Ana sayfa Haber Apple ve Samsung Yıllar Sonra Uzlaştı

Apple ve Samsung Yıllar Sonra Uzlaştı

0

Apple ve Samsung yıllar sonra uzlaştı. Apple ve Samsung, telefonlarının tasarımları hakkında yedi yılu aşkın süredir devam eden davanın ardından uzlaşmaya vardı. Apple ve Samsung‘un uzlaştığı anlaşmanın maddeleri ve şartları ise açıklanmadı.

Anlaşma, ABD’deki mahkemede jürinin Samsung’un Apple’a 539 milyon dolar ödemesi yönündeki karardan bir hafta sonra sağlanabildi.

Apple ve Samsung Neden Mahkemelik Olmuşlardı?

Jüri, Samsung’un iPhone’un özelliklerini kopyaladığına karar vermişti. İki şirket arasındaki dava 2010 yılının son aylarında başlamış, Apple Güney Koreli rakibine 2 milyar dolarlık dava açmıştı.

Bu dava, dünyanın dört bir yanında iki şirketin birbirilerine açtıkları davaların ilki olarak tarihe geçmişti.

2012’de ABD’deki bir mahkemede jüri Samsung’un iPhone’un uygulama ikonlarını yan yana göstermesini kopyaladığı görüşüne varmış Apple’a 1,05 milyar dolar ceza ödemesine karar vermişti.

Samsung bu kararı kısmen temyize taşımış ve Yüksek Mahkeme’ye kadar giden davanın sonucunda Samsung haklı bulunmuştu. Yüksek Mahkeme’nin cezayı belirlemek üzere dosyayı yerel mahkemeye geri göndermesinin ardından Mayıs’ta Samsung 539 milyon dolar cezaya çarptırılmıştı.

Kullanıcılar tarafından çok basit gibi görünen donanımsal, tekniksel ve tasarımsal öğeler şirketlerin benzerlerini kullanması durumunda büyük davalara dönüşebiliyor.

Örneğin, Apple ve Samsung’un davalık olmasının sebebi olan uygulamaları yan yana gösterme özelliği kullanıcılar için bir şey ifade etmese de patentli dev markalar için çok şey ifade ediyor.

Hal böyle olunca da karşımıza emsali görülmemiş davalar çıkıyor.

Uzmanların görüşleri; Apple ve Samsung anlaşmaya vardıkları konuları içeren sözleşmeyi veya sözleşme maddelerini hiç bir zaman kamu oyu ile paylaşmayacağı yönünde ancak mahkeme jurisi emsal karar teşkil edebileceği yönünde bir ek karar verirse, kamu oyu ile paylaşmak zorunda kalabilirler.

Şimdilik birbirleri ile uzlaşmış gibi görünen iki dev markanın piyasada ve sektörde kalabilmek adına birbirleri ile sık sık karşı karşıya gelecekleri gün gibi aşikar.

İlerleyen zamanlarda aralarında başka anlaşmazlıkların olduğu diğer markalarında bu davadan cesaret alarak rekabet içinde oldukları markalarla kapışma yoluna gidebileceği belirtiliyor.

Kaynaklar;
BBC Türkçe
BrainandTech

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here