Ana sayfa Haber Araştırma: Apple OS X artık “en güvensiz” işletim sistemi

Araştırma: Apple OS X artık “en güvensiz” işletim sistemi

0

 

Bazı yazılım forumlarında paylaşılan ayrıca ABD kaynaklı bazı blogların yaptığı habere göre, Apple‘ın işletim sistemlerinin; hem mobilde hem masaüstünde güvenirlik konusunda düşüş yaşıyorlar. Tehlikeli ve saldırıya açık işletim sistemlerinden oluşturulan listede Linux, tahmin edebileceğiniz gibi Windows sürümleri, iOS ve Mac OS X bulunuyor. Mac OS X, iOS ve Linux ilk üçü paylaşırken ardında “çok güvenli” olarak bilinen Windows 7 var. Ancak şöyle garip bir durum var, Windows’un ayrı sürümleri sınıflandırılmışken Linux, iOS ve Mac OS X sadece adını barındırıyor, sürümünü değil. Bu açıdan biraz kafa karıştırıcı.

Yerel bir PC güvenlik şirketinin, ABD’deki konferansında gerçekleştirdiği konuşmada, konuşmacılar artık Mac OS X’ler de yüksek oranda tehdit teşkil ettiğini belirtmişlerdi. Bu tablo, OpenSSL‘deki “Heartbleed bug” ve Shellshock’taki güvenlik unsurlarına göre oluşturulmuş.

Bu listede ise uygulamaların güvenliği ile ilgili bilgiler mevcut. Internet Explorer güvensizlik konusunda liderken ardını Google Chrome takip ediyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here