Ana sayfa Haber Apple TV tasarımı geleceğin iPad ve iPhone tasarımlarına ışık tutuyor

Apple TV tasarımı geleceğin iPad ve iPhone tasarımlarına ışık tutuyor

0

Apple, 2015’in bahar döneminde yeni nesil Apple TV‘yi tanıtmıştı, cihazdan çok kullanılan kumanda teknolojisi, kumanda arayüzü ve tvOS adındaki yeni nesil Apple TV işletim sistemi çok konuşuldu. Apple, “yapmam” dediği şeyleri bu yıl itibariyle tek tek piyasaya sürerken aslında Apple’ın, kendi teknolojileri için nasıl, bir tasarım dili ve arayüz tasarımı kullanacağı hakkında da fikir sahibi olmaya başladık. Boşuna dememişler; “Perşembe’nin gelişi, çarşamba’dan bellidir.” Dikkatler iPhone ve iPad’lere çekiliyorken firmanın mobilde radikal tasarım ve arayüz değişiklikleri yapacağı da Tim Cook’un PC’lerin önünü pek parlak görmemesiyle belli oldu. Görünüşe göre yeni nesil iMac’ler, radikal bir değişim yaşamayacak, konuşulacak olan teknolojiler, Apple’ın mobilinde yerini alacak. Başlangıç noktası ise Apple TV olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. 

Apple TV‘nin kumanda tasarımına bakıldığında, ne bir olağan üstü bir dokunmatik arayüz teknolojisi, ne bir bildirim, ne açma kapama tuşu, ne de mikrofon yuvası görebiliyoruz. Sadece işlem yapabilecek kompakt yapıda birkaç düğme. Ne büyük, ne de çoraba saklayabilecek kadar küçük. Sadece teknolojinin gerektirdiği kadar büyüklükte bir kumanda tasarımı görebiliyoruz. Bir ipucu verelim; Apple TV kumandasının geleceğin iPhone’ları örnek alınarak tasarlandığını rahatlıkla belirtebilirim. Zira Apple’ın yeni teknolojilerinin tasarımlarıyla bir sonraki modeller için göz aşinalığı yaratmak olduğunu daha önceki modellerde de kanıtlanmış oldu. Eğer 3. Nesil bir Apple TV’ye sahipseniz, elinizde tuttuğunuz Apple TV kumandası aslında yeni nesil bir iPhone.

 Apple, bir iPhone tasarlamadan önce veya bir Apple TV tasarlamadan önce konuyu iki şekilde değerlendirir;

-Geliştirici misiniz?

– Kullanıcı mısınız?

 

Eğer geliştiriciyseniz, gelişticilerin ihtiyaçlarına göre cihaz tasarımı ve yazılımları belirlenir, kağıda dökülür ve ardından da dijital ortama. Geliştiriciler gayet iyi bilir ki, sundukları veya sunacakları yazılımlar tek bir platformda sunulsun, diğer yazılımların ardında kaybolmasın ve basit bir arayüz programıyla tek tuşla vs. ulaşılsın. Bunun için üreticiler App Store, Play Store gibi çözümlere kavuşurken Apple, Siri’yi bu konuda geliştiriyor olabilir. Yani, Siri, yeni nesil bir uygulama mağazası ve geliştirici aracı olma yolunda hızla ilerliyor. Basit bir geliştirici platformu olarak Apple TV Siri teknolojisi ve tvOS geliştirildi.

Bundan yola çıkarak yeni nesil iPhone modellerinin daha az tuşa sahip olacağını ve merkez yönetiminin Siri’nin alacağını belirtelim şimdiden. Belki de Touch ID dokunmatiği artık tarih oluyor, Apple TV kumandasındaki gibi dokunmatik yüzey, o tuşun yerini alacak.

Kullanıcıysanız, bir teknolojiden ne beklersiniz?

Buradaki cevap aslında geliştiricilerle aynı. Her uygulamaya, her yazılıma tek menü içerisinde ulaşabilmek ve kolayca ulaşabilmek. Apple yine bunun için Siri’yi geliştiriyor. Bu iki sorunun karşılığında sesle yönetilen, tuşları olmayan bir iPhone ve iPad modelleri ortaya çıktı.

Belki de bu bahsettiğimiz iPhone‘lar ve iPad’ler Tim Cook’un ofis masasındaki çekmecelerinde denenmek üzere duruyordu fakat, Apple TV aslında bir TV’den daha fazlası, yeni nesil Apple teknolojilerinin bir habercisi. Aslında yeni nesil Apple teknolojilerini uzakta aramamak gerekiyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here