Ana sayfa Haber Apple’a Tüketicileri Yanlış Yönlendirdiği İçin 6,5 Milyon Dolar Ceza

Apple’a Tüketicileri Yanlış Yönlendirdiği İçin 6,5 Milyon Dolar Ceza

0

Avustralya, üçüncü kişiler ve kurumlar tarafından onarım-tamir görmüş olan iPhone ve iPad’leri tamir etmeyi kabul etmediği gerekçesi ile Apple’a 6.5 milyon dolar ceza verdi.

Avustralya mahkemeleri ABD’li teknoloji devi Apple firmasına, 3. taraflar tarafından onarım gördükleri gerekçesiyle iPhone ve iPad’leri tamir etmeyi reddettiği gerekçesiyle 6.5 milyon dolar ceza verilmesine karar verdi.

Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu (ACCC) geçen yıl kullanıcılardan gelen şikayetler sonrası Apple’ı dava etmiş ve büyük bir hassasiyetle dava sürecini takip ettiğini duyurmuştu.

Apple onarım ve değişim konusundaki hakları konusunda 275 kişiyi yanılttığını rekabet komisyonunun sunduğu belgeler ışığında kabul etti. Avustralya Federal Mahkemesi de bu eylemlerin ülkenin tüketici kanunlarını ihlal ettiği hükmüne vararak Apple’ı büyük bir maddi külfet ile cezalandırdı.

Apple Soruşturması Nasıl Başladı?

Soruşturma tüketiciler tarafından Apple’ın ‘Hata 53’ hakkındaki şikayetlerin ardından başladı. Kullanıcılar ürünlerde beliren Hata 53 isimli kod sonrası Apple’dan gerekli desteği görememiş ve tüketici komisyonlarına başvurmuştu.

Kullanıcıların bir yazılım güncellemesi yapmasının ardından çıkan hata iPhone ve iPad’leri işlemez kılmıştı.

ACCC’nin açıklamasına göre Apple tamirat isteyen kullanıcıların bir kısmına bu hizmeti vermeyi reddetti. Şirket bu kullanıcıların cihazlarının daha önce 3. taraflar tarafından onarım görmesini gerekçe olarak sundu.

ACCC birçok vakada 3. taraf onarımların çatlak ekran gibi söz konusu hatayla ilgisiz sorunlar nedeniyle yapılmasına rağmen Apple’ın kullanıcıların onarım talebini reddettiğini vurguladı.

Tüketici Komisyonu Apple ile 5.000 müşteriye hata nedeniyle oluşan zararları karşılaması yönünde iletişime geçtiklerini de belirtti.

Apple, 2016’da da ‘Hata 53’ nedeniyle gelen şikayetlerin ardından özür dilemek ve hatayı düzeltmek zorunda kalmıştı.

Apple’ın özür dilemesi yeterli olmadı ve mahkemeler Apple’ı 6,5 milyon dolar gibi büyük bir rakam ödemeye mecbur bıraktı.

Apple daha önce de İrlanda’da 13 Milyon Dolar vergi cezası ile cezalandırılmıştı. Uzmanlar ve otoriteler bu örnekler karşısında Apple’ın aha büyük maddi cezalar ödeyeceği konusunda hem fikirler.

Kaynaklar;
SputnikNews
TechDaily
EuroNews

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here