Ana sayfa Haber Apple Polislerin İşini Zorlaştıracak

Apple Polislerin İşini Zorlaştıracak

0

Emniyet güçleri yani polisler bazı davalarda veya uzayan mahkeme süreçlerinde şüphelilerin cep telefonu verilerinden faydalanarak yeni bilgiler, deliller bulmaya çalışıyor. Apple, iOS güncellemeleri ile emniyet güçlerinin iPhone cihazlarının kilidini açmak için kullandıkları araçları devre dışı bırakmak için bir dizi çalışmalara başladı.

Apple’dan polis güçlerini kızdıracak yenilik!

Emniyet güçleri çeşitli davaları çözmek amacıyla şüphelilerin cep telefonlarının şifresini kırarak bilgilere ulaşıyor ve böylelikle dava süreçlerini etkileyen delillere ulaşmaya çalışıyor. Apple’ın ürettiği cihazlarda kilit kırma işlemlerinin biraz zorlu olduğu bilinmektedir. Apple bu işlemi daha da zorlaştıracak bir hamlede de bulunmak için harekete geçiyor.

Apple Polislerin İşini Zorlaştıracak

Apple, iOS 11.4.1 ve iOS 12 sürümlerinde son 1 saatte kilidi açılmayan cihazın USB portu üzerinden veri akışını tamamen kapatıyor. Bu hamle ile Graykey, Grayshift, Cellebrite ve diğer şifre kırma cihazlarının iPhone içerisindeki verilere erişimi önünde ciddi bir engel oluşturulmuş olacak. Şirket bu koruma ile yasaların uygulanmasını engellemek değil, mahremiyeti korumak istediklerinin özellikle altını çiziyor. Yani şirket aslında bu özelliği gizlik hakları ve yasalara bağlı olmayan dolandırıcı ve casus gibi kişilere karşı geliştirdiklerini ifade ediyor.

Apple kilit kırma işlemlerini zorlaştırmak için adımlar atarken hackerlar da boş durmuyor kilit ekranlarını aşmanın yollarını arıyor.

Daha önce hazırladığımız Apple Kötü Haber; İphone Ekran Kilidi Kırıldı isimli makalemizi okuyabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here