Ana sayfa Haber Apple Samsung patent kavgası devam ediyor

Apple Samsung patent kavgası devam ediyor

0

Yıllardır devam eden, Apple ve Samsung arasındaki patent kavgaları artık mahkeme salonlarında devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda başlayan ve sonra mahkemelere taşınan rekabetin boyutu daha da arttı.  önceki mahkemelere oranla daha geniş kapsamlı bir Apple Samsung davası da bugünlerde ABD ve çin gündemini meşgul ediyor.

Konu, bugün ABD patent ofisi Apple tarafından Samsung’a açılan mahkeme ile devam edecek. Mahkemeden alınan bilgiler, iki firma arasındaki patent tartışması yıllarca sürecek, buna ek olarak bazı mahkemeler de zaman aşımına uğrayabilir. Kuzey Kaliforniya yargıcı Lucy Koh’un verdiği bilgilere göre, 31 Mart’da Samsung‘un yedi tane cihazı ile ilgili patent davası açıldı. Bu mahkemelerin çoğu sonuca kavuşmuşken, taraflar 17.9 milyon dolarlık anlaşmaya vardı.

 

 

 

Mahkemeleri yakından takip eden muhabirlere ve mahkeme avukatlarına göre bu patent tartışmalarının gündemi sadece para değil. Apple ve Samsung‘un hakim olduğu piyasalarda büyük bir çekişme yaşanıyor. Tarafları mahkemelere iten konu, iki firma arasında satış sayıları konusunda bir istikrar kazanılmaması. İki firma piyasayı domine etmek isterken, 2013 yılında 1.2 milyar cihaz satışı gerçekleşti, bu satışların yarısından fazlası iPad ve Samsung Tab satışları. Bununla birlikte Xiaomi‘nin de çin piyasasında liderliği alması ile birlikte taraflar kendilerini mahkemede buldular.  Apple ve Samsung arasında mahkeme sonuçlarından taraflar kendi aralarında ödedikleri toplam fiyat bilinmezken, şu ana kadar toplam dört oturum mahkeme gerçekleşti, bu sayının daha da artması bekleniyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here