Ana sayfa Haber Apple MacBook Air En Çevreci ve En Kolay Tamir Edilebilen Mac

Apple MacBook Air En Çevreci ve En Kolay Tamir Edilebilen Mac

1
Yeni MacBook Air

Her yeni teknolojik ürün satışa çıktığında bunu alıp parçalayan ve detaylı içerikler oluşturan iFixit, Apple MacBook Air’a da el attı.

Uzun süredir güncellenmesi beklenen yeni MacBook Air modeli, firmanın tanıtımda da ifade ettiği üzere “En yeşil Mac” sıfatına sahip. Bu sıfatı kazanmak için gövdesi tamamen geri dönüştürülmüş alüminyumdan üretilen laptop, elektroniklerinde de bazı çevreci çözümlere sahip.

Yapılan incelemede ortaya çıkarıldığı üzere Apple’ın modern MacBook modellerine kıyasla çok daha kolay tamir görebilen Air, yine de 2015 modelin seviyesine ulaşabilmiş değil.

Tamir edilebilirlik kısmını biraz detaylandıracak olursak yeni MacBook modeli yapışkan sıvılar yerine bantlardan faydalanıyor. Bu bantlar kolaylıkla sökülebiliyor ve tamir daha kolay hale geliyor. iFixit’in parçalarına ayırma videosu ayrıca bu yıl pilin çok daha kolay değiştirilebildiğini ortaya çıkarıyor.

Diğer dizayn yenilemeleri arasında olan Touch ID sensörü ve Thunderbolt portlarını ayrı devrelerde tutmak daha iyi haberler getiriyor. Bu parçalar modüler olmaları sayesinde bir arıza durumunda kolaylıkla değiştirilebilecek. Diğer MacBook modellerinde bu portlar ve sensörler direkt anakart üzerinde yer aldığından tamamının değiştirilmesi gerekiyordu.

Tüm bu yeniliklere rağmen MacBook Air yine de 10 üzerinden sadece 3 tamir edilebilirlik skoru alabildi. Bunun sebebi ise iFixit’in hala yapışkan bantlar yerine yeniden kullanılabilir vidaları tercih ediyor oluşu. Bir diğer kritik nokta ise anakarta lehimli RAM ve depolama birimleri. Bunların yükseltilemez oluşu puanın dibi görmesine sebep oldu. Daha önce çıkan MacBook Pro modelleri ise hemen hemen tamir edilemez denilebilir. Bu sebeple Apple doğru yolda diyebiliriz.


Aracı: Jon Porter / The Verge

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here