Ana sayfa Mobil Apple iTunes 8

Apple iTunes 8

0

Apple’ın medya çaları iTunes’a yeni versiyonu ile birkaç özellik eklenmiş.

Apple iTunes’un son güncellemesi geçtiğimiz ay duyuruldu. 8 versiyonu video ve TV show’larını izlerken, Podcast’ler indirirken yeni görünümü ile karşımıza çıkıyor. Bu versiyondaki güncellemeler çok büyük olmasa da yeni özellikleri, yeni Grid görünümü, Genius listeleri ile programa farklı bir hava katılmış.
 
Grid görüntüsü
Yeni iTunes’u indirip yüklediğinizde gözünüze ilk çarpacak yenilik Grid görünümü. iTunes, seçili (default) olarak bu görünüm ile açılıyor. Tabii ki istediğiniz zaman üst menüdeki 3 farklı tercih arasında bir seçim yapabiliyorsunuz. Diğer iki tercih zaten aşina olduğumuz liste görünümü ve Cover  Flow görünümü.

Grid görünümü ilk bakışta iPhoto’daki Event’leri anımsatıyor. Albümlere göre belirlen bu bölümde her bir albüm kapağı da görüntüleniyor. Bu albüm içerisindeki şarkıları çalmak için, seçtiğiniz albüm kapağına tıklamanız yeterli. Daha sonra açılacak pencerenin sol kısmında albüm kapağını sağ kısmında ise albüme ait olan şarkıları görebiliyorsunuz. Tekrar Grid görünümüne dönmek için üstteki All Albums butonuna tıklayın.

Temel Grid görünümünün bulunduğu arayüzün üst kısmında bir araç paneli bulunuyor; bu araç paneli size şarkılarınızı albümlere, artistlere vs. gibi kategorilere göre görüntüleme fırsatı tanıyor. Albümlerin dışında diğer görünümleri seçtiğinizde, örneğin Genres, bir albüm içerisinde kaç şarkı olduğu da albüm kapaklarının altında beliriyor.
 

 

 

Genius
Eklenen Grid görünümünden sonra iTunes 8’deki diğer bir özellik de Genius. Genius özelliği iki şekilde görüntüleniyor; biri Genius Playlist diğeri Genius Sidebar.
Turn on Genius butonuna tıkladığınız zaman iTunes Store’a yönlendiriliyorsunuz ve iTunes’daki hesabınıza ait bilgileri girmeniz gerekiyor. Kısaca özellik hakkından bahsedecek olursak; Genius, kütüphanenizde bulunan müziklerden tek tık ile sizin için playlistler yaratır. Ancak bunun için kütüphaneniz hakkındaki bilgileri öncelikle Apple’a göndermeniz gerekiyor; bu da iTunes hesabınız aracılığıyla yapılıyor. Periyodik olarak Genius özelliğini aktif hale getirdiğinizde Apple’a kütüphane bilgileriniz yollanıyor ve bu doğrultuda size öneriler sunuluyor. Apple’a gönderilen bilgiler arasında isim, kaç kere çalındığı, puan vs. gibi bilgiler bulunuyor.

Diğer yeni özellikler

iTunes’a eklenen yeni özellikler burada bitmiyor; iTunes Store”a yeni HD TV show’ları eklenmiş durumda. Show’lar kendi doğal çözünürlüklerinde (1280 x 720) izlenebiliyor. Ancak HD dosyalarını iPod vea iPhone’da izleyemiyorsunuz; ama 2.99 Dolar’a satın alabileceğiniz bu show’lar hem standart hem HD formatını içeriyor.
iTunes 8 aynı zamanda Podcast’ler üzerinde daha fazla kontrol şansı veriyor. Podcastlerin indirilme sıklığını ve ayrı Podcast’ler için hatırlatma ayarlarını kişiselleştirmeniz mümkün. Bunların yanı sıra iTunes’un Visualizer’ı da yeni görünümüyle karşımıza çıkıyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here