Ana sayfa Haber Apple Watch ile acısız kansız “hiperkalemi” tespiti

Apple Watch ile acısız kansız “hiperkalemi” tespiti

0

AliveCor adlı uygulama Kardiaband sistemiyle Apple Watch için FDA (Amerikan sağlık kuruluşu) onaylı ilk EKG okuyucusu olarak işlev görüyor. Yapılan yeni bir çalışma, bu donanımın daha geniş çaplı tıbbi başarılar sağlama kapasitesine sahip olduğunu gösteriyo. 

Amerikan Kardiyoloji Koleji’nin 67. Yıllık Bilimsel Sezonu kongresinde sunumu yapılan Cleveland kliniğinin bir çalışması, AliveCor’un EKG sisteminin ‘hiperkalemi’ (kanda potasyum oranının yükselmesi) olarak adlandırılan durumun tespitinde kullanılabileceğini ortaya çıkardı. 

çalışmanın ortaya koyduğu bulgulara göre AliveCor, yapay zeka teknolojisi ile bir arada kullanıldığında, EKG okuyucusu ile kandaki yüksek potasyum seviyelerini herhangi bir tıbbi işleme gerek bırakmadan tespit edebiliyor. Bu işlem için kan almaya gerek kalmadan, pasif tespit yapılabiliyor. 

Kardiband kullanıcılarının hiperkalemi testi uygulamasına erişimleri şimdilik olmayacak, fakat AliveCor yeni bulgulardan sonra bu özelliğin yakın bir gelecekte ticari kullanıma açılabileceğini ümit ediyor. Tıbbi müdahale gerektirmeden hiperkalemi tespitinn kullanıcılara erişiminin sağlanması ile diyabet de dahil olmak üzere tedavi edilmemiş vakaların tespit edilmesi için de bir yöntem sağlanmış olacak. 

Bu çalışma tıbbi müdahale olmadan hiperkalemi tespitini geniş kitlelere götürmenin ilk aşaması olmakla birlikte AliveCor sadece tıbbi keşifler yapmakla kalmayıp aynı zamanda bu keşifleri kullanılır hale getirmek için resmi kurumlardan onay da alan bir firma. Bu nedenle bu özelliği taşıyan uygulamanın da yakın bir zamanda kullanıma girmesi ihtimali oldukça yüksek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here