Ana sayfa Haber Apple Maps daha verimli!

Apple Maps daha verimli!

0

Apple Maps ile Google Maps arasındaki rekabette Google Maps adımlarca önde görünse de, Apple Maps ile ilgili önemli ayrıntılar ortaya çıkıyor.
 

iOS 6 ile birlikte hayatımıza giren ve iOS cihazlarımızdaki Google Maps”i ortadan kaldıran Apple Maps, bölgesel servisleri ve hatalı navigasyon yönlendirmeleri ile şimdiden eleştirilerin odak noktası olmayı başardı. Kullanıcılar Apple Maps ile ilgili eleştirilerini yer yer sert, yer yer yumuşak bir dille ifade ederken, istatistik analiz firması Onavo, harita servisleri ile ilgili önemli bir çalışmaya imza attı.
 
Apple Maps

Onavo”nun yaptığı çalışma, Apple Maps”in kaynakları Google Maps”ten çok daha verimli kullandığını ortaya çıkardı. Bu verimlilik, Apple Maps”in %80 daha az veri tekrar etmesinden kaynaklanıyor. Peki Apple Maps bu veri tekrarını azaltmayı nasıl başardı? Bu sorunun cevabı da vektör tabanlı grafiklerde gizli. Apple Maps, vektör tabanlı harita servisi kullanarak hem piksel işleme algoritmalarından kurtuldu hem de kullanıcıyı her defasında yeniden haritaları yüklemeye mecbur bırakmadı.

Google Maps”te Edge, 3G, 3G+ veya 4G (LTE) gibi hücresel bir ağdan indirilen ortalama bir veri, her adımda 1.3 MB aktarıma sebep oluyor. Apple Maps”te bu her adım sadece 271 KB aktarım sağlıyor. Bu da %80 gibi bir oran elde etmemize yol açıyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here