Ana sayfa Haber Apple reklam organizasyonlarının manifestosunu yanıtsız bırakmadı

Apple reklam organizasyonlarının manifestosunu yanıtsız bırakmadı

0

Bu sabah 6 ticaret ve pazarlama organizasyonu Apple”a açık bir mektup yayınlayarak, çapraz site takibini engelleyen yeni Safari versiyonu ile macOS”i gözden geçirmesi talebinde bulundu. Apple ise “The Loop” un paylaştığı mesajla bu teklife yanıt verdi.

Apple, reklam takip firmaları kişilerin web gezinme geçmişlerini şahsi rıza olmadan çapraz site tekniği kullanarak toplayabildiklerini, firmanın ise bu duruma son vermeyi amaçladığını belirtiyor.

Yayınlanan açık mektupta birleşik “dijital reklam topluluğu” derin bir endişe taşıdığını zira, yapılan güncelleme ile mevcut kullanıcı kontrollü çerez tercihlerinin çiğnendiği, hedeflenen reklamların kullanıcının tercihine bırakıldığı belirtiliyor.

Mektupta özetle “Apple”ın tek taraflı ve zalimane yaklaşımı, tüketici seçimi için de, tüketicilerin sevdikleri reklam destekli online içerik ve servisler için de kötü. çerezleri bu şekilde bloke etmek, markalarla tüketiciler arasında tıkanıklığa yol açacak ve aynı zamanda reklamları daha genel, ve daha az yerinde ve yararsız kılacaktır” deniyor.

Apple ise WebKit adlı blog sayfasında yaptığı açıklamada “Web”in platform olarak başarısı, kullanıcı güvenine dayalıdır. Bir çok kullanıcı takip edildiğinde ve mahremiyetlerine ait veriler rızaları alınmadan toplandığında bu güvenin kırıldığına inanıyor” diyor.

iOS 11″de çapraz site takibi özelliğini devre dışı bırakmak için ayarlar -> Safari -> “çapraz-Site Takibini Engelle” seçeneğini seçmek gerekiyor. macOS High Sierra”da ise Safari uygulamasında Tercihler başlığının altında bulunan “Gizlilik” seçeneğine gelinerek, “çapraz-Site Takibini Engelle” seçeneği seçilmek suretiyle bu özellik devre dışı bırakılabilir.

iOS 11 önümüzdeki Salı günü, 19 Eylül”de, macOS High Sierra ise gelecek Pazartesi günü, 25 Eylül”de yayınlanacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here