Ana sayfa Donanım Apple, Macbook Klavyelerini Ücretsiz Tamir Edecek!

Apple, Macbook Klavyelerini Ücretsiz Tamir Edecek!

0

Apple, bazı Macbook modellerinde bulunan kelebek model ismi verilen klavyelerde bir üüretim hatası olduğunu kabul etti ve bu tür klavyelerde problem yaşayan kullanıcılarından tamir ücreti almayacağını, bedelsiz bir şekilde tamir edeceğini duyurdu.

Apple’ın yaptığı duyuruda, kelebek model şeklinde adlandırılan klavyelerde problem yaşanabileceğini, yaşanan problemlerin Apple güvencesinde olduğunu ve ücretsiz bir şekilde tamir edileceğini belirtti.

Ayrıca bu tür problemleri daha önce yaşamış Apple Macbook kullanıcıları yaşanan arızaları tamir ettirseler bile ödedikleri tamir ücretini iade alabilecekler.

Yapılan açıklamaya göre aşağıda listelenen sorunlarla karşılaşan kullanıcıların Apple servisine ücretsiz olarak başvurabileceği kaydedildi:

  • Harfler ya da karakterler beklenmedik bir şekilde birden fazla yazılıyor
  • Harfler ya da karakterler görünmüyor
  • Tuşlar ‘yapışkan’ hissi uyandırıyor ya da belirli bir şekilde yanıt vermiyor

Problemin ne kadar yaygın olduğunu tespit etmek mümkün değil ancak pek çok kullanıcı uzun süredir internet üzerinden konu hakkında şikayetlerini dile getiriyordu.

Apple Macbook Kelebek Klavye Sorunu 2016 modellerinde olabilir

Geçtiğimiz ay Apple Insider küçük ve yetersiz denebilecek bir tamir kaydı veri setini tarayarak bazı sonuçlara ulaşmıştı. Buna göre 2016 MacBook Pro’ların kelebek klavyelerinin (Dokunmatik Çubuk tamiri hariç) 2015 MacBook Pro’lara göre iki kat daha fazla tamir gördüğü tespit edildi. 2015 MacBook Pro’larda eski ‘chiclet’ klavye tasarımı bulunuyor. Aynı veriler, 2017 modellerinde yapılan küçük değişikliklerin tamir sıklığını normale döndürdüğünü de ortaya koymuştu.

Apple Macbook Klavye Tamir Programına Giren Modeller

Yine de yeni tamir programı 2017 MacBook Pro’ları da kapsıyor. Programa dahil olan modellerin tam listesi şu şekilde:

MacBook (Retina, 12-­inç, 2015 başı)
MacBook (Retina, 12­-inç, 2016 başı)
MacBook (Retina, 12-­inç, 2017)
MacBook Pro (13­-inç, 2016, İki Thunderbolt 3 Portu)
MacBook Pro (13-­inç, 2017, İki Thunderbolt 3 Portu)
MacBook Pro (13-­inç, 2016, Dört Thunderbolt 3 Portu)
MacBook Pro (13-­inç, 2017, Dört Thunderbolt 3 Portu)
MacBook Pro (15-­inç, 2016)
MacBook Pro (15-­inç, 2017)

Bu kelebek klavyeler kullanıcıları da ikiye böldü. Kimi kullanıcılar yeni tasarım sayesinde klavyede daha hızı yazabildiklerini söylerken diğerleri bu klavyelerde yazı yazmanın çok zor olduğunu söylüyor.

Apple’ın gelen şikayetlere göre mevcut tasarımı düzeltmek için çalışması, eski tasarıma dönmesine göre daha muhtemel. Ancak bu süre zarfı içinde kullanıcılar en azından mevcut sorunlarını ücretsiz olarak giderebilecek. Aslında insanların uzun süredir bu sorunlardan şikayet ettiği düşünüldüğünde bu servis programı çok gecikti.

Kaynaklar;
arstechnica
WorldBults

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here