Ana sayfa Makale Apple klasikleri- 1

Apple klasikleri- 1

0

Dünyanın en büyük teknoloji şirketi konumunda yer alan ve günümüzde 100 bine yakın çalışanı bulunan Apple“ın kökeni çok eskilere dayanır. Günümüzde yazılım ve donanım alanında her yıl milyonlarca ünitelik satış gerçekleştiren Apple“ın toplam değerinin yarım trilyon doların üzerinde olduğu tahmin edilmektedir. Günümüzdeki başarılı konumunun, geleceğe dair başarıya dair çalışmaları, programı tetiklediği Apple”ın geçmişi büyük başarılarla doludur.

Bu ikonik şirket, 1 Nisan 1976 yılında Steve Jobs(Steven Paul Jobs), Steve Wozniak ve Ronald Wayne tarafından Apple I kişisel bilgisayar kitini satmak amacıyla kurulmuştu. Wozniak kitleri kendisi üretti ve Apple I ilk kez Homebrew Computer Club“da görücüye çıktı. Sonrasında Steve Jobs işleri akıl almaz noktalara getirecekti… İşte her şeyin başladığı yıllar…

Apple I; günümüzde kişisel bilgisayar olarak kabul edilen cihazlardan daha basit şekilde anakart (CPU, RAM ve basit metin tabanlı ekran çipi ile birlikte) olarak satılmaktaydı. 1976 yılının Temmuz ayında 666.66 dolar (Günümüz koşullarında yaklaşık 3000 dolar) fiyat etiketiyle satışa sunuldu.

Apple, 3 Ocak 1977″de Jobs ve Wozniak“a hisselerini 800 dolara sattığı için Wayne olmadan şirketleşti. Şirketleşme sürecinde temel iş deneyimini ve 250.000 dolar ile sermayeyi Mike Markkula sağladı. Markkula, Apple’da uzun yıllar boyunca yönetim kurulunda kilit isimler arasında yer almıştır…

Sonraki sayfaya tıklayınız…

 

Gelsin paralar…

Apple II, 16 Nisan 1977’de West Coast Computer Faire”de tanıtıldı. Karakter hücre tabanlı renkli grafikleri ve açık mimarisi ile rakipleri TRS-80 ve Commodore PET”den farklı özelliklere sahipti. İlk modellerde depolama birimi olarak kullanılan kaset bantlar 5 1/4 inch disket sürücüsü olan Disk II”nun tanıtımı ile birlikte kullanımdan kalktı.


Apple II, VisiCalc hesap tablosu programı ile iş dünyasının ilk “killer app””inin masaüstü platformu olmuştur. VisiCalc, Apple II için bir iş pazarı yarattı ve ofise uyumlu olduğundan ev kullanıcılarına bilgisayar satın alma konusunda fazladan bir sebep verdi. Apple, VisiCalc”dan önce Commodore ve Tandy”nin ardından üçüncü sırada yer almaktaydı.

Şimdi efsanenin başlangıcı olarak da adfedilen Apple I ve Apple II”ye yakında bakacağız.

 

Apple I

Apple”ın ilk kişisel bilgisayarı. Aynı zamanda ilk kişisel bilgisayarlardan da biridir. 1976 yılında Homebrew Computer Club Palo Alto, Kaliforniya’da gösterilmiştir. İşte Apple lansmanlarının ilki! Apple I, Temmuz 1976 itibarıyla 666,66 dolar fiyat etiketinden satılıyordu. Yaklaşık 200 adet üretildi. Her şey elle yapıldı, sadece birkaç kişi tarafından…


Biraz zahmetli bir üründü; çalışan bir bilgisayar yapmak için kullanıcıların güç kaynağı, transformatörler, güç anahtarı, ASCII klavye ve kompozit video görüntü eklemesi gerekliydi. Nisan 1977’de fiyatı 475 dolara düştü.

İşlemci         : MOS Technology 6502, 1 MHz

RAM             : 4 kB (ek kartlar ile 8 kB ve 48 kB opsiyon)

İşletim Sistemi : ROM üzerinde özel

 

Apple II

Apple II, Apple I’in devamı olarak üretilmiştir. Apple’ın ilk ticari başarısıdır. Apple I’den farklı olarak renk ve ses eklenmiştir. Apple II, 4kB RAM ile satılıyordu. Sonradan 4 veya 16 kB’lık RAM blokları da eklenebiliyordu. Bu sayede, sistem 4, 8, 12, 20, 24, 32, 36, 48 ve maksimum olarak da 64 kB RAM’e sahip olabiliyordu.


Bu “genişleyebilirlik” özelliği, Apple II”nin en güçlü özelliklerinden biriydi. Toplam 8 adet genişleme bölümü (expansion slot) vardı. Cihazın ROM’unda ise 6502 Assembler, 16-bit CPU emulatörü ve Integer Basic adı verilen BASIC yorumlayıcısı mevcuttu.

İşlemci         : MOS 6502, 1 MHz

RAM             : 64 kB

ROM             : 12 kB

İşletim Sistemi : ROM’da işletim sistemi ve Integer Basic

Kısa kısa

Apple I, 1976 yılının Temmuz ayında 666.66 dolar (Günümüz koşullarında yaklaşık 3000 dolar) fiyat etiketiyle satışa sunuldu.


Apple I sahipleri kulübü

Applefritter.com alan adlı web sitesinde Apple I sahibi az sayıda kimse bir araya gelmiştir. Burada sürücüler, oyunlar, şemalar ve çeşitli paylaşımların yanı sıra bazı ilginç makaleler vardır. Tüm bunlar indirilebilir/gösterilebilir formdadır.

Yazar: Ferhat Verdi

MacLine Dergisi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here