Apple kendi AR setini hazırlıyor

2019 yılına kadar yapımının tamamlanması planlanan AR set, bütünüyle Apple tasarımı olacak.

Bloomberg’in bir haberine göre Apple 2019 yılında kullanılmak üzere kendi yapımı olacak bir arttırılmış gerçeklik seti yapmayı tasarlıyor. Firmanın bu teknoloji alanındaki ilgisi iyi biliniyor. Zira Apple’ın CEO’su Tim Cook firma kazançlarıyla ilgili olarak son yaptığı açıklamada AR teknolojisinin, teknolojiyi kullanma şeklimizi ilelebet değiştireceğini söylemişti. Firma, arttırılmış gerçeklik sahasına bu yıl ARKit setini yayınlayarak giriş yaptı.

Bloomberg’in haberine göre yapılması planlanan AR setinin üzerinde ekran, yeni bir çip ve özel olarak tasarlanmış bir işletim sistemi bulunacak. Bu işletim sistemi şu an ‘rOS’, ya da ‘gerçeklik işletim sistemi’ olarak adlandırılıyor. Apple’ın mühendisleri el kol hareketleriyle, dokunmatik panellerle ve Siri üzerinden ses kontrolüyle kullanıcıların yeni seti kullanabilecekleri yeni yöntemler üzerinde çalışıyorlar.

Fakat henüz yapım aşamasında olan prototip için Apple tasarımcılarının, AR potansiyeli ve kısıtlamalarını test etmek amacıyla, HTC Vive VR setlerini kullandıkları söyleniyor. Üzerinde çalışılan uygulamalar arasında haritalandırma, mesajlaşma ve ‘sanal buluşma odaları’ gibi kavramlar yer alıyor. Aynı zamanda iPhone ve iPad’lerde çalışan ve yazılım geliştiricilerinin oyun, ev tasarımı gibi uygulamalar yapmak için kullandıkları Apple’ın kendi 'ARKit' adlı uygulaması da, yeni setin yapımında olası kullanımlar noktasında fikir kaynağı oluyor.

Eğer yeni haber doğruysa, Apple yeni cihazını 2019 yılında hazır hale getirerek, 2020 yılı gibi piyasaya çıkarmaya kararlı görünüyor. Bu yılın başlarında Apple’ın yaptığı patent başvuruları gün yüzen çıkmış, AR gözlüklerin çalışmasıyla ilgili bazı ip uçlarını ortaya koymuşlardı. 

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam