Ana sayfa Yazılım Apple MacOS High Sierra özellikleri neler?

Apple MacOS High Sierra özellikleri neler?

0

MacOS High Sierra işletim sisteminin geliştiriciler için olan sürümü bugün Apple WWDC etkinliği esnasında yayınlandı. Herkese açık olan Beta sürümünün ise Haziran ayı içerisinde yayınlanması bekleniyor. Nihai sürüm için tarihler sonbahar aylarını işaret ediyor.

MacOS Sierra sürümünün geçtiğimiz yıl yayınlanmasının ardından Apple”ın yeni sürüm için High Sierra ismi seçmesi garip karşılandı ancak Apple”ın Yazılımdan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Craig Federighi, ismin yanlış anlaşılabileceğini düşündüklerini ama ekibin isim konusunda kendilerini ikna ettiğini söyledi.

MacOS Sierra”nın güncellenmiş versiyonu olan High Sierra, kullanıcılara bir önceki sürümden çok daha yüksek bir hız vaat ediyor. Ayrıca yeni sürümde güvenlik konusu da ciddi bir şekilde ele alınarak işlenmiş. İşletim sisteminde dikkat çeken özelliklerden biri uygulamaların eski sürüme nazaran daha az alan işgal etmesine yardımcı olması. Bu özelliği Hiyerarşik Dosya Sistemi”nin yerini alan Apple Dosya Sistemi sağlıyor. Apple”ın kendi dosya sisteminin daha güvenli, daha dengeli ve çok daha hızlı olduğu ifade ediliyor.

Yeni macOS sürümüyle birlikte Safari”nin JavaScript performansının Google Chrome”dan yüzde 80 daha hızlı olacağı iddia ediliyor. High Sierra, Safari için güvenlik alanında bazı değişikliklerle gelecek. İnternet tarayıcısı, otomatik öğrenme özelliği sayesinde reklam takibi araçlarını tespit edip engelleyebilecek. Otomatik video oynatılması da Safari tarafından önlenebilecek. Mail uygulaması ise geçmişe kıyasla yüzde 35 oranında daha az alan kaplıyor.

High Sierra ile Fotoğraflar uygulaması da yenilenecekler arasında yer alıyor. Fotoğraf yönetimi uygulaması niteliğinde olan “Photos”, High Sierra ile ışık düzenleme aracı gibi özelliklere kavuşuyor. Kullanıcılar Photoshop deneyimine yakın bir deneyimi yeni Fotoğraflar Uygulaması ile yaşayabilecek. Apple, fotoğraflar arasında arama yapmanın da yenilenen uygulama sayesinde kolaylaşacağını belirtti.

MacOS High Sierra ile görsel kalite yüksek seviyeye çıkacak.

High Sierra, işletim sistemindeki tüm uygulamalar daha kaliteli bir görüntü sunacak. Grafik teknolojisi Metal”in Metal 2 isimli yeni versiyonunu duyuran Apple, böylelikle işletim sistemi için sanal gerçeklik desteğinin de kapısını araladı. Apple bu desteğin demosunu sahnede Star Wars VR deneyiminden bir video göstererek gerçekleştirdi. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here