Ana sayfa Mobil Apple Eylül 2018 Etkinliği – iPhone XS, XS Max, XR ve Apple...

Apple Eylül 2018 Etkinliği – iPhone XS, XS Max, XR ve Apple Watch Series 4

0

Her yıl olduğu gibi bu yıl da o zaman geldi. Kimisinin iPhone mevsimi dediği Sonbahar ayları, büyük teknoloji firmalarının (bkz. Microsoft, Google) yeni ürünlerini tanıtmasıyla biliniyor. Bu akşam saat 20’de gerçekleştirilecek etkinlikte firmanın yeni iPhone ve Apple Watch modellerini tanıtacağı kesin olarak biliniyor. Bunların yanında bazı sızıntıların ortaya attığına göre ise yeni iPad modelleri ve güncellenmiş bir MacBook Air ortaya çıkabilir.

Apple tarafından yapılan son etkinlik WWDC 2018‘de firma genel olarak olduğu üzere yazılım ürünlerini ufak ufak tanıtır. Bu yıl da aynısını gerçekleştiren firma, çok beklenen donanımları tanıtmayarak etkinliği atladı diyebiliriz. Bugün gerçekleştirilecek “Gather Round” etkinliğinde bu yenilemelerin hepsinin bir anda çıkarılması mümkün.

iPhone XS

  • Ekran: 5,8 inç OLED
  • Donanım: Apple A12, 4GB RAM
  • Depolama: Bilinmiyor
  • Fiyat: En az 900 dolar

Firmanın standart amiral gemisi modellerinin üzerine geçen yıl eklenen iPhone X ile başlattığı üçlü telefon tanıtımı, bilgilere göre bu yıl da devam ediyor. Çentikli ekranları gözümüze gözümüze sokan model iPhone X, bu yıl güncellenerek karşımıza XS adıyla çıkacak. Geçen yıl çıkan iPhone 8 modelini tamamen ortadan kaldıracak olan Apple, XS’i orta direk yapacak. Cihazın adlandırmasından da anlayacağımız üzere fiziksel bir değişiklik beklenmiyor. Donanımsal tarafta ise yeni cihazlar Apple A12 çipsetlerle gelecek. Bu çipsetler 7nm’lik üretim altyapıları sayesinde geçen yıla kıyasla tahminen %30-40 civarı daha verimli olacaklar. Bu verimlilik sayesinde cihazlar daha düşük enerjiyle daha fazla iş yapabilecek.

iPhone XS Max

  • Ekran: 6,5 inç OLED
  • Donanım: Apple A12, 4GB RAM
  • Depolama: Bilinmiyor
  • Fiyat: En az 1000 dolar

Her zaman olduğu gibi Plus eki yerine bu yıl Max ekini tercih eden Apple, muhtemelen isimlendirme politikasını takip ediyor. Plus ismi, şimdiye kadar öğrendiğimiz üzere daha büyük ekran ve pil dışında birkaç farklılığı beraberinde getirdi. Bu farklara bir örnek verecek olursak iPhone 7 Plus ve 8 Plus modelleri, standart boylularına kıyasla ekstra bir kameraya sahipler.

Apple’ın bu yıl Plus yerine Max adlandırmasına geçişin altında bize göre bu sebep yatıyor. Standart modele kıyasla sadece daha büyük ekran ve pille gelecek olan iPhone XS Max, kullanıcılara ekstra fonksiyonellik sunmayacak.

iPhone XR

Uzun süredir sızıntılarla merak edilen LCD ekranlı telefon, diğer iki OLED ekranlı modelin aksine uygun fiyatlı olacak ve bazı köşelerden kırpılmış şekilde bu fiyat noktasında yerini alacak. 6,1 inç ekranla gelmesi beklenen akıllı telefon, Face ID teknolojisi gibi modern içerikleri de beraberinde getirecek. Maalesef çentik de onunla beraber hayatımızdaki yerini sağlamlaştıracak. Analistler bu uygun fiyatlı modelin satış rekorları kıracağını düşünüyor.

Apple Watch Series 4

Apple’ın dördüncü nesile ulaşan akıllı saat serisi, tüm popülerliğiyle satılmaya devam ediyor. Firmanın şimdiye kadar yüzlerce yıllık saat üreticilerini geçmeyi başaran saat serisi, yeni modellerinde daha küçük çerçeveler ve genel olarak daha büyük boyutlarla gelecek. Fiziksel yapıda devrimsel bir şey getirmesi beklenmeyen cihazlar, daha önce WWDC 2018‘de tanıtılan yazılımsal geliştirmeler sayesinde tüketicileri cezbetmeyi hedefliyor.

Bu akşam saat 20’de ABD’de gerçekleştirilecek Apple etkinliği hakkında tüm bilgiler için TechnoToday’i takip etmeye devam edin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here