Ana sayfa Donanım Apple iPod Touch 4G

Apple iPod Touch 4G

0

Beklediğimize değdi mi?
 

Âdettendir: Bir ürünün yeni modeli çıktığında hemen eskisiyle karşılaştırılır. Biz de öyle yapalım ve Apple iPod Touch 4G”yi, bir alt modeli olan iPod 3G ile kısaca karşılaştırarak işe başlayalım.

öncelikle touch 4G”de iPhone 4″e paralel olarak bir FaceTime uygulaması bulunuyor. Bu uygulamayla iPhone 4″ler arasında kablosuz internet üzerinden ücretsiz görüntülü konuşma yapabiliyoruz. Diyelim ki, sevdiğiniz kişilerle Wi-Fi üzerinden bir görüntülü arama yapmak istiyorsunuz. Aramayı başlatmak için FaceTime uygulamasına dokunmanız ve girişi bulmanız yeterli. Karşı tarafın iPod Touch veya iPhone 4 ekranında, size katılmak isteyip istemediğinizi soran bir davet açılıyor. Bunu kabul ettiğiniz zaman FaceTime başlıyor.
 

ipod touch 4g
 
üstelik uygulama hem enlemesine hem de boylamasına çalışıyor. İki model arasındaki diğer farklardan biri de, Touch 4G”nin kameraya sahip olması. iPod touch”da biri önde ekranın üzerinde, diğeri de arkada olmak üzere iki yerleşik kamera bulunuyor. öndeki kamera Fasetime için özel olarak tasarlanmış. Görüş alanı ve odak uzaklığı tam da kolunuzdan yüzünüze kadar olan mesafeye göre ayarlanmış. Böylece sizi her zaman mümkün olan en iyi ışık koşullarında gösteriyor. Bu durum özellikle, arkadaştan da öte biriyle konuştuğunuzda kullanışlı olduğunu belirtelim. iPod Touch 4G”deki diğer bir değişik teknoloji de, HD (720p) kalitesinde video kaydı yapılabilmesi. iPod Touch”ın gelişmiş arka aydınlatma sensörü sayesinde hem parlak hem de düşük ışık ayarlarında güzel videolar çekebiliyorsunuz. çekiminizi bitirdiğinizde sadece birkaç dokunmayla filminizi düzenleyebilir ve paylaşabilirsiniz. Biz de yaptığımız deneme çekiminde ortalamanın üzerinde bir sonuç aldığımızı ifade edelim. Bir de, yeni modelin iPhone 4″te de bulunan Retina Display uygulamasına değinmeden geçmeyelim: Retina Display sayesinde iPod Touch”da gördüğünüz ve yaptığınız her şey daha güzel gözüküyor.

 

çünkü Retina Display”in piksel yoğunluğu o denli yüksek ki, gözünüz tek tek pikselleri ayırt edemiyor. Bu sayede oyunlardaki görüntüler, filmler ve fotoğraflar ekrandan fırlıyormuş hisse veriyor. Kitaplardaki, web sayfalarındaki ve e-postalardaki metinler her boyutta net. Burada yine sıra ışı Apple mühendisliğinin izlerini görüyoruz. Apple mühendisleri 78 mikrometre genişliğindeki pikseller geliştirerek, önceki iPod Touch modelleriyle aynı ekran boyutuna tam dört kat fazla piksel yerleştirmeyi başardılar. Birbirine bu kadar yakın sıkıştırılmış pikseller sayesinde –inç başına 326 piksel- hangi boyutta olursa olsun grafikler ve metin pürüzsüz ve sürekli görünüyor. Retina Display, LED aydınlatmalı arka ışığa ve ekran parlaklığını mümkün olan en iyi görüntüye ve pil ömrüne göre otomatik olarak ayarlayan bir ortam aydınlığı sensörüne sahip. Bu yeni ekran teknolojisini çok beğendiğimizi söyleyelim. Bir de, Touch 4G”nin video çekme özelliğine değinelim: örneğin bir seyahate çıktınız ve gördüğünüz ve duyduğunuz her şeye ait görüntülü posta kartları oluşturmak istiyorsunuz. çoklu dokunma özelliğiyle uyumlu olan iMovie ile video kliplerinizi birleştirebilir ve düzenleyebilir, dinamik temalarla yeni özellikler katabilir, müzik ve fotoğraflar ekleyebilir, filminiz bittiğinde de çevrenizdekilerle paylaşabilirsiniz.
 
ipod touch
 
İki model arasındaki belli başlı farklılıkları anlattıktan sonra biraz da iPod Touch 4G”nin donanım özelliklerine bakalım: öncelikle tasarıma göz attığımızda, Touch 4G”nin 3G”ye göre biraz daha inceldiğini ve hafiflediğini söyleyelim. Yeni sürüm, 101 gram ağırlık ve 111×58,9×7,2 mm ebatlarında. (Touch 3G ise 115 gram ve 110 × 61.8 × 8.5 mm ebatlarında idi) iPod Touch 4G ile tam dolu haldeyken 40 saat müzik dinleme ve 7 saat video seyredebiliyoruz. Bu rakamların hiç de yabana atılmaması gerektiği ortada. (Şunu hatırlatmakta yarar var: Bu rakamlar Wi-Fi kullanımı dikkate alınmadan verilmiş. Dolayısıyla Wi-Fi kullanıyorsanız bu rakamın düşeceğini dikkate almanız gerekiyor) Kısaca şarj sürelerine de yer verelim: Touch 4G, 2 saatte hızlı şarj oluyor ve yüzde 80 kapasiteye ulaşıyor. Cihazın tam şarj olması ise 4 saati buluyor. iPod Touch 4G”nin işlemcisi ise Apple ürünlerine özel üretilen A4. İşlemci gerçekten hızlı ve yağ gibi kayıp gidiyor. Kullanıcıların da bunu seveceğini düşünüyoruz.

 

Apple iPod Touch 4G”nin en güçlü ve sevilen yönünün ise App Store (Uygulama Mağazası) olduğunu sanırız belirtmemize gerek yok. Şu an için App Store”da Oyun”dan Sosyal Ağlar”a, Müzik”ten Spor”a, Navigasyon”dan Haberler”e değişen 20 kategoride binlerce uygulama mevcut. (Buraya ufak bir bilgilendirici not ekleyelim: Ocak ayı içinde App Store üzerinde 10 milyarıncı uygulama indirildi ve bu indirmeyi yapan kişiye 10 bin dolar değerinde iTunes hediye kartı hediye edildi. Ayrıca yine Ocak itibariyle 330 binin üzerinde uygulama kullanıcıları bekliyor.) Hemen Touch 4G üzerinden ücretli ve ücretsiz ilk 5 uygulamayı da paylaşalım: Angry Birds (0.99 dolar), Fruit Ninja (0.99 dolar), Flick Kick Football (0.99 dolar), Cut the Rope (0.99 dolar) ve JungleZuma (3.99 dolar). ücretsiz uygulamalar ise Cat Physics, Bubble Ball, Talking Babies, Radyo ve Kurtlar Vadisi Pusu. (Tabii ki, sıralama ve ücretler değişebiliyor. Biz, yazıyı yazdığımız tarihteki bilgileri aktardık) Touch 4G”nin en beğendiğimiz yönlerinden birisi de, 3.5 inçlik (yaklaşık 9 cm) çoklu dokunmatik ekranı oldu. Bu ekran harikulade çalışıyor ve kullanıcıya oldukça iyi bir deneyim yaşatıyor. Ama ekranla ilgili dikkatimizi çeken bir nokta, parmak darbeleriyle çok çabuk kirlenmesi oldu. Bu noktada ekranın üzerine alacağınız bir filmle kirlenme sorununu kolaylıkla çözümleyebileceğinizi hatırlatalım. (Tabii, aynı şey iPad kullanıcıları için de geçerli) Cihazın üzerinde duracağımız özeliklerinden biri de kamerası. 5 mepapiksel çözünürlüğe sahip Touch 4G ile vasatın üzerinde kalitede fotoğraflar çekebilmek mümkün. Ayrıca bu fotoğraflar üzerinde e-posta ile gönderebiliyor, duvar kâğıdı yapabiliyor ve yazdırabiliyorsunuz.
 
ipod
 
Macline”ın Satın Alma önerisi

iPod Touch 4G”nin ekran kalitesi, App Store”u, HD kalitesinde video çekimi ve Retina Display gibi özellikleriyle göz önünde bulundurduğumuzda gerçekten beklediğimize değmiş olduğunu söyleyebiliriz.
 

Notu: 5
Firma: Apple
İyi haber:

Ekran kalitesi, üst düzey dokunmatik deneyimi,
çeşitli uygulamalar bulunan App Store.

Kötü haber:
Ekran kolay kirlenmesi, Wi-Fi kullanıldığında pil ömrü kısalıyor.
Fiyat: 8 GB: 570 TL / 32 GB: 725 TL / 64 GB: 955 TL

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here