Ana sayfa Haber Apple-McLaren dedikodusu neyi gösterdi?

Apple-McLaren dedikodusu neyi gösterdi?

0

 

McLaren-Apple ilişkisi yalanlansa da genel olarak bakılırsa Apple’ın kasıtlı olarak bu haberleri bir şekilde yaydığını görüyoruz. Yani bir çeşit PR çalışması olduğunu söyleyebiliriz. Apple’ın otomobiliyle ilgili haberleri 1 yıldır okuyoruz, yazıyoruz ancak bu konuyla ilgili sadece görüşmeler ortaya çıktı. Daha önce Apple, bazı otomobil firmalarıyla görüşmüştü ve bazı otomobil tasarımcılarını da ekibine kattı. Bu şekilde bakıldığında Apple’ın otomobil çalışmalarına hız kazandırdığını görsek de, firmanın diğer üreticilerle bu konuda konuşması, bu otomobilin bir ortaklıkla ortaya çıkacağına dair bir kanıt niteliğinde. McLaren konusunda ise, gece oluşturduğumuz haberde durumun bir satın alma olmadığını, sadece görüşme olabileceğini belirtmiştik. McLaren’in sadece satın alma olayını yalanlaması da, görüşmelerin başka konuda olduğunu ortaya çıkarıyor. Oldukça belli ki; Apple-McLaren görüşmesi gerçekten gerçekleştiyse bu görüşme off-the-record bir görüşmeydi ve Apple sadece briefingler doğrultusunda otomobil projesini geliştirmeye çalışıyor.

Apple Car meselesi ortaya atıldıkça aklıma geçmiş dönemlerdeki Apple Watch dedikoduları geliyor. Apple Watch, yaklaşık 4 yıl önce iWatch olarak ortaya çıkmıştı, bir sonraki yıl iTime olarak dedikodulara ortak olmuştu ve yıllarca Apple’ın saat duyurmasını bekledik. Bu tarz duyumlar ne zaman inancını kaybetmeye başlamıştı ki; Apple somut adımını attı ve geçtiğimiz yıl Apple Watch piyasaya süreceğini duyurdu. Aslında durumun akibeti, Apple Car durumuna oldukça benziyor. İlk başta Apple bazı saat üreticileriyle konuştu, üreticiler yalanladı, en son  Apple ve Tag Heuer görüştü ve bu görüşme yine yalanlandı. Ardından birkaç yıl sonra da saati piyasaya sürdüler zaten.

Haberlerden anlaşılıyor ki; bu tarz dedikodu haberlerini Apple üretiyor. Bu yolla PR çalışmalarını yürütüyorlar ve kamuoyu tepkisini ölçüyorlar. Ancak Apple Car’ın tamamen dedikodudan ibaret olduğunu da söyleyemem çünkü Elon Musk da Apple Car’ı duyduğunu ve önemli bir gelişme olduğunu belirtti. CEO’lar da bu açıklamayı yapıyorsa, durum oldukça ciddi demektir.

Sonuç olarak, bu Apple Car dedikoduları şimdilik dedikodu olarak kalacak ancak tanıtılması için minimum 3 yıl görüyorum. Zaman içerisinde de Apple, çeşitli otomobil üreticileriyle diyalog içerisine girecektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here