Ana sayfa Haber Arama kurtarma dronu “Elios” görevde

Arama kurtarma dronu “Elios” görevde

1

İsviçreli dron üreticisi Flyability tarafından imal edilen arama kurtarma dronu Elios, insanlar için riskli olabilecek operasyonlarda aktif olarak kullanılmaya başlandı. Kurtarma ekipleri, örneğin 40 metrelik yarıktan düşen bir dağcıya ulaşmaya çalışırken tehlikeli durumlarla karşılaşabilir. Elios, bu tip tehlikeleri minimuma indirmeyi amaçlıyor.

Elios, içinde dronun uçuş sistemlerinin olduğu eksenden ayrı olarak serbestçe dönebilen yaklaşık 40 santimetre çapında karbon-fiber bir dış iskelet ile donatılmış ve karasineklerin uçma şeklinden esinlenerek hareket ediyor. Bir engele çarptığında kafes biçimindeki bu dış iskelet dönmeyi sürdürüyor. Böylece dış iskelet çarpışmadan dolayı oluşan enerjiyi emerken içeride yer alan pervaneler çalışmaya devam edebiliyor ve HD kamera ile ışık sistemleri de stabil olarak çalışabiliyor.

Elios kurtarma dronu, yıkılmış binalar, kimyasal sızıntıların yaşandığı alanlar ve hatta buzullar gibi her tür zorlu şart altında, hemen hemen tüm acil durum senaryoları için hazır. Araç, en son İtalya’daki Zermatt Buzulu Dağ Kurtarma ekibi tarafından bir tatbikatta test edildi ve geçer not aldı. 

1 YORUM

  1. Çok ilginç bir tasarım olmuş. Artık bu teknolojileri yurtiçinde de üretmemiz lazım. araştırdığımda MR havacılık teknoloji firması yerli olarak bu işe el atmış. bir çok üniversitede araştırma klüpleri ilgileniyor. Endütriyel drone, arama kurtarma dronu, insansız hava araçları önümüzdeki yıllarda her alana girecek gibi görünüyor. Raven SAR arama kurtarma dronu da yerli bir model olarak buldum. çok detay yok henüz. umarım biz de üretebiliriz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here