Ana sayfa Haber Apple Watch Series 4 Tanıtıldı – Daha Büyük Ekran ve EKG Testi

Apple Watch Series 4 Tanıtıldı – Daha Büyük Ekran ve EKG Testi

1

Apple’ın bir süredir üzerinde çalıştığı yeni nesil akıllı saati Apple Watch Series 4 nihayet tanıtıldı. Apple’ın yeni nesil akıllı saati yine spor ve sağlık odaklı bir ürün olarak karşımıza çıkıyor.

Apple yeni akıllı saat modelinin tasarımında ufak değişikliklere gitmiş. Bilindiği üzere şimdiye kadar çıkan tüm Watch modellerinde aynı kasa ve aynı ekran/gövde oranıyla karşılaşmıştık. Daha önce yaptığımız haberde de belirttiğimiz gibi bu durum, Apple Watch Series 4 ile değişiyor.

Apple öncelikli olarak Watch 4’te saat boyutlarını değiştirmiş. 38mm’lik model 40mm, 42mm’lik model ise 44mm olarak karşımıza çıkıyor. Fakat tasarımdaki tek farklılık bu değil. 40 mm’lik saatteki ekran oranı %35, 44mm’lik modeldeki ekran oranı ise %32 artmış durumda. Bize göre bu durum oldukça güzel çünkü Apple Watch Series 3, kasa olarak beğenilen bir cihazdı. Ekran oranı değişikliğinin aynı kasanın üzerinde yapılmış olması, kullanıcıların bir hayli hoşuna gidecek diyebiliriz.

Tabi cihazlardaki tek yenilik bu değil. Cupertino merkezli firmanın geliştirdiği son model S4 yonga setinden güç alıyor. Apple Watch Series 4’ün içinde 64-bit çift çekirdekli bir işlemci bulunacak. Sadece bu değişiklik bile yeni Apple Watch’ı eskisinden iki kat daha hızlı hale getiriyor.

Yapılan değişikliklerden hoparlör ve mikrofon da nasibini aldı. Apple Watch Series 4’te önceki nesle oranla yüzde 50 daha güçlü bir hoparlör bulunuyor. Böylece kalabalık alanlarda Apple Watch üzerinden daha rahat görüşmeler yapabiliyorsunuz. Ya da Siri’nin size söylediği şeyleri daha net duyabiliyorsunuz. Mikrofonlara gelirsek Apple, yeni akıllı saat modelinde eko dengesini korumak adına mikrofonun yerini değiştirme kararı almış. Apple yetkililerine göre yeni modelde telefon görüşmesi yapmak eski nesil saatlere oranla çok daha rahat olacak.

Apple Watch Series 4 Sensör Konusunda Çığır Açıyor!

Sensör derken, aklınıza parlaklık dengesi gibi basit şeyler gelmesin. Apple düşme sensörü ve kalp ritmi takibi ile, sağlık konusundaki büyük eksiklikleri giderecek gibi görünüyor.

Düşme sensöründen başlarsak; adından da anlaşılabileceği üzere kullanıcıların herhangi bir yerden düştüğünü algılayabiliyor. Üstelik kullanıcıdan belli bir bildirim gelmezse, SOS uygulaması sayesinde acil yardım hattını arayıp, haber verebiliyor. Yeni nesil Apple Watch’ın kullanıcıların düşüşünü bu şekilde algılamasının ardında ise yeni bir teknoloji bulunuyor. Watch Series 4, önceki nesle oranla hareketleri 8 kat daha hızlı algılayan bir hareket sensörüne sahip.

Düşme sensörüyle birlikte gelen düşük kalp ritmi takibi ve yüksek kalp ritmi takibi de kullanıcılar açısından büyük önem arz ediyor. Örneğin bir yerden düştünüz ve nabzınız bu düşüş sonrasında hayati değerlerin altına düştü. Apple Watch Series 4 direkt olarak acil yardım hatlarını arayarak kullanıcının düştüğünü belirtiyor ve diğer tarafa konum bilgisi veriyor. Elbette bu özelliğin kullanılabilmesi için hücresel veri desteğine sahip bir Watch modeline sahip olmanız gerekiyor.

Apple Watch Series 4 Artık FDA Onaylı!

Apple’ın yeni nesil akıllı saat modeliyle gelen bir diğer yenilik ise EKG. EKG basit bir şekilde kalp atış ritminin elektriksel dalgalar şeklinde raporlanması diyebiliriz. Normalde yalnızca EKG cihazları tarafından oluşturulan bu rapor, artık Apple Watch Series 4’le de oluşturulabilecek. Bu konuyla yakından ilgilenen Amerikan Kalp Derneği başkanı Ivor Benjamin, dün sahneye çıkarak Apple’ı sağlığa yönelik çabalarından ötürü tebrik etti. EKG’nin bir hayat kurtarıcı olduğunu da sözlerine eklemeyi unutmadı. Ayrıca Apple’ın akıllı saati artık FDA onaylı. Bunun anlamı, kalp ritmi verileri bu kez gerçekten medikal geçerlilik taşıyacak, doktorlarla paylaşılarak teşhis için kullanılabilecek.

Peki bu özellik Apple Watch’ın pil ömrünü nasıl etkileyecek? Apple yetkililerinin söylediklerine bakacak olursak, yeni nesil Apple Watch bir günü çıkarabilecek pil kapasitesine sahip. Yani saatinizi yine her gün şarja takmak zorunda kalacaksınız.

Apple son model akıllı saat modelini 2 farklı versiyonda satışa sunacak. Bunlardan birisi GPS’li standart versiyon, diğeri ise ek olarak hücresel veri özelliğine sahip, telefon olarak da kullanılabilen versiyon. Apple hücresel özellikli saatin satışa sunulacağı ülkeleri etkinlik sırasında açıkladı. Bu ülkeler arasında maalesef Türkiye yer almıyor.

Yani basit bir şekilde ülkemizde sadece GPS destekli modelin satışa sunulacağını söyleyebiliriz. Apple, GPS destekli modelin fiyatını 399 dolar olarak belirlemiş. Hücresel destekli modelin fiyatı ise 499 dolar. Yeni nesil Apple Watch’ın çıkmasıyla birlikte Apple Watch 3’ün fiyatı da 279 dolara çekilmiş durumda.

Gümüş, altın ve uzay grisi renk seçenekleriyle gelecek olan Apple Watch Series 4, 14 Eylül’de satışa sunulmuş olacak. Watch OS 5 ise 17 Eylül’de kullanıma sunulacak. Bu arada dipnot olarak belirtelim. Yeni Apple Watch’ın ülkemizdeki çıkış tarihi henüz netleşmiş değil.


Kaynak: CNNTürk
Görseller:  MacRumors

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here