Ana sayfa Haber Apple Watch kalp krizi tespitinde benzersiz performans sergiliyor

Apple Watch kalp krizi tespitinde benzersiz performans sergiliyor

0

Apple Watch ve diğer Android Wear cihazlarından da oluşan tüketicilerin kullanımına yönelik giyilebilir cihazların test edildiği bir araştırmada ‘DeepHeart’ adı verilen ‘nöral ağ’ olarak adlandırılan yapay zeka kullanıldı. Bazı hastaların kalp krizi geçirmesine neden olabilen ve kalp aritmisi olarak beliren damar tıkanıklığını tespit etmeyi amaçlayan çalışmada kalp atış oranlarından oluşan kayıtlı veriler kullanıldı.

Hem online hem de hastane bileşenlerinden oluşan çalışmada DeepHeart ağının eğitilmesi için 9.750 Cardiogram adlı program kullanıcısının sağladığı 129 milyon adet nabız ölçümü ve 6.388 adet EKG kullanıldı. Cardiogram’ın kurucularından Brandon Ballinger, DeepHeart’ın zaman içerisinde nabız oranı ve adım hesaplamaları gibi ham verileri kullanarak bu verileri damar tıkanıklığı ihtimalini ifade edecek rakamlara dönüştürmeyi öğrendiğini söyledi. 

Sonuç olarak ortaya çıkan model, geleneksel 12 kurşunlu EKG cihazına oranla yüzde 97 oranında c-istatistiği (hassasiyet) elde etmeyi başardı. Bu sonuç geçtiğimiz yıl Kalp Ritim Cemiyeti Kalp Ritmi konferansında da dile getirilmişti. Dün yapılan açıklamayla birlikte ortaya çıkan sonuçlar ikinci kez gözden geçirilmiş oldu. 

Elde edilen yüzde 97’lik hassasiyet oranı, AliveCor’un Amerikan Sağlık Kuruluşu FDA sertifikalı KardiaBand adlı kalp ritmi ölçen aksesuarından daha yüksek. KardiaBand’ da Apple Watch ile birlikte çalışan, geçtiğimiz Kasım ayında piyasaya çıkan bir EKG çevrebirim donanımı. DeepHeart’ın Apple Watch’ta elde ettiği hassasiyet oranı yüzde 98, özgüllük oranı yüzde 90 iken, KardiaBand sırasıyla yüzde 93 ve yüzde 84’lük bir başarı oranını elde ediyor. 

199$ değerindeki KardiaBand, kullanıcının el ve ayaklarından toplanan elektriksel nabızları 30 saniye boyunca ölçerek EKG çıkarıyor. Apple Watch ise bu ölçümü saatin içinde bulunan optik nabız sensörü ile gerçekleştiriyor. Kullanıcının nabız ritmini ölçmek için sol eline taktığı saatin üzerinde bulunan sensör alanına sağ başparmağını koyması yeterli oluyor. Böylece saatin içinde bulunan elektrot sol bileğe doğru basınçlanarak, ölçüm yapılması sağlanıyor. Ya da saati sağ koluna takanlar için tam tersi bir işlem uygulanıyor.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here