Ana sayfa Haber Apple Ve Samsung Telefonlarını Yavaşlatıyor

Apple Ve Samsung Telefonlarını Yavaşlatıyor

0

Tüketim teorileri içerisinde en çok göze çarpanlardan bir tanesi de; “yeni ürün satmak istiyorsanız, eskisini kullanılamaz hale getirin” mottosudur. Ocak ayı içerisinde İtalya’nın antitröst kuruluşu; müşterilerinin cihazlarını yavaşlatmak için kasıtlı olarak yazılım güncellemelerini kullanıp kullanmadığını belirlemek için, Apple ve Samsung’a karşı iki ayrı soruşturma yürütüyordu.

IPCM; iPhone 6 için geliştirilen ve iOS 7 yi geliştirdiğinde, iPhone 6 için geliştirilen çeşitli modellerde ortaya çıkan sorular için Apple’a karşı 5 milyon euroluk bir para cezası ödüyordu.

Samsung Ve Apple Para Cezası Alacak Mı ?

 

Bir sonraki model çıktığında; daha öncekinde yavaşlama başladığı ile ilgili şikayetler artınca, bu problem gündem oluşturmayı başardı. Konuyla ilgili hazırlanan bilirkişi raporunda geçen; her iki şirketin müşterilerinin eski telefonlara daha yeni ürün yazılımı yüklemeleri ile ilgili kararları oldukça çarpıcıydı. “Eski telefonlara daha yeni ürün yazılımları yüklendiğinde, ciddi disfonksiyonlara ve düşük performansa yol açarak önemli ölçüde arıza vermesine neden oldu” şeklinde bir ifade raporda geçiyor.

Ayrıca Samsung, konuyla ilgili 5.7 milyon dolar para cezasına çarptırıldı. iPhone ise ise 5 milyon euroluk bir para cezası ödeyecek.

Konuyla ilgili Samsung; henüz tam olarak bir açıklama yapmazken Apple ise, müşterilerine yanlış anlaşılma için özür dilediğini ifade eden bir mektup gönderdi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here