Ana sayfa Donanım Apple iTelevision

Apple iTelevision

0

Heyecanla beklenen Apple”ın gelecek nesil TV”si.
 

Apple, her zaman büyük düşünen bir teknoloji şirketi oldu. Yüksek öngörü, süreklilik halinde tutarlılık, doğru stratejiler ve büyük düşünmek; bunlar Apple”ın teknoloji dünyası tarafından övgüyle söz edilen bir ikon olmasının temel nedenleri olarak öne çıktı. Teknoloji bağlamında 21. Yüzyıl gerekliliklerine dair en doğru “ilk”adımlar şüphesiz Apple tarafından atıldı. İlk tablet bilgisayar “iPad”, akıllı telefon denince akla ilk gelen şeylerden “iPhone”, MP3 player dendiği zaman “iPod” ve daha birçoğu. Şimdi de yeni bir adımla ilgili gerçek şeyler olmaya başladı Apple tarafında ve yazımızın devamında Apple”ın 2011″de aramızdan ayrılan eski CEO”su Steve Jobs”ın “Kullanımı kolay, entegre bir TV seti oluşturmak istiyorum. Tüm Apple aygıtları ve iCloud ile senkronize olacak ve hayal bile edemeyeceğiniz kadar basit bir kullanıcı arayüzüne sahip olacak…” şeklinde dile getirdiği o Apple televizyonu ile ilgili yeni gelişmelerden bahsedeceğiz.
 

 
Steve Jobs’ın ölmeden önce gerçekleşmesini istediği büyük hayallerinden biri şirketin geliştireceği yeni nesil TV’leri görebilmekti. iPhone, iPad ve iPod’larla etkileşimli olarak çalışabilmesi beklenen yeni Apple televizyonunun isminin diğer Apple ürünlerinde olduğu gibi başına “i” almak suretiyle iTV olma ihtimali de oldukça yüksek bir beklenti. Apple iTV uzun yıllardır konuşulan bir konu olmasının ötesinde, kimi teknoloji basını gurusu tarafından “sadece bir hayal” şeklinde yorumlanan bir spekülasyondan öte bir şey değil.

Apple gibi bir şirketin bu tür bir işe girmesini gereksiz bulan birçok piyasa analisti var. Ayrıca finansal parametreleri ile üst noktalarda yer alan bir şirket için, çok farklı ve apayrı bir pazar segmenti anlamı taşıyacak olan TV dünyasına adım atmanın ne ölçüde doğru olup olmadığı da yine konuşulan konulardan biri. Ancak Apple”ın iTV adlı TV üretimleriyle karşımıza çıkması için bazı neden-sonuç ilişkileri hızla birbiriyle örtüşmeye devam ediyor.

 

Apple iTV”nin çıkış Tarihi
Steve Jobs”ın biyografisinde değindiği hayali, Apple CEO”su Tim Cook tarafından da bazı röportaj ve basın açıklamalarında değinilen bir konu durumunda. Yakın zaman önce ABD”deki popüler TV kanallarından NBC”de kendisine Apple”ın yakın zaman içinde TV üretip üretmeyeceğinin sorulması üzerine Cook, “Bu konuya yoğun ilgi gösteriyoruz, ama bundan fazlasını söyleyemem” demişti. Yine Cook, CNN Money”de finansal konular üzerinde konuşurken ilginç bir şekilde Apple TV”den daha iyi, daha güncel ve daha büyük birşeyin olabileceğini ima etmişti. Apple şimdilik, büyük bir TV seti yerine bir TV altında küçük bir kutu(Apple TV) satıyor ve bu aygıtın daha iyi bir versiyonu için ABD kablo TV sağlayıcıları ile görüşmeler sürdürülüyor.
 

 
Ancak daha geniş bir pazar için daha genel bir ürüne bir TV segmentine adım atılmasına yönelik çeşitli söylemler sıklıkla ortaya çıkıyor. örneğin PC komponentleri üreticisi Foxconn CEO”su Terry Gua, Mayıs 2012″de Apple”ın iTV için hazırlık yaptığını açıklamıştı. New York Times”a göre ise Apple iTV”nin çıkış tarihi: 2013; Piper Jaffray”in ünlü analisti Gene Munster”e göreyse iTV, Aralık 2013″de lanse edilecek. 1997″den beri Apple haber ve dedikodularının en hatrı sayılır adreslerinden www.appleinsider.com ise Apple”ın 2013 Noel alışveriş sezonu için TV seti tanıtacağını umuyor. Hatta TV”lerin 42 ile 55 inç arasında ekran boyutlarına sahip olacağını ve 1.500-2.000 dolar aralığında fiyat etiketlerine sahip olacağını öngörüyor. Ekran boyutları konusunda 42 ile 55 inç aralığı farklı kaynaklarda vurgulanan bir anekdot durumunda ve bu aralıkta üç TV boyutunun sunulacağı da birçok ortak tahmin noktasından bir diğeri. Sonuç olarak 42-55 inç ekran boyutlu iTV”lerin en erken Aralık 2013 ve en geç 2014″te tanıtılacağı yönünde tahminler ağırlıkta.

 

Tasarım
Geçtiğimiz yılın Mayıs ayı Apple”ın olası televizyonu ile ilgili iddiaların ardı arkasının kesilmediği bir aydı. O dönemde yayınlanan bir raporda www.cultofmac.com”da çalışan biri Apple TV”nin çalışan bir prototipini gördüğünü iddia etmişti. Rapor da, tasarımın Apple Cinema Display”e benzediği, ayrıca Siri ve iSight özelliklerinin olduğu iddia edilmişti. Apple”ın LED panel üretimi ile ilgili olarak Samsung”la arasındaki iş birliğini sonlandırmış olması da dikkate değer bir konu. Apple”ın LED panel üretme konusunda pek niyetli olmadığı aşikar. Şirketin, TV üreticisi Loewe”yi satın alma niyetinde olduğu yönünde söylentiler uzun yıllardır süregeliyor.
 

 
Apple iTV”nin özellikleri
Eğer konu bir prototipse hakkındaysa tasarıma, teknolojiye, yenilikçi bakış açılarına kadar her şey hakkında öngörü esastır. Apple”ın olası iTV”si içinde elbette birçok tahmin var. Bunlar arasında en önemli kaynaklardan gelenlerini bir araya getirdik. İlk olarak Engadget”ın öngörüsünden yola çıkacağız. Popüler teknoloji sitesinde Apple iTV”nin A6 işlemci ve 1080p video özellikli olacağı tahminine yer verildi.Apple”ın retina ekran teknoloji alt yapısına sahip olması ise görüntü kalitesi bağlamında ekstra bir güç anlamına geliyor. Avustralyalı teknoloji sitesi Smarthouse; Apple iTV 32 inç ve 55 inç aralığında üç farklı konfigürasyonla gelecek tahmininde bulundu. Smarthouse, Apple söylentileri hakkında ünlü bir site değil ancak Apple analisti Gene Munster”in benzer iddialarda bulunması ile öne çıkıyor. Bunlar birçok farklı yerde birçok kez tekrarlanan beklentiler aslında.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here