Ana sayfa Haber Apple Mac”lerin klavyelerine sensör teknolojisi geliştirdi

Apple Mac”lerin klavyelerine sensör teknolojisi geliştirdi

0

Apple‘ın, ABD patent ofisinden aldığı ve henüz ortaya çıkan bu patent aslında bir tür dokunmatik ekran teknolojisini içeriyor. Yani sadece MacBook‘lar için veya iMac’lere yönelik geliştirilen bir klavye teknolojisi değil. İlerleyen zamanlarda iPhone’larda ve iPad‘lerde de görebiliriz. Apple, geçtiğimiz yıl MacBook lansmanında ve iPhone 6s lansmanında yeni 3D Touch ve Force Touch özelliklerini tanıtmıştı. Bu özellik, ekrana basma şekline göre, programın farklı fonksiyonlar önermesini içeriyordu. Bu patentte ise durum tam tersine, parmaklar yüzeyden uzaklaştıkça farklı özellikler kontrol edilecek. Yüzey üzerine yerleştirilen sensörler parmağın taramasını gerçekleştirerek komutları buna göre algılayıp bilgisayarla fiziksel teması tamamiyle ortadan kaldırabilir.

Aslında sözkonusu teknoloji bazı cihazlarda kullanılabilir durumda, ayrıca Microsoft’un henüz tanıtılmayan ve kod isimi McLaren olan akıllı telefonunda duyurulmuştu. Şu sıralar benzer bir özellik, Samsung Air View yazılımında bulunuyor.

Kaynaklar bu teknolojinin ilk olarak iPhone’larda bulunacağı yazsa da bize göre ilk olarak MacBook ve iMac modellerinde ortaya çıkacak.

Görsel Kaynağı: Waluewalk

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here