Ana sayfa Haber Apple kendi server”ını geliştiriyor ve bir tür “hükümet-savar” olacak

Apple kendi server”ını geliştiriyor ve bir tür “hükümet-savar” olacak

0

Apple, Cloud servisleri konusunda hizmet satın aldığı  Microsoft, Amazon, son zamanlarda da Google kadar şanslı veya iyi olmasa da iCloud servisini sunabileceği alanlar içerisinde IBM‘in de desteğiyle farklı şeyler yapmaya çalışıyorlar. Aslında diğer sağlayıcılar Apple’dan daha fazla gelişerek, bulut teknolojileri konusunda daha ciddi adımlar attılar. Şüphesiz ki bu konuda Microsoft ve Intel’in kurumsal tarafta agresif davranması, bu konunun önemli nedenlerinden bir tanesi. Şimdiye kadar durum böyle olsa da, son zamanlarda Apple’ın bilgi servisleriyle gerçekleştirdiği yarış, firmayı, kendi elinde ve kendi kontrolünde olan yeni bir server sistemi kurmaya itiyor. 

The Information’un ele aldığı bir konuda, Apple‘ın FBI ve NSA ile yaşadığı iPhone data olayları Apple’ın yeni bir sunucu sistemi kurmayı planladığı anlatıldı ve videoda ayrıca, kullanıcılara bu konuda daha şeffaf davranılacağını ve 3. şahıslar konusunda daha katı davranılacak. 

Apple‘ın kendi sunucularını kurmak istemesi, şimdilik görüldüğü kadarıyla bir çeşit güvenlik konusu. Peki başka nedenleri olabilir mi? Apple‘ın yakın zaman içerisinde açılacağı yeni teknoloji kategorilerini biliyoruz, pek de adı duyulmasa da bulut tabanlı uygulama yelpazesi, havacılık, sigortacılık ve bankacılık gibi farklı sektörlerde kullanılıyor. Dahası; bundan önce de söylenildiği gibi bulut konusunda daha fazla kararlılık isteyen bir IBM var. 

Apple‘ın bu kadar sağlam kriptolamaya sahip bir sunucu sistemine sahip olması, uzmanların da görüşüne göre bu konuda pek fazla tecrübeleri yok. 

Apple daha önce Azure bulut sistemini, az bir süre öncesinde Amazon bulut servisini ve şu sıralarda da Google Cloud teknolojilerini kullanıyor. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here