Ana sayfa Makale Apple’ın Son 2018 Ürün Duyurusu

Apple’ın Son 2018 Ürün Duyurusu

Apple donanım etkinliğinde açıkça yaratıcı profesyonelleri hedefledi.

0

Başka bir Apple etkinliği daha yaşandı. Bu kez Apple, 30 Ekim’de yepyeni bir MacBook Air, güncellenmiş bir Mac mini ve yeni iPad Pro’lar tanıttı.

Apple, yıllık Mac ve iPad duyurularını yapmak için Cupertino’daki merkezinden çok uzaktaydı ve New York Brooklyn’de donanım etkinliğini sahneledi. Etkinliğin teması yaratıcılıktı. Şirket, AutoCAD’in yeni çıkmış tam sürümünün yanı sıra, Adobe Photoshop for  iPad and Project Aero’yu çalıştıran yeni, daha hızlı, daha güçlü iPad Pro’yu gösterdi. Şirketin 2018 için yeni donanımını daha önce giriş seviyesi iPad ve üç iPhone oluşturuyordu. Yeni MacBook Air, yaratıcı dostu bir Retina ekranına sahip olurken, Mac Mini yaratıcı kullanıcıların istediği güç desteğine sahipti.

MacBook Air

Apple, yeni Retina MacBook Air’i duyurdu. Bu yeni makinede, Apple’ın 4 milyon piksel içeren bir Retina ekranı bulunuyor. Çerçevesi de yeniden tasarlandı. Apple, MacBook Air’ın klasik gümüş mat çerçevesini çıkardı ve parlak siyah çerçeveyle değiştirdi. Sonuçta, Apple bu sefer çerçevelerin yüzde 50 daha küçük olduğunu söyledi.

Tasarım açısından yeni MacBook Air, önceki nesil modelden “daha da taşınabilir” ve “yüzde 17 daha az hacme sahip”. 15.6 mm kalınlığında, eski MacBook Air’e göre yüzde 10 daha ince. Ağırlığı da önceki yıllarda 1.4 kg iken şimdi 1,25 kg’a inmiş.

MacBook Air, 8. nesil Intel Core i5 işlemciyle çalışmakta ve 16 GB’a kadar RAM’e ve 1,5 TB SSD’ye sahip olacak şekilde yapılandırılabiliyor. Yeni makine ayrıca Apple’ın T2 güvenlik çipini kullanıyor.

Retina MacBook Air’in fiyatı $1.199’dan başlıyor ve uzay grisi, gümüş ve altın renklerde mevcut durumda.

Mac Mini

1400 gün bekledikten sonra Apple, yeni bir Mac mini’yi piyasaya sürdü. Bugünkü yenilenme ile birlikte Mac mini, şimdi dört çekirdekli bir işlemci ile başlarken, Apple ilk kez altı çekirdekli modeller de sunuyor.

Bağlantı açısından Mac mini, gigabit Ethernet, dört Thunderbolt 3 portu, bir HDMI portu ve USB-A özelliklerine sahip. Ayrıca 10 Gigabit Ethernet portu için sipariş üzerine sağlanan bir seçenek de var. Retina MacBook Air gibi, yeni Mac mini de Apple’ın T2 güvenlik çipini kullanıyor.

Fiziksel tasarım açısından da yeni Mac mini, önceki modelle neredeyse aynı. Bununla birlikte, tek değişiklik yeni uzay grisi renk seçeneği.

Mac mini $799’dan başlıyor ve 64GB RAM, 4.6GHz 6 çekirdekli i7 işlemci, 2TB SSD ve 10 Gigabit Ethernet ile en üst uçta sipariş verilebiliyor. Bu özelleştirme size 4.200 dolarlık bir fiyata mal olur.

iPad Pro

Apple etkinliği, yeni iPad Pro modelleri ile devam etti. Yeni iPad Pro, düz kenarları ve yuvarlatılmış köşeleri, Face ID desteği ve daha fazlasını içeren tam ekran bir tasarıma sahip. Bugünkü güncellemeyle iPad Pro, 11 inç ve 12,9 inç boyutlarında sunulurken, son 10.5 inçlik modele de yakın duruyor.

Yeni iPad Pro’ların her ikisi de, son nesil 12,9 inçlik modelden 1 mm daha ince olarak 5,9 mm’lik bir kalınlığa sahip. Altta, eski Lightning konektörünün yerini alan yeni bir USB-C portu bulunuyor. 3,5 mm kulaklık jack’ı da kaldırılmış.

Yeni iPad Pro, iPhone XS’in işlemcisi  gibi, aynı 7 nanometre teknolojisine dayanan A12X Bionic işlemci tarafından destekleniyor. Apple, yıldan yıla işlemci performansında yüzde 35’lik bir iyileşmeden bahsederken, ilk kez arka planda yeni bir Neural Engine de var.

Apple, yeni iPad donanımına ek olarak, ikinci nesil bir Apple Pencil’ı da duyurdu. Yeni Apple Pencil daha ergonomik bir tasarıma sahip olmanın yanı sıra, yazma ve silme gibi farklı modlar arasında geçiş yapmak için dokunma desteğine de sahip.

Yeni Apple Pencil’ın yanı sıra yeni bir Akıllı Klavye Folio da var. Bu aksesuar, sadece ekranı koruyan bir önceki Akıllı Klavye’den farklı olarak ön ve arka koruma sağlıyor. Akıllı Klavye Folio ayrıca, biri kucakta yazmak diğeri masaüstü kullanımı için optimize edilmiş iki farklı kullanıma sahip.

Yeni iPad Pro 11-inç, $799’dan başlıyor, 12,9 inç olanı ise $999 dolardan başlıyor.

Diğer duyurular

Donanım duyurularına ek olarak Apple, iOS 12.1, tvOS 12.1 ve macOS 10.14.1’i de yayınladı. Dahası, watchOS 5.1 de piyasaya sürüldü, ancak Apple, bazı Apple Watch’ları çıkardıktan sonra güncellemek için geri çekti.

iOS 12.1, Grup FaceTime ve yeni emoji desteği gibi özelliklerin yanı sıra, mevcut olan çift SIM gibi özellikler getirdi.


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here