Ana sayfa Haber Apple WWDC 2017 sona erdi! İşte Apple”dan son bombalar!

Apple WWDC 2017 sona erdi! İşte Apple”dan son bombalar!

0

Heyecanla beklenen teknoloji etkinliği WWDC”nin 28″incisi Türkiye saatiyle 20.00″da başladı. Apple”ın WWDC 2017″de yapacağı duyurular teknoloji dünyası ve teknoloji severler için oldukça önem taşıyor. 

Birçok ürün, servis ve güncelleme duyurusu yapması beklenen Apple WWDC 2017 davetinde bu yıl resmi sitesinde bir mesaj yayınladı:

Tek başına teknoloji yeterli değildir. Teknoloji, toplumu ileri iten yeni fikirler ve deneyimler yaratmak için liberal sanatlar ve beşeri bilimlerle kesişmelidir. Bu yaz, dünyayı değiştirmemize yardımcı olmak için birçok farklı perspektif, tutku ve yeteneği temsil eden parlak zihinlerin binlercesini bir araya getiriyoruz.

WWDC 2017″de duyurulması beklenen önemli yeniliklerden biri de MacBook serisi ile ilgili. Güncellemeler için beklentiler iPad Pro ve Apple Pencil üzerinde yoğunlaşmış durumda. iPhone 8 ve yeni iPhone modelleri ile ilgili bir duyuru yapılması beklenmiyor. Ama iOS 11 işletim sistemi hakkında birçok yenilik duyduk.

Apple WWDC”de bu sene iOS, MacOS, WatchOS, TVOS ve  Siri için birçok yenilik duyuruldu.

 

Apple, etkinliğe Apple Veri Merkezi, iOS ekosistemi ve bazı cihazlarla ilgili reklam videosuyla açılış yapıldı.

Apple WWDC 2017’de ilk olarak Tim Cook sahnede!

Cook konuşmasına, “Değişmeyen tek şey geliştiricilere verdiğimiz önem. Bu en büyük WWDC olacak. Her sene Apple dünyayı değiştirmek adına mühendisleri bu etkinlikte topluyoruz. 74 ülkeden katılım var. En fazla genç geliştiricinin katıldığı etklinlik.” sözleriyle başladı.

Apple WWDC 2017’de yapılan duyurular şu ana kadar şöyle:

Apple TV’ye Amazon Servisi eklendi.

Apple Watch’un şu an en çok satan akıllı saat olduğu söylendi. WatchOS ile igili önemli bir güncelleme gelecek. WatchOS 4 geliyor. Saat arayüzleri değişiyor.

Siri, destekli WatchOS geliştirildi. üst soldaki butonla Siri aktifleştirilebilecek. Size tam zamaında yanıt verecek. Bilgiye istediğini anda erişebileceksiniz. 3. parti desteği de olacak.

Siriface adıyla yeni bir Watchface gelecek. 

APPLE WATCH WWDC 2017 DUYURULARI

Apple Watch kullanıcıları artık günlük ve aylık hedef mesajları ile teşvik edilecek.

Kullanıcılara Workout takibi sunulacak.

Apple Watch ile çalıştığınız spor aleti arasında senkronizasyon sağlayabileceksiniz.

Apple Music servisini Apple Watch üzerinden kullanabileceksiniz.

Apple Watch ile ilgili son duyurulan özellikler; Otomatik ekran döndürme ve üst üste katman bindirme. Bir tenisçi raketi savurduğunda onun hızı ölçülebilecek.

Tim Cook tekrar sahne aldı ve Mac serisi ile ilgili yenilikleri açıklıyor.

MacOS için geliştirilen yeni işletim sisteminin adı MacOS High Sierra oldu.

Bu sürüm MacOS teknolojisini yenileyecek. Safari batarya ve hız konusunda gelişecek.

Tim Cook, Safari”nin yenilikleriyle başladı ve karşılaştırmalar neticesinde dünyanın en hızlı tarayıcısı olduğunu söyledi.

Javascript performansında Chrome”dan yüzde 80 daha hızlı. Yenilenen Safari Otoplay özelliğini engelleme özelliğine sahip. Safari’nin bu sürümünde özel verilere daha fazla önem verileceği açıklandı.

Photos uygulama daha detaylı düzenleme seçenekleri ile yenileniyor.

Siyah, kırmızı, yeşil, mavi gibi renk ayarları düzenlenebilecek. Photos’ta başlanılan düzenleme işlemi Photoshop’ta devam ettirilebilecek.

Photos”ta üzerinde çalıştığınız dosyanın bozulmasına karşı koruma ve hızlı dosya takibi özellikleri gelecek.

Video tarafında ise standartların geliştiğini görüyoruz. H264’ten H265 dosya formatına geçildi.

Metal 2 ile grafik API”ı 10 kat daha iyi bir performansla geliyor. Grafik yongasından artış var. GPU sayaçları gibi yenilikler gelecek. Metal desteğiyle MAcbook’lara harici ekran kartı bağlanabilecek.

1 milyar renk desteğiyle en iyi mac ekranlarından bahsediyoruz. 7. nesil Kaby lake işleci ve H265 destekli.

21.1 inçlik yeni iMac’in grafik performansı eskisinden yüzde 80 daha hızlı, 4K”lar 3 kat daha hızlı.

Etkinlikte canlı Star Wars VR demosu gösterimi gerçekleştirildi. Doku işleme ve iMac’in bu seviyede yüksek kalitedeki grafiklere sahip yapıyı render süresi oldukça tatmin edici.

iMac”ler yenilendi!

Yeni iMac”ler bugüne kadar üretilmiş en iyi ekran, Thunderbolt 3 portları, yüzde 50 daha hızlı SSD” ve gelişmiş birçok özelliklerle geliyor. Yeni iMac”lerin fiyatları 1099 Dolar, 1299 Dolar ve 1799 dolar olarak duyuruldu.

MacBook”ların satış fiyatı ise 1299 Dolar”dan başlıyor.

Yeni iMac Pro müjdesi de geldi!

Tasarımı göz dolduran yeni iMac Pro bugüne kadar üretilen Mac”lerin en iyisi olmaya aday. 5K ekran ve Asimetrik özelliklerine sahip. Soğutma konusunda başarılı ve çok daha sessiz çalışma imkanı sağlıyor. Yeni iMac Pro”lar 18 çekirdeğe kadar farklı modeller geliyor.

22 teraflopa kadar işlem gücü,  128 GB’a kadar ECC depolama, 16 GB VRAM, 4 thunderbolt 3 port özellikleriyle göz dolduran yeni iMac Pro”yla tanışıyoruz. Tepe modelinin fiyatı 5 bin Dolar olarak belirlenmiş durumda.

Sırada Tim Cook”un sunumuyla merakla beklediğimiz iOS 11 var.

Dünyanın en gelişmiş işletim sistemi iOS 11 sonunda duyuruldu.

iMessage artık iCloud”da. Entegre uygulamalar geliyor. Mesajlar iCloud”a yedeklenebilecek.

Dünyanın bir numaralı temassız ödeme aracı Apple Pay,  beklendiği gibi P2P ödeme özelliğine kavuşuyor. Maaşlar Apple Pay üzerinden alınabilecek. iMessege ile para gönderilebilecek. Hem kredi hem de banka kartı kabul edecek.

Akıllı asistan Siri ayda 375 milyon aktif cihazda kullanılıyor. iOS 11 ile Siri”nin arayüzünde değişiklik var. Bir dilde yazdığınız metni anlık olarak sesli çevirebilecek.  Siri, Fransızca, ispanyolca, çince gibi dillerde tercümeye yapılacak. 

iOS 11 işletim sistemine getirilen yeniliklerden biri deH265 desteği. Bu yenilik sayesinde telefonunuzdaki fotoğraflar çok daha az yer kaplayacak, aynı zamanda H265 iki kat daha çok alan sıkıştırma yapabilmenizi sağlayacak. iOS 11 işlemcili telefonlarda videolar artık HECV formatında depolanacak. Kayıt alanında yarı yarıya tasarruf edilebilecek ama 2 kat daha yüksek görüntü kalitesi elde edilecek.

iOS 11″deki bir diğer yenilik yeni kontrol menüsü. Kontrol menüsü tek sayfa olarak görüntüleniyor ve 3D touch özelliğiyle destekleniyor. iOS 11’de kısayollara mobil veriyi açma kapatma özelliği de eklendi.

Boomerang özelliğinin bir benzeri Photos uygulamasına getirildi. Canlı fotoğraflarda makine öğrenmesi yöntemiyle daha etkili sonuçlar alınacak. Yeni Photos”ta kamera sahneleri daha iyi analiz ediliyor. Live photos artık biçimlendirilebiliyor ve farklı efektler kullanılabiliyor.

Messenger uygulaması üzerinden para transferi yapılabilecek . Siri, iMessage içinde de oldukça yetenekli ve para göndermek istediğinizi anladığında parmak izinizi okutmanız yeterli oluyor.

Apple Maps, kavşak kaçırmamanız konusundan size yardımcı olacak. Bu özellik 200’den fazla araçta desteklenecek. Araç kullanırken rahatsız etme özelliği gelecek.

Bu özellik CarPlay”e özel ve artık araba sürerken bildirimlerle uğraşmanızı sona erdiriyor. Sistem bir bakıma mesajlarınızı okuyabilecek.

HomeKit, aksesuarlarla artık daha etkili bir iletişime sahip. Farklı odalarda çoklu hoparlör çalıştırma mümkün hale geliyor ve Apple bunun için birçok donanım üreticisiyle ortak çalışıyor. Artık hoparlör de var. Multiroom özelliğiyle Apple Music”te direkt şarkı paylaşılabilecek. Bose, Bang and Olufsen gibi birçok firma bu özelliği destekliyor.

Apple Music”te 27 milyon para ödeyen kullanıcı var. Geliştiriciler için müzik geliştirme kiti geliyor.

Bugüne kadar 180 milyar uygulama indirilmiş ve App Store”a haftalık 500 milyon ziyaret gerçekleşiyor.

Yazılımcılara 70 milyar dolar ödendiği açıklandı.

geçen yılın en çok indirilen oyunu Pokemon Go. Dünyadaki en iyi uygulama platformu App Store seçildi. App Store şu an en çok tercih edilen uygulama platformu.

Apple dokuz yılın ardından App Store”un tasarımını  değiştirdi. App Store baştan sona yenilendi. Yeni tasarımda “Bugün” diye bir sekme ile açılıyor. Bu sayede her gün yeni uygulamalar çok daha keyfili olacak. Yeni uygulamalar keşfetmenin en yeni yolu olacak olan bu alan her gün güncellenecek.

Games, yeni tasarımıyla eski tarzdan biraz daha farklı. Bütün uygulamaların kendine ait sayfası var. Buradan oyunla ilgili bilgilere ulaşılabiliyor. Yeni tasarımın 3. sekmesi ise Uygulama (Apps) sekmesi. Burada oyun dışındaki uygulamalar tanıtılıyor.

Uygulama sayfaları da yeniden tasarlandı. Daha fazla video izlemek mümkün oluyor. Kullanıcı yorumları da daha fazla öne çıkarılmış. Kullanıcım yorumları da listelenmiş.

Yeni API”ler güçlü makine öğrenme, yüz tanıma ve takibi, obje takibi gibi özelliklere sahip olacak. Makine öğrenmesi iOS 11″de daha fazla öne çıkıyor ve iPhone 7″de dakika başına görüntü tanıma özelliği Google Pixel”den 6 kat daha hızlı çalışıyor.

AR Kit desteği geliyor.

AR Kit ile artırılmış gerçeklik konusunda oldukça iyi performansa sahip. AR Kit, tüm sensörleri oldukça dikkatli bir şekilde kullanarak görüntü konumlandırma yapabiliyor

Şu an 100 milyonlarca iPhone AR Kit”i kullanmaya hazır. 

AR Kit, yılsonunda piyasaya sürülecek.

Yeni iPad oyun, eğlence ve çalışma şeklinde değişikliklerle geliyor.

Kasa aynı büyüklükte ama ekran daha büyük alan kaplayacak. 10,5 inç iPad Pro duyuruldu. 9,7 inç iPad Pro”dan yüzde 20 daha geniş, ekran klavyesi çok iyi bir boyutta. Akıllı klavye 30″dan fazla dil destekleyecek.

Yeni iPad Pro akıllı klavye ile geliyor ve 600 Nits parlaklık özelliğine sahip. HDR video çekebiliyor. 60 Hz ekran yenileme oranı, yeni iPad Pro ile 120Hz”e çıkıyor.

Apple Pencil için 20 ms gecikme hızı var. Yani yeni iPad Pro”da Apple Pencil ile çizim yapmak daha etkileyici olacak. Apple Pencil pazarın en iyisi olacak. 

Tazeleme hızı değişerek batarya ömrünü olumlu etkileyecek. En iyi görüntü deneyimini sunacak. iPad Pro 6 çekirdekli işlemciyle geliyor. 12 çekirdekli grafik yongası var. Şu anki işlemcilerden yüzde 30 daha hızlı, grafik alanı da yüzde 40 hızlı.

Oldukça hızlı bir fotoğraf düzenleme yapılıyor. Yeni iPad Pro”nun 10 saat pil ömrü olacak.

Teknik özelliklerinden bazıları:

f/1.8 diyafram, 4 tonlu flaş, 12 MP arka, önde 7 MP kamera

Hızlı şarj desteği var.

Dahili hafıza 64 GB”tan başlıyıor. Micro SD desteği yok.

Yeni iPad Pro fiyatları ise yukarıdaki gibi. 10,5 inç”in fiyatı 649 Dolar. Şu an sipariş verilebiliyor.

iOS 11 ücretsiz olarak Eylül’de geliyor.

iPad Pro”ya metin, görüntü ve bağlantı sürükle ve bırak özellikleri geldi. Klavyede daha kullanışlı oluyor.

iOS 11 de Files “dosya yöneticisi” olacak. klasörlüme, dosya işaretleme yapılacak.

Ekranı bölerek bir kaç uygulamayı bir arada görmek mümkün.

Maildeki dosya, sürükle ve bırak yöntemiyle dosyaların içine atılabilecek. Yeni Files ile her yerden dosyayı tutup istediğini yere bırakabiliyorsunuz.

Dosyalarda ekran görüntüsü aracılığıyla not alınabilecek.

El yazısı aranabiliyor.

iPad”te yazı yazmak tıpkı bir kağıtta yazı yazmak gibi. Oldukça basit ve eğlenceli olduğu belirtiliyor.

Fotoğraf direkt dijitale aktarılabiliyor. Boşlukta kalan kısımlar ise Apple Pencil ile doldurulabiliyor

iOS 11, yazılım geliştiricilere bugün itibari ile açılıyor. iOS 11″in tam sürümü sonbaharda geliyor.

Apple”ın yeni hoparlörünün adı: HomePod. 7 inç yüksekliğinde bir tasarıma sahip. 360 derece ses veriyor. Otomatik bas, eko ayarı mevcut.  A8 işlemci var. Gerçek zamanlı eko sistemi var.

Konumlandırıldığı yeri tanıyor. Hoparlör duvara yakınsa oradaki sesi kesip yankı yapmasını engelliyor. Merkez sesli tespit edebiliyor. HomePod kısaca konulduğu noktaya göre odanın genişliğini hesaplayıp ses dağıtımını ona göre ayarlıyor.

HomePod”da tam 6 mikrofon var. Bu 6 mikrofon sayesinde nereden konuşursanız konuşun sizi duyuyor. Siri desteği var.

HomePod, elbette Siri ile de anlamlı bir bütünlük içinde ve Apple Music arşivini zeki bir şekilde kullanabiliyor Apple buna “Musicologist” diyor. 

Komut verirken yakınında olmanıza gerek yok. Hava durumu, skor sonuçları kısa Siri”yle yaptınız her şeyi bununla da yapabiliyorsunuz.

HomePod tek başına 350 Dolar.  Aralık ayında Avustralya, Birleşik Krallık ve ABD”de satışa çıkacak.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here