Ana sayfa Haber Apple teknolojisi otomobilde de dünya markası olabilir mi?

Apple teknolojisi otomobilde de dünya markası olabilir mi?

0

Dünya teknoloji devlerinden olan Apple, uzun süredir ara ara gündemde olan “Apple otomobil üretecek” iddialarıyla ilgili beklenen açıklamayı yaptı. Tim Cook, verdiği röportajda sürücüsüz otomobil alanındaki çalışmalara odaklanacaklarını söyledi.

YAPAY ZEKADA EN ZOR AŞAMA

Apple”ın son yıllarda otomobil sektörüne olan ilgisi üzerine birçok kişi şirketin otomobil üretimi için çalışmalara başlayacağını düşünürken, Apple”ın bu konudaki çalışma alanını geçtiğimiz yıl belirlediği iddia ediliyor.

Şirketin dünyaca ünlü CEO”su Tim Cook, Apple”ın otomobil çalışmalarıyla ilgili “çok önemli bulduğumuz bir teknoloji. Bunu biraz da diğer yapay zeka projelerinin anası olarak görüyoruz. Aslına bakarsanız çalışabileceğiniz en zor yapay zeka projelerinden birisi olabilir” dedi.

SüRüCüSüZ OTOMOBİL PAZARI 6,7 TRİLYON DOLARA ULAŞACAK

Otomotiv dünyası, sürücüsüz otomobillerin üretilmesiyle birlikte kökten değişecek. McKinsey & CO’ya göre, 2030 yılına kadar pazarın 6,7 trilyon dolar büyüklüğe ulaşması bekleniyor. Böyle büyük bir alanda, teknoloji şirketleri de otomobil dünyasına giriş yapıyorlar ya da iki tarafa dönük çeşitli satın almalar ve işbirliklerinde bulunuyorlar.

Apple ve en büyük rakiplerinden birisi olan Alphabet de bu konuda otomotiv dünyasıyla ciddi bir işbirliği içerisine girdi. Google’ın çatı şirketi olan Alphabet’in, gruptaki Waymo adlı ulaşım teknolojisi şirketi, Fiat Chrysler ve Lyft ile ortak çalışarak otonom (sürücüsüz) sürüş teknolojisi geliştiriyor. BMW ve General Motors da Silikon Vadisi’nde açtıkları ofisler ve yüzlerce milyon dolar yatırım ile bu konuda çalışan startup’ların peşinde.

1.000 MüHENDİSLE üç YILDIR DEVAM EDEN çALIŞMA

Apple, 2014’te kurduğu 1.000 mühendislik ekiple otomobil projesine başladı. Project Titan adlı çalışmanın başına 2016 yılında eski bir Apple çalışanı olan Bob Mansfield geçti. Mansfield, daha önce donanım mühendisliğinden başladığı şirkette Teknoloji Başkan Yardımcılığına kadar yükseldi ve Apple’ın akıllı saati Apple Watch ve akıllı TV projelerinde çalıştı.

Apple, nisanda Kaliforniya Motorlu Taşıtlar Bürosundan izin alarak üç adet sürücüsüz otomobili test için yollara çıkarmıştı. Bu otomobillerin fotoğrafları da birkaç hafta sonra internete düşmüştü.

Project Titan hakkında konuşan bir kaynak, San Fransisko’nun Bay bölgesinde en az bir yıldır 6 adet taşıtın test edildiğini söyledi.

Tim Cook, Bloomberg’deki konuşmasında, “Burada ciddi bir değişim fırsatı yatıyor. Sürücüsüz otomobiller, elektrikli taşıtlar ve sürüş paylaşım gibi üç değişim vektörü, aynı anda hayatımızı değiştiriyor” dedi ve şirketin sürücüsüz teknolojisiyle ne zaman karşılaşacağımız konusunda ise şöyle dedi: “ürün bakış açısıyla ne yapacağımızı söylememiz mümkün değil.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here