Ana sayfa Yazılım Aranje Sayfası

Aranje Sayfası

0

Studio One 2″nin ana ekranı olan, tüm kanallarımızın yer aldığı, düzenleme ve müzik yapımı süreçlerini gerçekleştirdiğimiz aranje sayfasının detaylarına bakıyoruz.

Track List butonunu tıklayarak (Bknz Şekil 1A) aktif hale getirdiğimizde, mevcut kanallarımızı solda açılan panelde bir arada görebilir, bunları aranje ekranında gizli ya da görünür hale getirebilir, kanalların ait olduğu grup kanallar varsa bununla ilgili işlemleri ve fazlasını yapabiliriz. Track List konusunun detaylarına ayrıca değinmiş olacağımızı hatırlatarak, sağındaki Inspector butonu ile devam edelim. Bu butona (Bknz Şekil 1B) bastığımızda ise seçili olan kanala ait tüm detayları solda açılan panelde görebilir ve ilgili işlemleri bu panelden gayet kolayca yapabiliriz.
 

Şekil 1
Inspector panelden önümüzdeki ay detaylıca bahsetmiş olacağız. Inspector butonunun sağındaki artı işaretli butona (Bknz Şekil 2A) basarak kanal (audio, enstrüman, otomasyon kanalı, vb.) eklemelerini yapmış oluyoruz. Aynı işlemi kanalların bulunduğu gri bölgede sağ mouse butonuna basarak açılan menü üzerinden de yapmamız mümkün (Bknz Şekil 2B).

 

Inspector butonunun hemen sağındaki buton ile (Bknz Şekil 3) otomasyon kanalı açarak, ilgili parametreler için (volume, pan, vb.) otomasyon eğrisi oluşturup, bunların zaman eksenindeki değişkenliğini belirlemiş oluyoruz. Butona tekrar bastığımızda otomasyon görüntüsün kapayarak ilgili kanalları tekrar ön plana çıkarıyoruz.
 

Şekil 2
Otomasyon butonunun sağında yer alan Tempotrack butonu (Bknz Şekil 4) ile tempo kanalı açarak çalışmamızın herhangi ölçüsünde tempo değişikliği yapmamız, sonrasında eski tempoya dönmemiz ya da farklı tempolarla devam etmemiz mümkün.
 

Şekil 3

 

Tempotrack butonunun hemen sağındaki Markertrack butonu (Bknz Şekil 5) ise, önceden de bahsetmiş olduğumuz üzere, marker kanalı açarak çalışmamıza ait bölümleri (intro, verse, chorus, bridge, vb.) ilgili zamanlamalarda belirlememizi, böylelikle müzikal senaryomuzu oluşturan bölümleri ekranda görmemizi ve düzenlemelerimizi yapılandırmamızı sağlıyor.
 

Şekil 4
Bildiğiniz üzere imleci normalde loop/döngü işaretli olan timeline bölgesinde sağa/sola kaydırarak konumlandırabiliyoruz. Fakat ekrandaki herhangi bir boşluğa tıkladığımızda da aynı konumlandırmayı yapabilmemiz mümkün. Kullanışlılığı artıran bu opsiyon için Studio One/Options menüsünün Advanced sekmesinde bulunan (Bknz Şekil 6) “Locate when clicked in empty space” seçeneğini aktif hale getirmemiz yeterli.

 

Yeri gelmişken kanallarımıza ait kontrollere de göz atmamızda yarar var. Birer adet audio ve enstrüman kanalının bulunduğu sayfamızda kanalların solunda yer alan renkli sütuna (Bknz Şekil 7A) tıklayarak kanalımıza ait rengi değiştirmemiz mümkün. Ayrıca kanalların üzerindeki mute (sesi kısma), solo (sadece seçili kanalı duyacak şekilde diğer kanalların tümünü kısma), record (kayıt yapabilme seçeneğini aktif hale getirme), monitor (kayıt esnasında kanala ait girdi sinyalin duyulmasını sağlama) ve channel mode (kanalın stereo veya mono olarak çalınması) butonları (Bknz Şekil 7B) DAW yazılımlarında bulunan tipik kanal seçeneklerinden. Bunun yanı sıra kanalın volüm değerini (Bkz Şekil 7C) ayarlayabilir, kanalın ses kartımızdaki giriş konumlarını (mikrofon, enstrüman girişleri) belirleyebilir (Bknz Şekil 7D) ve aynı anda birden fazla kanalın seçilen parametresini değiştirmemize olanak sağlayan grup kanal(lar)ımız varsa (Bknz Şekil 7E) seçili olan kanalımızı bu gruba dahil edebiliriz.
 

Şekil 5
Bahsettiğimiz kontrolleri enstrüman kanallarında da görüyoruz (Bknz Şekil 7F). Enstrüman kanallarında, audio kanallarından farklı olarak, enstrümana ait nota, pitch bend, modülasyon gibi verilerin bulunduğunu hatırlatalım. Şekil 7F”deki kontrollere ilave olarak, yine enstrüman kanalında bulunan instrument editor butonuna (Bknz Şekil 7G) bastığımızda, mevcut enstrümanımızı ekrana getirerek bunun üzerinde her türlü işlemi yapabilmemiz mümkün (Bknz Şekil 8).
 

Şekil 6

 

Enstrüman kanalının çıkışına (Bknz Şekil 8A) tıklayarak mevcut enstrümanlardan isteneni seçebilir, enstrüman girişine tıklayarak MIDI verilerini göndereceğimiz cihazı belirleyebilir (Bknz Şekil 8B) ve audio kanallarda olduğu gibi grup kanal seçimini (Bknz Şekil 8C) yapabiliriz.
 

 

 


Şekil 7
Kanalların tümünü birden mute (Bknz Şekil 9A) veya solo (Bknz Şekil 9B) yapabilir, yükseklik ölçülerini (small, medium, large, vb.) girerek ya da kayma çubuğu ile daha hassas olarak belirleyebiliriz (Bknz Şekil 9C). Altta yer alan çubuk ile (Bknz Şekil 9D) çalışmamızın zaman ekseninde farklı konumlara ulaşmamız, sağındaki çubuk ile veya bu çubuğun da sol/sağ tarafında bulunan butonlar ile (Bknz Şekil 9E) imlecin bulunduğu konumu referans alarak yatayda yaklaşma/uzaklaşma (zoom) yapmamız, en sağdaki data zoom dikey çubuğu ile (Bknz Şekil 9F) audio kanal içindeki dalga formuna büyütme/küçültme işlemi uygulamamız mümkün.

 

Bu işlemin audio kanalın volüm veya diğer özelliklerinde herhangi bir değişikliğe yol açmadığını belirtelim.

Aranje sayfasına ait tercihlerimizi az önce bahsettiğimiz Studio One/Options menüsü üzerinden açılan penceredeki (Bknz Şekil 6) diğer seçeneklerle belirlemeye devam edelim. Herhangi bir kanala ait örneğin (split tool ile) bölme işlemi yaparken, imlecin kanalın altında da yer alacak şekilde artı olarak görünerek işlemimizi kolaylaştırmasını sağlayabiliriz. Bunun için bahsettiğimiz menü üzerinden açılan penceredeki Enable crosshair cursor for tools seçeneğini aktif hale getirmemiz yeterli. Bunun dışında kanal sayısı arttıkça, ekrandaki görüntüyü sadeleştirmek amacıyla kanallara ait isim bilgilerinin kanal üzerinde görülmemesi tercih edilebilir.
 


Şekil 8

Bu durumda Don”t show event names seçeneğini pasif hale getirmemiz gerekiyor. Diğer bir tercih ise kanallara ait event”lerin bulunduğu bölgelerdeki grid çizgilerinin Draw events translucent (grid shines through) seçeneği ile aktif/pasif hale getirilerek görünür/görünmez yapılabilmesi.

Aranje sayfasının detaylarını burada noktalıyoruz. çalışmamıza ait kanalların tüm parametrelerini görerek, istediğimiz değişiklikleri kolaylıkla yapmamızı sağlayan Studio One 2″nin hayati öneme sahip arayüzlerinden Inspector panellerinin detaylarından bahsedeceğimiz bölümde tekrar görüşmek üzere.
 


Şekil 9

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here