sunuldu, sonunda üreticiler Natural Motion teknolojisini -hareketi tahmin edebilen ekran teknolojisi- getirerek, bu görüntü işlemelerini daha kaliteli hale getirdi. Teknolojiyi ilerletmek adına, bu da yetmedi ve daha büyük ekranları evlere sokabilmek adına, piksel sayıları arttı, binleri ve milyonları buldu. Firmalar, belki farkında olarak, belki de farkında olmadan piksellerin arttırılmasıyla kişilerin dikkat kapasitesini de arttırarak teknolojide yeni bir adım attılar. 

Sırada 4K var; 4K, daha önce de bahsettiğim gibi sadece piksel olarak değil, çalışma prensibleri olarak da farklılıklar sunuyor. öncelikle, “hareket tahmini” sağlayan teknolojinin 4K ile birlikte geçmişte kalacağını söylemeliyim. Bu yapay teknoloji, yerini daha organik ve daha sistemli bir şekilde çalışan görüntü işlemelerine bırakıyor. 4K teknolojisinin ürettiği organik ve ana renklerden oluşan görüntüler, kişilerin dikkatlerinde artışa neden oluyor. 

10 yıl içerisinde, görüntü teknolojilerinin neden olduğu sağlık problemleri, tarihe gömülecek gibi. Yıllardır sürdürülen 4K çalışmalarını, 2 haftada tamamen çözebilmem imkansız olduğu için “:)” bu şekilde yüzeysel bir anlatım ile 4K’nın nasıl bir katkısı olabileceğini anlatabilirim. Elbette, bu konudaki araştırmalarım devam edecektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here